Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Poroşenko’dan AB’ye Çağrı: Kırım’daki Seçimleri Tanımayın!
05 Mart 2018 Pazartesi Saat 23:18
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, işgal altında bulunan Kırım’da düzenlenecek Rusya başkanlık seçimlerinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini hatırlattı.

 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, işgal altında bulunan Kırım’da düzenlenecek Rusya başkanlık seçimlerinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini hatırlattı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rus işgali altında bulunan Kırım’da seçimlerin düzenlenmesinin Ukrayna mevzuatına aykırı olduğunu ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini kaydetti.

 

Poroşenko, bugün (5 Mart) Kiev’de İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ile yaptığı görüşme sırasında, “Kırım’da seçimlerin düzenlenmesi Ukrayna mevzuatına aykırı ve yasa dışıdır, uluslararası hukukun kaba ihlalidir” açıklamasında bulundu.

 

Poroşenko, AB ülkelerini Rus işgali altında bulunan Kırım’da yapılacak Rusya başkanlık seçimleri sonuçlarını tanımama çağrısında bulundu.

 

Taraflar ayrıca görüşme sırasında, Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinin işgal altındaki topraklarında BM barış misyonunun konuşlandırılması konusunu ele alırken, Poroşenko saldırgan ülkeye karşı yaptırımlara katıldığı için İsveç Krallığına teşekkür etti.

 

Cumhurbaşkanı, Moskova'nın AB ülkelerine daha fazla baskı yapmak istediği “Kuzey Akımı 2”nin inşaatının iptal edilmesinin Rusya’ya karşı mücadelenin önemli unsuru olduğunu da kaydetti.

 

Daha önce Dünya Kırım Tatar Kongresi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım'daki Kırım Tatarlarına, 18 Mart'taki Rusya Başkanlık seçimlerine katılmama çağrısı yapmıştı.

 

Dünya Kırım Tatar Kongresi, 2 Mart’ta yaptığı yazılı açıklamada, "İşgal altında yapılacak bu seçimler hukuksuz, kanundışı ve ahlaksızca başka bir oyundur" ifadelerini kullanarak, Kırım Tatar halkına sandıklara gitmeme çağrısında bulundu. 

 

Bilindiği gibi Rusya’da, Kırım’ın işgalinin yıl dönümü olan 18 Mart 2018 tarihinde başkanlık seçimleri düzenlenmesi planlanıyor. Rusya başkanlık seçimlerinin yasa dışı olarak Rus işgali altındaki Kırım’da da gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 

 

Kaynak:QHA

Cherkessia.net, 5 Mart 2018


Bu haber toplam 2017 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net