Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Romanya’da “Çerkes” Soyadı Taşıyan Aileler Yaşıyor
26 Mart 2018 Pazartesi Saat 13:08
Şimdilerde Çerkesler, yaklaşık olarak bin “Cerchez” sülalesinin yaşadığı Romanya’nın Dobrogea bölgesindeler. Büyük çoğunluğu Bükreş ve civarında yaşıyor.

Natpress, 24 Mart 2018

Şimdilerde Çerkesler, yaklaşık olarak bin “Cerchez” sülalesinin yaşadığı Romanya’nın Dobrogea bölgesindeler. Büyük çoğunluğu Bükreş ve civarında yaşıyor. Aynı şekilde Hamcearca köyünde kendini Çerkes olarak tanıtan ama aslında belgelerde Rumen olarak gözüken insanlar var. 

Sayılarını belirlemek çok zor ama 100 kişiden az olmadığı varsayılıyor. 1549 kişilik nüfusu olan Cerchez köyünde ise 200 kişiden fazlası Cerchez sülalesinden oluşuyor. Bunun dışında, bu bölgelerin kendi aralarında oluşturdukları 500 kişiden oluşan küçük İslam grubunda, “Cerkez” soyadını taşıyan insanlar var.

 

Bugün Romanya’nın bir parçası olan Batı Moldova’da, şimdilerde de ünlü feodal “Cerchez” sülalesi yaşıyor. Onlar komünist yönetimin olduğu zamanlarda kendilerinden alınan haklarının geri verilmesini talep ediyorlar. Şüphesiz ki onlarda 1864 yılında buraya sürülen Çerkeslerin torunları. 

 

“Banat” bölgesinde Sırbistan’dan gelen Çerkesler yaşıyorlar. Onları “Sırbistanlı Rumenler” olarak adlandırıyorlar. Bazıları Sırbistan’a geri döndü, bazıları ise merkez Romanya’nın güneyinde yaşıyorlar ve bir kısmı da Kanada ve ABD’ye taşındılar. Burada kalan Sırbistanlı Rumenlerin içinde Çerkes kökenli olan 25 aile var.

 

Kaynak: http://www.natpress.net/index.php?newsid=17868

 

Çeviri Baj Guşef Şenvar

Cherkessia.net, 26 Mart 2018


Bu haber toplam 3533 defa okundu.


Erdogan Urgan

Anavatanlarına dönseler daha doğru olmaz mı..En azından uyum sorunu yaşamazlar..Ruscayı biliyorlardır..

26 Mart 2018 Pazartesi Saat 18:55
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net