Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moskova'da Bakanlar Zirvesi:
23 Nisan 2018 Pazartesi Saat 23:52
Pazartesi günü Moskova'da Türk-Rus 'bakanlar zirvesi' gerçekleşti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri ele almak üzere Rusya'yı ziyaret etti.

Pazartesi günü Moskova'da Türk-Rus "bakanlar zirvesi" gerçekleşti. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri ele almak üzere Rusya'yı ziyaret etti. Zeybekci, başkent Moskova'da Rus-Türk Hükümetlerarası Komisyonu Eş Başkanı ve Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev (fotoğrafta)  ile görüştü.

Novak ile yaptığı görüşmede Türkiye ve Rusya arasındaki mevcut ticari ve ekonomik ilişkileri ele alan Nihat Zeybekci, yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilere yönelik pozitif yönlerin ele alındığı ve sorunların çözülmesi için çalışmaların kararlılıkla sürdürüldüğünü belirtti.

 

Bakan Zeybekci, Tkaçev ile de tarım alanında Türkiye ve Rusya arasında tarım sektöründe iş birliğine yönelik adımları değerlendirdi.

 

Zeybekci görüşmelerle ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Moskova’daki temaslarımız kapsamındaR usya Tarım Bakanı Aleksander Tkacev ile bir araya geldik. Türkiye ve Rusya olarak tarım alanında da her iki tarafın menfaatlerini buluşturmayı hedefliyoruz

 

Enerji Bakanı Aleksander Novak ile mevcut ticari ve ekonomik ilişkilerimizi son derece geniş kapsamlı olarak ele aldık. İlişkilerimizdeki pozitif yönleri artırmak ve sorunlarımızı çözmek için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz"

 

Bu ziyaretlerin ardından Rusya, yarından itibaren 5 Türk şirketine daha domates yasağını kaldırma kararı aldı. Rusya Federal Tarım Ürünleri Denetleme Ajansı (Rosselhoznadzor), bu ay denetimden geçirilen 5 Türk şirketinin daha 24 Nisan'dan itibaren Rusya'ya domates sevkiyatı yapmasına izin vereceğini açıkladı.

  

Rosselhoznadzor'un açıklamasında şöyle denildi:

''Türkiye'ye 16-20 Nisan 2018 tarihlerinde yaptığımız ziyaretin sonucunda, Türkiye Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın garantisiyle 24 Nisan 2018 tarihinden itibaren Türkiye'den Rusya'ya 5 Türk şirketinin daha domates sevkiyatı yapmasına izin verme kararı aldık.''

  

Rusya, 1 Ocak 2016'da Türkiye'den domates sevkiyatını yasaklamıştı.

 

Rosselhoznadzor, Aralık 2017'de yapılan ilk denetimin ardından, 15 Türk şirketine yasağı kaldırmıştı.

  

Rosselhoznadzor'un verdiği son izinle birlikte yılda 50 tonluk kota çerçevesinde Rusya'ya domates gönderebilecek Türk şirket sayısı 20'ye çıkmış oldu.

  

Yasak öncesinde Türkiye, Rusya'ya yılda 360 ton domates sevkiyatı yapıyordu.

 

Kaynak:turkrus.

Cherkessia.net, 23 Nisan 2018


Bu haber toplam 1654 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net