Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ruslar, Avrasya'daki Tek “Bölünmüş Halk” Değil!
04 Mayıs 2018 Cuma Saat 21:16
Son aylarda Vladimir Putin, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının bir sonucu olarak Rusların “bölünmüş bir halk” olduğu fikrini öne sürüyor ve bu 1930'larda Hitler'in Almanya dışında bulunan Almanlar hakkındaki tartışmasını hatırlatan rahatsız edici bir kavram.
 
Staunton, 2 Mayıs 2018
 
Son aylarda Vladimir Putin, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının bir sonucu olarak Rusların “bölünmüş bir halk” olduğu fikrini öne sürüyor ve bu 1930'larda Hitler'in Almanya dışında bulunan Almanlar hakkındaki tartışmasını hatırlatan rahatsız edici bir kavram. (windowoneurasia2.blogspot.com/…/putin-views-russians-as-div…).
 
Ancak Putin, öne sürdüğü bu sözlerinden daha gerçekçi şöyle bir ani tepkiyle karşı karşıya gelebilir: Ruslar, Avrasya'daki tek “bölünmüş halk” olmaktan çok uzaklar; ve bölünmüş olanların büyük bir kısmı, siyasi sınırlardaki geniş çaplı değişikliklerin sonucu olarak, Moskova'nın halkları bölmesine ve yönetmesine izin verecek şekilde tasarlanmış etnik mühendislik çalışmaları sonucu bölünmüştü.
 
 
Bu halklardan bazıları Putin'in bu görüşünü kendi durumlarına uyarlayabilirler. OnKavkaz'dan Amina Süleymanova bu halkları her halükarda Çerkesler, Avarlar, Lezgiler, Karaçaylar, Balkarlar ve Kırım Tatarları olarak gösteriyor. (onkavkaz.com/…/2222-est-li-u-razdelennyh-avarcev-lezgin-kar…).
 
 
OnKavkaz gazetecisi, Çerkeslerin Avrasya'nın bilinmeyen tarihten beri yaşayan eski bir bölünmüş halkı olduğunu belirtti. Onlar tek bir halk olarak tarihlerini günümüzde birleştirdiler ve Çerkes Bayrak Günü yaparak, hatta günümüzde nasıl çağrıldıklarına ve yaşadıkları şimdiki yerlere bakmadan bunu simgesel hale getirdiler.
 
 
Rusya'da Çerkeslerin çeşitli isimleri vardır: Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde Kabardeyler, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti'nde Çerkesler, Adıgey'de Adıgeyler ve Krasnodar Kray'da Şapsığlar. Fakat hepsi birbirleriyle ve başka ülkelerde yaşayan Çerkeslerle, Çerkes adıyla tek bir bütün oluşturuyorlar.
 
 
Avarlar ile ilgili olarak, Yeni Dünya Projesinden Şamil Camaluddinov, “ne yazık ki Avarlar son bin yıl boyunca “çeşitli siyasal sistemlere sahip düzinelerce devlet” e bölünmüş olmanın bir yansıması olarak, Çerkes bayrağı gibi evrensel olarak tanınan herhangi bir sembole sahip değiller." diyor.
 
 
Elbette, “Avarlar'ın İmam Şamil gibi kahramanları var, ama Şamil diğer halklar tarafından da aynı Avarlar da olduğu gibi bir kahraman onlarak görülüyor. “Bütün bu kişilikler Pan-Dağıstan, hatta Pan-Kafkas onurlarıdır.” Dağıstan'daki Avarlar, kimlikleriyle ilgili hiçbir sorun yaşamamışlardır, ancak Gürcistan ve Azerbaycan'dakiler genellikle az sayıdaki nüfuslarında dolayı böyle bir sorun yaşıyorlar.
 
 
Bazı Avar aydınları ve gençleri, bir kurt'un ortak bir ulusal sembol olarak gösterdiği eski Avar Hanlığı'nın bayrağını öne çıkarır. Fakat Avar aktivistlerinin bir kısmı da bu bayrağı yalnızca Khunzah Avarlar'ının bir bölümünün bayrağı olarak görüyor. Avar ulusal marşı ile ilgili de aynı bölünme söz konusu.
 
 
Federal Lezgi Ulusal-Kültürel Özerkliği'nin başkan yardımcısı Amil Sarkarov, Lezgiler'in genel olarak tanınmış bir sembolü olmadığını söylüyor. “Yine de,” diye devam ediyor, “bir kısım aktivistin bütün ulus için önerdiği birçok bayrak çeşidi var” ve kabul edilebilirler. Tek problem, bazı Lezgiler’in İslam’la uyuşmayan sembollere itiraz etmeleridir.
 
 
Elbrusoid Vakfı'ndan Khafiza Çotçayeva, “iki farklı cumhuriyette yaşayan Karaçay ve Balkarların iki kesimi” nin, sürgün edilme ve sürgünden geri dönme gibi ortak deneyimleri yaşamlarının ve onların ortak simgesi haline gelen Elbrus dağının giderek onları daha fazla bir araya getirdiğini söylüyor.
 
 
Ve Moskova Kırım Tatarları Derneği başkanı Edem Umerev, hakının üyelerinin güçlü bir ulusal kimliğe sahip olduğunu ve farklı yerlerde yaşasalar da bölünmüş insanlar olmadığını söylüyor. Onların ABD’nin bağımsızlığından çok daha uzun bir süre önce güçlü bir ülke olduğuna işaret ediyor ve o dönemden gelen sembollere sahip olduklarını belirtiyor.

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 4 Mayıs 2018
 
***
 
Russians aren’t the Only ‘Divided People’ in Eurasia
 
Paul Goble,  May 2 
 
In recent months, Vladimir Putin has been pushing the idea that the Russians are “a divided people” as a result of the disintegration of the Soviet Union, a disturbing notion that recalls Hitler’s discussion of the Volksdeutsch abroad in the 1930s (windowoneurasia2.blogspot.com/2018/04/putin-views-russians-as-divided-people.html).
 
But Putin may face an even more immediate reaction to his words than the ones that might suggest: Russians are far from the only “divided people” in Eurasia; and a large number of those who are divided were divided less as a result of broader changes in political borders than by Moscow’s acts of ethnic engineering designed to allow it to divide and rule these peoples.
 
 Some in these nations are picking up on Putin’s notion but applying it to their own situation as OnKavkaz’s Amina Suleymanova shows in the case of the Circassians, the Avars, the Lezgins, the Karachays, the Balkars and the Crimean Tatars (onkavkaz.com/news/2222-est-li-u-razdelennyh-avarcev-lezgin-karachaevo-balkarcev-i-krymskih-tatar-analog-cherkesskogo-f.html).
The Circassians are the archetypical divided people of Eurasia, the OnKavkaz journalist points out. They are unified by their history and by making the Day of the Circassian Flag, an even marked by Circassians regardless of where they live and how they are called at the present time.
 
Within Russia, the Circassians have various names: Kabardins in the Kabardino-Balkar Republic, Cherkess in the Karachayevo-Cherkess Republic, Adygeys in Adygeya, and Shapsugs in Krasnodar Kray.  But they all identify with each other and with Circassians living elsewhere as Circassians in the first instance.
 
 With regard to the Avars, Shamil Dzhamaluddinov of the New World Project says that “unfortunately” they do not yet have any symbol that is as universally recognized as the Circassian flag, a reflection of the fact that Avars have been divided into “dozens of states with various political systems” for a millennium.
 
“Of course,” he says, the Avars have heroes like Imam Shamil, but he like other Avars is claimed by other peoples as well. “All these personalities are pan-Daghestani or even pan-Caucasian dignities.” Avars in Daghestan have no problem with identity but those in Georgia and Azerbaijan because of their small numbers often do.
 
Some Avar intellectuals and young people consider the flag of the former Avar khanate on which a wolf is shown as a common national symbol. But “another part of Avar activists consider this flag as only the one of the Khunza Avars.” The same division exists regarding the Avar national hymn.
 
Amil Sarkarov, the vice president of the Federal Lezgin National-Cultural Autonomy, says the Lezgins do not have any generally recognized symbols. “Nevertheless,” he continues, “there are several variants of flags which particular activists propose as all-national” and they may be accepted. One problem is that some Lezgins object to symbols inconsistent with Islam.
 
Khafiza Chotchayeva of the Elbrusoid Foundation says that “the two parts of our people, the Karachays and the Balkars who live in two different republics,” increasingly are coming together to mark common experiences like the deportation and return from deportation and their common focus on Mount Elbrus. 
 
And Edem Umerev, head of the Moscow Society of Crimean Tatars, says that members of his nation have a strong national identity and aren’t a divided people even though they live in different states. They were a powerful country on their own for far longer than the US has been independent, he points out, and they have symbols that descend from that time.
 

Bu haber toplam 3098 defa okundu.


SEMİH AKGÜN

Ruslar kendi emperyal politikalarının bir sonucu olarak parçalara ayrılmış olabilirler, fakat Çerkesler kendi politikalarından dolayı değil, soykırımdan artakalan parçalarının anayurtlarından uzaklara sürülmelerinin sebepleri bizzat Ruslar.

05 Mayıs 2018 Cumartesi Saat 11:30
Murat Yıldırım

Ömer Çakırer,çeviri için teşekkürler. Demekki Çerkes Bayrağı, başka halkları imrendirmiş, kıymetini çok iyi bilmek lazım.

04 Mayıs 2018 Cuma Saat 23:21
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net