Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hakule Vedat Eroğlu: Kandur Ziyaretinden Kalanlar
09 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 21:21
06 Mayıs Pazar günü ünlü Çerkes yönetmen, yazar Muhittin Kandur Uzuntarla ve Ketenciler Çerkes (Adığe) derneklerini ziyaret etti.

06 Mayıs Pazar günü ünlü Çerkes yönetmen, yazar Muhittin Kandur  Uzuntarla ve Ketenciler Çerkes (Adığe) derneklerini ziyaret etti. 

 

Uzuntarla Adıge Kültür Derneğinde yaklaşık bir saat Çerkes Abaza Peynirleri tarafından hazırlanan Haluj ve Psıhaluj ikramıyla sohbet edildi. Sonbette; Çerkes atlarından şu an Türkiye’de TJK tarafından düzenlenen yarışlarda derece yapan Uzuntarla’da yetişen tayların başarılarındaki faktörlerden, Uzuntarla’nın coğrafi sosyal yapısına kadar bir çok konu Şalaxo Ragıp Mete’nin de sorularıyla 

 

Uzuntarla sokaklarında kısa bir geziden sonra,  Yebjın Sedat Yenişen’e ait Uzuntarla Müzesi ziyaret edildi. Müzede Kandur’a  Uzuntarla yürüyüş ve doğa sporları “Zedako Kadgohen” topluluğunun atkısı hediye edildi. Müze ziyaretinden sonra Besleney Gökhan Besler’in taylarını inceledikten sonra taylarla ilgili görüşlerini belirten Kandur’un bu konuya  ne kadar vakıf olduğu ve Besleney Gökhan’ın bir çok tayının başarılarıyla Kandur’un tecrübelerinin örtüştüğü ortaya çıktı.

 

Atçılık ile ilgili sohbet Çerkesce ve İngilizce devam etti.  Grup ardından Uzuntarla’dan ayrılarak Ketenciler köyüne gitti. Ketenciler köyünde ki “Ekoköy Ketenciler Ekolojik Sağlıklı Yaşam Köyü” tesisleri girişinde Ketenciler Çerkes Kültür Derneği tarafından karşılanan Kandur ve beraberinde ki kalabalık grup burada ağırlandı. 

 

İzmit yerel medyası da bu ziyareti haberleştirdi. TV 41 Genel Müdür yardımcısı Ahmet Sezgin medya temsilcisi olarak oradaydı. Kocaeli Büyükşehir Başkan danışmanlarından Nermin Tol, eşi ile ziyaret programına katılarak Ketenciler’de duygu ve düşüncelerini övgü dolu sözlerle belirtti .

 

Kandur’un konuşmasında ‘’uzun süredir yemediğim Paste, Şipsi, Çençgın, Gubate, Çerkes Tavuğu,Psıhaluj,Haluj  burada yemek büyük mutluluk’’ dedi.

 

Ekoköy tesislerinde Çerkesce kursiyerlerinin belgelerinin verildiği tören görülmeye değer bir güzellik oluşturduğu gibi Ketenciler Çerkes derneği Wored grubu söylediği parçalar, katılımcıları olduğu kadar Kandur’un da alkışlarıyla da taçlandı. Muhittin Kandur ve Mehdi Çetinbaş Uzuntarla ve Ketence’de kitaplarını imzalayarak hemşerileriyle sevgi yumağı oluşturdular.

 

Bu güzel günün sonunda Kandur hemşerileriyle vedalaşarak Ketenciler’den ayrıldı.

 

Bizce en önemli sonuç ve dikkate alınması gereken, bölgede ulusal aktivitelerinin yanı sıra duruşlarıyla uzun yıllardır biz buradayız diyebilen Uzuntarla ve Ketenciler Çerkes köylerinin bu ziyarette ön plana çıkan konu başlıklarına bakalım:

 

Kandur ismi tartışmasız dünyaca bilinen bir isim, ziyareti de anlamlıydı. Konuşulan konular arasında “at yetiştiriciliği” vardı zira Uzuntarla ve Ketencilerde yetişen bir çok tay TJK’nın en prestijli yarışlarını kazanmış ve kazanmaya devam ediyor.

 

Kandur’un ziyaretinde onu karşılayan Çerkeslerin yaş aralığı “yediden yetmişe” sözüyle örtüştü.

 

Kandur ile Çerkescenin dışında İngilizce konuşan gençlerimiz donanımları ile dikkat çekti.

 

“Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez” şiarıyla Uzuntarla Müzesi mütevazi haliyle geçmişi yaşatan bir mekan olarak hayata karışıyor. Ve insan sormadan edemiyoR; yoğun Çerkes nüfusunun yaşadığı kaç kentimizde Çerkes müzesi var?

 

Son yıllarda bölgedeki dernekler  (Kocaeli Kafkas derneği, Uzuntarla Adıge Kültür Derneği, Ketenciler Çerkes derneği) ile bilgi ve becerisini paylaşan Şalaxo Ragıp Mete bu köylerde Çerkesce okur /yazar sayısında artışı sağladığı gibi günlük yaşam içinde Çerkesce konuşma oranlarını yükseltti.

 

Bölgedeki iki Çerkes köyünün faaliyetleri yoğun. Turizm Çalıştayları, Haluj Festivalleri ,Kaybolan Değerler organizasyonları, Çerkesce Kursları bunlardan sadece bazıları. İsveç’in Malmö Üniversitesinde  Konferanslarda anlatılan yerel kurumları ile ‘’biz buradayız’’ diyorlar. Kısaca burada ki Çerkesler sayısal azlığına rağmen bir çok konuda olduğu gibi iyi bir sinerji  oluşturmuşlar.

 

Muhittin Kandur’un ziyareti, bize kısaca saydıklarımızın dışında unuttuklarımızla birçok konuyu hatırlattı. Değerli arkadaşım Kube Nurhan’ın dediği gibi “Uzuntarla’yı bir çerkes microcosmosu olarak yaşatmaya çalışan gayretli insanlar’’ bölgede ulusal özellikleriyle var olma mücadelesini sürdürmeye çalışıyorlar.  

Haber: Hakule Vedat-Hacemkohable/Kocaeli

Cherkessia.net, 9 Mayıs 2018


Bu haber toplam 2453 defa okundu.


JANSET MERCAN

İzmit Merkeze bağlı Uzuntarla ve Ketence dışında Çerkes köyü var mı?

11 Mayıs 2018 Cuma Saat 14:23
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net