Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Khuade Adnan: Bir Meydan Savaşçısı
17 Mayıs 2018 Perşembe Saat 02:56
Her ne olursa olsun Adnan, savaşı durdurmayı ve sessiz kalmayı amaçlamıyor. Çerkes aktivist cezasını tamamladı. O işini kaybetti ve diyabet oldu.

16 Mayıs 2018, Larissa Cherkes, Kavkaz Reali

 

Her ne olursa olsun Adnan, savaşı durdurmayı ve sessiz kalmayı amaçlamıyor.  Çerkes aktivist cezasını tamamladı. O işini kaybetti ve diyabet oldu.

Tanınmış Çerkes aktivisti Adnan Khuade, Federal mahkemenin verdiği  Maykop şehir hapsini tamamladı. Kendi deyimiyle "başa döndü".

 

"Kavkaz.Realiy"in, bildirdiğine göre, 17 Ocak 2017'de Maykop Şehir Mahkemesi trafik polislerine Khuade'nin 10 bin ruble rüşvet girişimi için bir yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırdı. (Ceza Kanununun 291.2 maddesi).

 

Kendisi para vermediği ve trafik polisine para teklif etmediği konusunda ısrar ediyor. Tam tersine, bu polislerden biri yarım saatten fazla başarısız bir şekilde onu rüşvet vermeye zorlamış.

 

Khuade taraftarları, halkının Kafkas savaşında yaşadığı acılardan dolayı “Çerkes soykırımının tanınmasını talep ettiği” için bu duruma düştüğünden emin.

 

Aktivist, bugün yetkililere baskı yapmasının mümkün olmadığını iddia ediyor. Khuade'ye göre, birkaç yıl önce Rostov'da güvenlik güçleri onu gözaltına aldı, Krasnodar'a götürdü ve evini aradı. Kolluk görevlileri, onun uluslararası İslamcılarla bağlantılı bir ajan olabileceğini iddia ettiler.

 

“Kavkaz.Realiy” Adnan ile yaptığı bir röportajda, bütün bu zaman zarfında Maykop'tan ayrılmadığını (hapishanede değildi, ama özgür olduğu da söylenemezdi), tekrar tekrar trafik polislerine rüşvet vermeye çalışmadığını da yineledi. "Maykop Şehri Mahkemesinin kararı haksızlıktır. Bu itibarsızlaştırma operasyonu Federal Güvenlik Servisi tarafından hazırlandı. Bilindiği gibi, onlar bir şey yapmaya karar verdiğinde karşı koysanız da işe yaramaz." dedi.

 

Muhatap, karara dikkat çekiyor yalnızca bir yıl verilebileceğine, ancak bunun yapılmadığını ve toplam 20 ay boyunca ceza uygulandığına dikkat çekiyor. Ayrıca soruşturma sırasında mahkeme öncesi tutuklu bulunduğu süreyi içermemiştir.

 

Adnan, olayın kendi durumunu ciddi biçimde etkilediğinden bahsediyor (diabetes mellitus ortaya çıktığından). Adnan şimdi çalışmıyor, denetim kuruluşlarının ve iş müfettişlerinin kendisine gönderdiği denetçilerin tutumundan dolayı işini bırakmak zorunda kaldı.

 

Nalçik'te ki insan hakları savunucusu  Valeri Hatujuko; zor bir dönemde Khuade'yi desteklemeyen Çerkes örgütlerinin şüpheli davranışlarına işaret ediyor. "Hem anavatandaki hem de Çerkes diasporasındaki halk, onun gözaltında tutulması sırasında protesto eylemleri düzenledi, ancak söz konusu bu örgütler kısa bir açıklama yapıp sonra sessiz kaldılar'' diyor.

 

Kaynak: https://www.kavkazr.com/a/adnan-v-pole-voin/29230086.html

 

Çeviri: Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 17 Mayıs 2018


Bu haber toplam 2653 defa okundu.


Aleceriyeko

Haber başlığı çok doğru Adnan Khude bir meydan savaşçısıdır.Sadece fedarallerin ona kurduğu tuzaklar değildi karşısındakiler. Bizzat mensup olduğu halkın içinden çıkan işbirlikçi Çerkes bozunyularıda boş durmadı. Yazıklar olsun onlar gibi işbirlikçi ucuz adamlara!

19 Mayıs 2018 Cumartesi Saat 18:35
Janset Jular

"Adnan ağabeyim... Çokkkkk geçmiş olsun..."

17 Mayıs 2018 Perşembe Saat 15:19
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net