Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan-Anaklia’da Çerkes Soykırımı Anıtında 21 Mayıs Anması Yapıldı!
23 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 21:45
Tiflis Çerkes Kültür Merkezi, Gürcistan’ın Anaklia şehrinde 1763-1864 yılları arasında ki Rus-Çerkes savaşı kurbanları anısına 21 Mayıs anma etkinliği düzenledi.
 
 
Larisa Tuptsokov-Tiflis, 22 Mayıs 2018
 
 
Tiflis Çerkes Kültür Merkezi, Gürcistan’ın Anaklia şehrinde 1763-1864 yılları arasında ki Rus-Çerkes savaşı kurbanları anısına 21 Mayıs anma etkinliği düzenledi. 
 
Çerkes SoykırımI Anıtı-Anaklia
 
Etkinlik, Çerkes heykeltraş Hüseyin Koçesko'nun yaptığı Çerkes soykırımı anıtında gerçekleşti. Soykırım kurbanlarını anarak Çerkesleri onurlandırmak amacıyla düzenlenen anmaya; Gürcü vatanseverler Tiflis Çerkes Kültür Merkezi, Zugdidi Belediyesi temsilcileri, Kuzey Kafkasya'da ki Çerkes cumhuriyetlerinden misafirlerin yanı sıra Gürcistan Çerkes diasporasının temsilcileri de katıldı.
 
 
Tiflis Çerkes Kültür Merkezi başkanı Prof. Merab Çukua’da konuşmasında, ‘’kardeş Çerkes halkı için bugünün anılması 20 Mayıs 2011'de Çerkes soykırımının Gürcistan tarafından tanınması sonrasında mümkün oldu ‘’ diyerek Çerkes halkının ayağa kalkması ve birleşmesi gerektiğini de kaydetti: "Bu gün hepimiz Çerkesiz" dedi. 
 
 
Adıgey'den gelen misafir Çerkes hareketi aktivisti Yura Yahutl’de Prof. Merab Çukua tarafından yapılan açıklamaya teşekkür ederek, bu unutulmaz günde destekleri için Gürcü halkına teşekkür etti.
 
 
Çerkes Kültür Merkezi geleneksel olarak, 2012 yılından bu yana Çerkesler ile birlikte gün boyunca 19.yüzyıldaki Rus-Çerkes savaşının kurbanlarını anıyor.
 
 
Çeviri: Huaj Yılmaz
 
Cherkessia.net, 23 Mayıs 2018

Bu haber toplam 2712 defa okundu.


Hikmet Neğuç-Düzce

Benim bildiğim dünyada ilk tanıyan ülke galiba. Başka ülke var mı, varsa yazarsanız memnun olurum, bilgilenme açısından?

Son yılların en önemli gelişmelerinden biri soykırım anıtı ve birleşmiş milletler tarafından tanınan bir ülke olması itibariyle.

26 Mayıs 2018 Cumartesi Saat 14:33
Ubıh Fıkrıye Gonenç

Neden çerkesler soykırım anıtında 21 Mayıs anması yapmıyorlar. Çerkesler adına dikilmiş ilk soykırım anıtı değil mi Gürcistan'da ki?

25 Mayıs 2018 Cuma Saat 23:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net