Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abhazya ve Güney Osetya Meselelerinin Çözüleceğine İnanıyoruz!
29 Mayıs 2018 Salı Saat 01:04
Milli Savunma Bakanı Canikli, "Türkiye olarak Abhazya ve Güney Osetya meselelerinin Gürcistan'ın uluslararası olarak tanınan sınırları içinde, toprak bütünlüğü ve egemenliği temelinde çözüleceğine inanıyoruz." dedi.


Milli Savunma Bakanı Canikli, "Türkiye olarak Abhazya ve Güney Osetya meselelerinin Gürcistan'ın uluslararası olarak tanınan sınırları içinde, toprak bütünlüğü ve egemenliği temelinde çözüleceğine inanıyoruz." dedi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla geldiği Tiflis'te etkinlikler kapsamında düzenlenen "Refah İçin İşbirliği-Gelecek Yüzyıl Stratejisi" konulu yuvarlak masa toplantısına katıldı.

 

Gürcistan Parlamentosu'ndaki toplantıda konuşan Bakan Canikli, Türkiye ve Gürcistan arasındaki güçlü ve özel ilişkilerin gelişerek devam ettiğini belirtti.

 

İki ülkeyi stratejik ortak olarak nitelendiren Canikli, Türkiye ve Gürcistan'ın birçok alanda ortak çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

 

Türkiye ve Gürcistan arasındaki yüksek düzeyli stratejik iş birliği konseyi üçüncü toplantısının bu sene Ankara'da yapılacağını aktaran Canikli, iki ülkenin savunma iş birliğinin de iyi şekilde sürdüğünü dile getirdi.

 

"Gürcistan'ın NATO üyeliği ve diğer Avrupa Atlantik kurumlarına entegrasyonu için desteğimizi devam ettiriyoruz." diyen Bakan Canikli, bu kapsamda Gürcistan ile savunma alanındaki iş birliğinin önem taşıdığını, bunun Gürcistan'ı NATO'ya daha da yakınlaştıracağını ifade etti.

 

Canikli, Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediklerinin altını çizerek, "Türkiye olarak Abhazya ve Güney Osetya meselelerinin Gürcistan'ın uluslararası olarak tanınan sınırları içinde, toprak bütünlüğü ve egemenliği temelinde çözüleceğine inanıyoruz. Aynı zamanda Türkiye, Gürcistan hükümeti tarafından duyurulan 'Daha iyi bir gelecek için adım' başlıklı yeni barış girişimini memnuniyetle karşılamaktadır." ifadelerini kullandı.

 

Nurettin Canikli, söz konusu girişimin Kafkasya bölgesindeki istikrarın geliştirilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Canikli ve diğer ülke temsilcileri Gençlik Sarayı'na geçti. Burada Gürcistan'ın ilk özgürlük deklarasyonunun temsili gösterimi izlendi, aile fotoğrafı çekildi.

 

Kaynak: AA 

Cherkessia.net, 29 Mayıs 2018


Bu haber toplam 1872 defa okundu.


ömer Keleş

Türklerde bir atasözü vardır "Düşmanı anan da doğurur, sen dost bulmaya bak"bu lafım size Çerkesyacılar.

Kafkas-Rus savaşları sırasında Osmanlı'nın davranışlarını hatırlayın,onlar da Türkiye'nin Gürcistan'da konuştuklarına benzemiyor mu? Çerkesya devleti kurulsa Türkiye Rusya ile aynı şeyleri konuşacak, Rusya'nın toprak bütünlüğü falan, bunlar böyledir.

19 Haziran 2018 Salı Saat 11:23
Mahir Tunalı

Abhazya'da, Rusya'dan bağımsızlığına ilan eden Çerkesya'yı tanır mı bir gün?

30 Mayıs 2018 Çarşamba Saat 10:30
Abga Erdal

Gurcistan'ın toprak bütünlüğü imiş. Türkiye Gürcü emperyalizminin kuyruğu olmuş. Bu habere sevinenler Abhazya'nın bağımsızlığını çekemeyen gürcü dostlarına her zamanki gibi, şaşırmıyoruz.Suriye'nin Abhazya'yı tanımasına misilleme yapılıyor işte.

29 Mayıs 2018 Salı Saat 19:51
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net