Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin’in Dil Yasası Çerkescenin Ölümünü Hızlandırıyor ve Toplumu Tahrik Ediyor!
08 Haziran 2018 Cuma Saat 02:53
Madina Hakuşeyeva’nın aktardığına göre, Kuzey Kafkasya’daki uzmanlar, Çerkes dilinin bölgede önümüzdeki 50 yıl içerisinde yok olmaya yüz tutacağını belirtiyorlar.

 

6 Haziran 2018, Paul Goble

Madina Hakuşeyeva’nın aktardığına göre, Kuzey Kafkasya’daki uzmanlar, Çerkes dilinin bölgede önümüzdeki 50 yıl içerisinde yok olmaya yüz tutacağını belirtiyorlar. Ve ekleyerek, Putin’in yeni dil yasa tasarısı nedeniyle daha az insanın bu dilde eğitim alacak olmasının bu süreci daha da hızlandıracağı yorumunu yapıyorlar.

Dilbilimci Madina Hakuşeyeva.

Kabardin-Balkar İnsani Araştırmalar Enstitüsü’nden bir Çerkes dilbilimcisinin Kavkaz Uzel yayın portalından Gor Aleksanyan’a aktardığına göre, dilin ölmesi aynı zamanda bu dili konuşanların asimilasyonu ve ulusun hayatta kalma mücadelesinin tehdit edilmesi anlamını taşıyor. ” (http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/321345/).

 

Kavkaz Uzel muhabirinin aktardığına göre, bölgedeki diğer uzmanlar da aynı noktalara vurgu yapıyor. Daha da önemlisi, Moskova’nın Rusça dışındaki dillere karşı bu saldırısının sadece Çerkesleri değil, protesto zamanının geldiğini düşünen bütün Kuzey Kafkasya halklarını radikalize ettiği ve kışkırttığı görüşündeler.

 

Kabardey-Balkar’dan 135 aydının ve toplumun önde gelen figürünün kaleme aldığı açık mektupta “Letonya ve Ukrayna’da Rus dilini korumaya çalışan insanlarla aynı görüşlerin paylaşıldığı “ belirtiliyor ve “Rusya Federasyonu vatandaşı olan ,ancak Rus olmayan ebeveynlerin kendi cumhuriyetlerinde çocuklarına kendi istekleri doğrultusunda eğitim verememesine anlam verilemediği” vurgulanıyor.

 

Yürürlüğe sokulması teklif edilen “ gönüllü dil öğretimi” yasa tasarısı, geçmişte yerel dillere büyük zararlar veren “seçmeli ders” uygulamasına bir dönüş olarak değerlendiriliyor. Sonuçta, Çerkesler ve diğer Kuzey Kafkasya halkları direnmeden pes etmeyecek.

 

Çerkes aktivist Asker Soht’a göre, 80 yıldır yürürlükte olan ve sorunsuz işleyen mevcut sistemin neden “birdenbire” değiştirilmeye çalışıldığına dair hiçbir ikna edici açıklama yok. Bunun bir sonucu, olarak Çerkes toplumundaki memnuniyetsizlik giderek artıyor.

 

Soht’a göre, bu yasa yürürlüğe girer ve hükümleri uygulamaya konursa, bu durum, bütün Adıgey ve Kuzey Kafkasya’da geniş çaplı protestoların fitilini ateşleyecektir. Sonuçta devlet, yerel dilleri ve kültürleri korumakla yükümlüdür ve böyle bir uygulamadan herhangi bir protesto veya direnişle karşılaşmadan sıyrılması mümkün olamaz.

 

Adıge Ulusal Tiyatrosu direktörü Kasey Kaçhegog’a göre, anadil sorunu sadece Adıgey’de değil tüm Kuzey Kafkasya’daki halkları konsolide etme potansiyeline sahip. Birçok merkezde protesto girişimleri olmasına rağmen şu ana kadar çoğu başarısızlıkla sonuçlandı.

 

Çerkes tarihçi Marat Gubzokov’a göre, bu yasanın yürürlüğe girmesi Kafkas halkları için kabul edilemez. “Ümit ederim ki halkın baskısı bu yasa teklifinin geri çekilmesini sağlar. Aksi takdirde gelecek Çerkesler için çok daha karanlık olacak’’

 

Çeviri: Cihan Mugan

Cherkessia.net, 8 Haziran 2018

 

***

Putin’s Language Law Seen Hastening Demise of Circassian Language, Radicalizing Population

 

Paul Goble

 

Staunton, June 6 – Specialists on the North Caucasus, Madina Khakuasheva says, say that the Circassian language is likely to die out in the region in less than 50 years and that the new legislation that will result in reducing the number of young people studying it will only accelerate that process.

 

The Circassian philologist at the Kabardino-Balkaria Institute of Research on the Humanities, tells Gor Aleksanyan of the Kavkaz-Uzel portal that the approaching death of the language will also lead to assimilation of those who used to speak it and thus threaten the survival of the nation itself 

 

Other experts in the region, the Kavkaz-Uzel journalist says, have made the same points.  But they stress that Moscow’s attack on the non-Russian languages is radicalizing not only the Circassians but other North Caucasians who fear that if they do not protest now, there will not be anyone left to protest in the future.

 

An open letter signed by 135 leading scholars and cultural figures in Kabardino-Balkaria says that they “sincerely share the views of those seeking to preserve Russian in Latvia and Ukraine” and thus “do not understand why parents of non-Russian nationalities of the Russian Federation cannot count on the instruction of their own children in their own national republics.”

 

“The proposed model of ‘voluntary’ instruction means,” the authors of the letter say, “a return to elective education which led in its time to a sharp degradation of native languages.”  And consequently, they say, the Circassians and other North Caucasians aren’t going to go down without a fight.

 

Circassian activist Asker Sokht says that the system currently in place has worked for 80 years and the question thus arises “why namely now the state suddenly has decided to change this system. A logical answer to that question doesn’t exist, and consequently society is expressing its dissatisfaction with these actions.”

 

If this law is adopted and its terms imposed, Sokht says, that in and of itself “will become a cause for protests not only in Adygeya but also in other republics.”  The state has an obligation to protect national languages and national cultures. It cannot walk away from that with impunity and without protests.

 

Kasey Khachegogu, the chief director of the Adygey National Theater, adds that “the problem of native languages is an issue which can consolidate society not only in Adygeya but throughout the North Caucasus.”  There are efforts in various places to organize protest movements, but unfortunately up to now, most have failed.

 

And Circassian historian Marat Gubzhokov says that “the adoption of the proposed law is impermissible … for all the peoples of the Caucasus.” “We can only hope,” he continues, “that with the help of public pressure, it will be possible to achieve the rejection of this measure.”  Otherwise the future is likely to be bleak indeed.


Bu haber toplam 2846 defa okundu.


Yavuz Demirağ

Yasa Duma'dan geçmiş galiba?

24 Haziran 2018 Pazar Saat 12:58
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net