Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesler ve Balkarlar Yeni Dil Yasasına Şiddetle Karşı Çıkıyorlar!
06 Temmuz 2018 Cuma Saat 12:49
Çerkesler ve Balkarlar, dil yasasını, “etnik temizliğe ve rus olmayan cumhuriyetlerin yok olmasına neden olacağını belirterek, kınıyor.

Paul Goble, 29 Temmuz 2018

 

Çerkesler ve Balkarlar, dil yasasını, “etnik temizliğe ve rus olmayan cumhuriyetlerin yok olmasına neden olacağını belirterek, kınıyor.

Dil yasasına karşı açıklamalar yapan Nalçik çalışma grubu.

Kabardey-Balkar’da, toplumun ileri gelen 200 entelektüeli ve bürokratının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Kremlin ‘in dil yasası kınanarak , bunun Rus olmayan cumhuriyetlerin tasfiyesine yönelik yeni bir adım olduğu, aynı zamanda Çerkes ve diğer yerel halklara yönelik yeni bir etnik temizlik niteliği taşıdığı vurgulandı.

 

Larisa Çerkes’in aktardığına göre, Çerkeslerin bir alt grubu olan Kabardeylerin ve Türki bir halk olan Balkar’ların öfkesi, hem Nalçik’te ülkenin önde gelen aydınlarının katıldığı toplantı da, o toplantıya katılan Kabardey-Balkar Parlamentosuna mensup iki milletvekiline karşı yüksek sesle dile getirildi.(https://www.kavkazr.com/a/yazyk-i-respublikа/29325256.html)

   

Çerkez Zhegu Derneği’nden Olga Efendiyev-Begret’e göre, tüm katılımcılar bu yasa tasarısını etnik temizlik olarak nitelendirdiler ve Çerkes’lerin 19. Yüzyıl’da yaşadıkları soykırıma benzettiler. Balkar katılımcılar da bu durumu onayladılar ve kendi uluslarının geçmişindeki trajik olaylarla ilişkilendirdiler.

 

Kabardey Konseyi başkanı Aslan Beşto’ya göre, bu yasadışı ve şovenist yasa tasarısı, daha en başından yerel cumhuriyetlerin Duma’daki temsilcileri tarafından yok sayılmalı ve reddedilmesi sağlanmalıydı. Bu onların sorumluluğuydu, ancak maalesef yerine getirmediler. 


Toplantıda iki yerel parlamenterin yer alması “toplumla birlikte hareket etme ve dialog” açısında son derece önemli. Ancak Aslan Beşto’ya göre, yerel cumhuriyetin içinde bulunduğu tehlike tam olarak anlaşılmış değil.

 

Dilbilimci Madina Hakuşeyeva’ya göre, Duma yasa tasarısına böyle şiddetli bir tepki beklemiyordu. Böyle bir durumla daha önce karşı karşıya kalmamışlardı. Ancak Moskova ne yaparsa yapsın, Çerkesler ve diğer yerel halklar bu tasarıya karşı direnmeye devam edecek.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2018/06/circassians-balkars-denounce-language.html?m=1

 

Çeviri: Cihan Mugan

Cherkessia.net, 6 Temmuz 2018


Bu haber toplam 2831 defa okundu.


GENAR

Alınmak istenen karar en başta RF yasasına aykırı değil mi?

Diğer bir konu da, tabi bildiğim kadarıyla Duma’nın ve Federasyon meclisinin aldığı kanun hükmündeki kararlar bir alt meclisler tarafından revize edilemiyor sadece tavsiye edilebiliyor.?

07 Temmuz 2018 Cumartesi Saat 14:03
Besleney Fuat

Çeviri için teşekkürler. Sosyal medya'da okuduğum açıklayıcı yazılardan birini de ben paylaşayım.

''RF Duması'ndaki görüşmelerin ilk turu Haziranın ortasında tamamlandı. 373 e karşı 3 oyla onanan ilk uzlaşma metnine göre anadilde eğitim zorunlu olabilecek ancak ebeveynler anadillerini kendileri belirtecek. Dolayısı ile bir Çerkes aile, kendilerince nedenlerden dolayı, anadillerini Rusça olarak belirtirlerse onların çocuğu Rusça temel derslere ek olarak yine Rusça (edebiyat vb.) ek ders alacak.
Yine anadil olarak ilgili Cumhuriyetin resmi dillerinden biri seçilebilecek, diğer anadillere ancak olanak ölçüsünde imkan tanınabilecek ve bu dillerin eğitimi Rusça'nın öğretilmesini zayıflatamayacak.
Yine bu tasarı ile RF anadil eğitimi için ek kaynak ayırma ve bir Vakıf kurma yükümlülüğü altına sokuldu.
Cumhuriyetlerden ve stk'lardan gelecek önerilerle sonbaharda mevcut teklif nihai halini alıp yasalaşacak.
Cumhuriyetlerde anadil eğitimi bu şekilde zorunlu olmaktan çıkarılmış oluyor artık ebeveynleri anadil olarak Rusça'yı seçen bir Çerkes ya da Oset çocuğu okulda hiç bir şekilde anadiliyle eğitim almayabilecek. Anadillerimizi savunan kişiler yerel dil eğitiminin liseye kadar zorunlu olmasını ve sadece yerel etnik grupların değil, misal, cumhuriyetlerde yaşayan Rusların çocuklarının da yerel dilleri temel düzeyde öğrenmelerini istiyorlar. Zaten bu yasanın çıkış nedeni Cumhuriyetlerdeki Rus milliyetçilerinin kendi çocuklarının yerel dilleri öğrenmeye zorlanmalarına olan tepkileriydi, bunlara asimile olan ve sadece Rusça ve evrensel yabancı dil eğitimi isteyen kişiler de destek vermişlerdi.''

07 Temmuz 2018 Cumartesi Saat 13:14
Semih Akgün

Rusya Federasyonu yönetiminin, Rusça dışındaki diğer dilleri ve Ruslar dışındaki diğer halkları yok sayıcı tutumu karşısında Çerkesler ve Türkler'in beraberce hareket etmeleri mantık yoludur. Bunun bütün Rusya Kafkasya'sı ve federasyon boyunca Rus olmayan tüm halklar içinde örnek bir durum teşkil edeceğini umuyorum.

06 Temmuz 2018 Cuma Saat 14:34
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net