Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lilia Shevtsova: Rus Elitleri İçin Yeni Zorluk: ‘Rus Halkı Putin’i Bezdiriyor’
16 Temmuz 2018 Pazartesi Saat 01:31
Lilia shevtsova, ‘’Hiç bir Rus eliti, iktidarı, mülkiyeti ve baskı aygıtını birleştiren şu anki devleti kendi elleriyle hiç bir zaman özelleştirmemişti. Bu, Vladimir Putin'in bir şeyleri bir arada tutabilmesine bağlı ve bu “mülkiyeti” çocuklarına aktarmak istiyorlar" diyor.

Paul Goble, 8 Temmuz 2018

 

Lilia shevtsova, ‘’Hiç bir Rus eliti, iktidarı, mülkiyeti ve baskı aygıtını birleştiren şu anki devleti kendi elleriyle hiç bir zaman özelleştirmemişti. Bu Vladimir Putin'in bir şeyleri bir arada tutabilmesine bağlı ve bu “mülkiyeti” çocuklarına aktarmak istiyorlar" diyor.

Lilia Shevtsova: Araştırmacı Ortak, Rusya ve Avrasya Programı, Politolog.

Rus analist, "bu sorun acil değil, Bu elitlerin çoğu, bir kaç on yıl veya daha fazla bir süre için işleri yürütecek kadar genç. Fakat başka bir sorun: “Putin'in sekiz ila on yıl daha lider olarak kalacağı garantisi var mı? Böyle bir garanti yok” (echo.msk.ru/blog/shevtsova/2235796-echo/).

 

“Halk Putin’i hızlıca yormaya başlıyor” ve bu da ciddi bir şey yaratıyor: “özelleştirilen” devletin, mevcut yöneticilerin mirasçılarına teslim edilebilmesi için “yeni bir Putin” in nasıl seçileceği ve uygulanacağı. Diğer otoriter ülkeleri batırıp Rusya'ya da aynı şeyi yapabilecek bir meydan okumadır bu.

 

Shevtsova'ya göre, “iktidar kurumunun endişe duymasının çok sebebi var. Devlet sahiplerimiz acı bir gerçeği görmeye başlıyorlar: Ortaya çıkardıkları sistemin, ‘güç ve mülkiyeti’ devam ettirmeyi garanti edebilecek bir varisi olamaz”. İktidara getirilen Putin bile, dar bir ayrıcalıklı grubun statüsünü korumadı.

 

Putin bunun yerine, “kişisel iktidar mantığı” tarafından dikte edilen kararını aracısız oluşturdu. Bunu, yalnızca politik sınıfın korkaklığı nedeniyle değil, aynı zamanda “yeni bir birleşik gücün güçlenmesi” için elindeki kaynakların ve teknolojik imkanların fazlalığı nedeniyle kan dökülmeden yapabildi.

 

Shevtsova ‘’bugün durum değişti” diyor. ‘’Aynı kaynaklar artık yok. Ve bu şu anlama geliyor: Putin'den sonra gelecek olan kişi, kötü giden herşey de bütün suçu selefine atarak iktidarını meşrulaştırmaya çalışacak ve dahası, ekonomide etkin olan eski elitlerin içinde yer alacak, hatta bunu geçmişte (onlara olan) önceki borçların bir eksikliği olduğunu göstermek için yapacak.

 

Kruşçev, Brejnev, Andropov ve Gorbaçov, hepsi böyle davrandı. Bu iktidarın mantığıdır: Ne yapabilirsiniz? Ama, devam ediyor, “Bu mantık, Rus devletini kişisel mülkiyeti yapan baskıcı oligarşinin sertliği içinde birine şüphe duymaya zorluyor bugün" 

 

Shevtsova işte burası ironi, diyor. “Otokrasinin kafasında yeni bir liderin yeniden üretilmesi hala mümkün: ama devletin sahipleri olmaya devam etmek isteyen ve yok edilmekle ilgisi olmayanların sadece tüm ayakları ile birlikte mevcut rejimin tahrip edilmesi yoluyla mümkün” 

 

Stalin'den sonra bu süreç nispeten barışçıl bir şekilde devam etti, çünkü “Sovyet eliti, önceki yöneticilerin ailelerine zulmetmeden meşruiyet kazanmayı öğrendiler. Bugün farklı bir durum ortaya çıktı: tabular ve kırmızı çizgiler imha edildi. İktidardakiler bir sonraki gün hapishanede olabilirler.

 

Ancak, bu şekilde bir baskı kullanımının “bumerang” etkisi vardır, çünkü mağdur olabileceklerin, mümkün olduğunda rakiplerini mağdur etmeye daha fazla hazır oldukları anlamına gelir. “Huzurlu bir iktidar aktarımı, iktidardaki elitlerden kendisini somutlaştırmaya ve kendisini sonsuza dek genişletmeye çalışmanın gerekli olmadığına dair bir anlayış gerektirir.”

 

Shevtsova şöyle diyor: “Kremlin, kendisini güç içinde sağlamlaştırırken, gerçekte var olanı büyütmek zorunda kaldığı ve bu artışın sadece güç düzenlemelerini değil, devletin kendisini de parçalayabileceğini unutuyor. Devlet kurumu, hayatını uzatmanın yolu için umduğu çalışmayı çocuklarına gösteriyor, ancak durumun mantığı buna aykırıdır.''

 

Ve retorik olarak soruyor. Elitlerin çocukları ne yapmalı? Ona göre, mümkün olan en kısa zamanda “koşmalılar” ve “soyadlarını daha iyi bir soyadı ile değiştirmeliler”.

 

Çev. Notu: Devlet kurumu (State Corporation/Государственная корпорация), Rusya Federasyonunda, devletin yönetimindeki sınıfın yer aldığı yapıdır. Bu devlet kurumları yalnızca federal bir yasa kapsamında kâr amacı gütmeyen kuruluşlardır ve kitle iletişim araçlarında “devlet kurumları” olarak adlandırılan diğer tüm örgütlerden farklıdırlar. Bunlar ısmarlama mevzuatla düzenlenir. 

 

Yasaya göre, bir devlet şirketi doğrudan Rusya Federasyonu tarafından devlet mülkiyet yönetimi için federal ajansı bypass eder. Bunlara örnek olarak, Rosatom, Roscosmos, Vnesheconombank (VEB) ve SC Olympstroy'u verebiliriz. İlk kez 1999'da ortaya çıkan bu "state corporation" adındaki kurumların her biri ayrı bir Rusya Federal Kanunu tarafından oluşturuldu. 

 

Örneğin, VEB, devletin özel projelerinin kapalı bir bütçe finansman aracı olarak kullanıldı. Buna bir örnek verirsek; VEB Soçi'de kış Olimpiyatlarını finanse etmek ve Ukrayna'da Rus finansal etkisini genişletmek için de kullanıldı.

 

VEB için kaynak:

1-https://themoscowtimes.com/articles/how-putins-bank-became-russias-20-billion-problem-52049


2- https://themoscowtimes.com/articles/russian-government-draws-up-rescue-plan-for-veb-development-bank-52311

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2018/07/new-challenge-for-russian-elites.html?m=1

   

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 16 Temmuz 2018


Bu haber toplam 2712 defa okundu.


burak demirci

Güzel yazı. Yalnız Putin'in ve saz arkadaşlarının sonu hiç iyi olmayacak. Oligark takımı sadece servetinden endişe ediyorsa hepsi aptal canlarını da verecekler (kafkasyadaki 3.sınıf rus köpeği oligarşik sınıf da yok edilecek. gutseriyevden magomedova, Kadirovdan, araşukova kadar.)

Rusya bu şekilde bırakılmayacak topraklarının en az %60'ını kaybedecek.Süreç intikamcı ve yok edici olacak. Bugünkü güç sahipleri yarın beter durumda olacaklar.

Tüm bunlar sadece Rusya ile sınırlı kalmayacak. Aynı şekilde bir kaç ülkede tekrarlayan durumlar yaşanacak. Putin ve Putinleri iktidara getirenler onların üstünü çizdi. 2013'den beri bunları yazıyorum süreç yavaş ama gayet net şekilde ilerliyor Putinlerin Esadların, Saddamların ve benzerlerinin akibeti bu coğrafyada değişmez emin olun.

Bakın bunları Trump Putin görüşmesinin ardından yazıyorum çünkü yol haritası çok önceden belli oldu Trump falan fındık fıstık, varın Putin'i siz düşünün.

18 Temmuz 2018 Çarşamba Saat 01:58
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net