Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan, Rusya ile İişkileri Normalleştirmek İstiyor!
28 Ağustos 2018 Salı Saat 17:09
Gürcistan Moskova ile ilişkileri normalleştirmekle ilgileniyor. Bu yöndeki açıklama, ülkenin başbakanının Rusya ile ilişkiler hakkındaki özel temsilcisi olan Zurab Abaşidze tarafından yapıldı.

26 Ağustos 2018, caucasusreview.com

 

Gürcistan, Moskova ile ilişkileri normalleştirmekle ilgileniyor. Bu yöndeki açıklama, ülkenin başbakanının Rusya ile ilişkiler hakkındaki özel temsilcisi olan Zurab Abaşidze tarafından yapıldı.

Zurab Abaşidze: Gürcistan'ın Rusya özel temsilcisi.

RIA Novosti'ye açıklamalar yapan Zurab Abaşidze, "Gürcistan, hem Rusya-Gürcistan ilişkilerinde hem de diyalog yoluyla mevcut sorunların çözümünde şimdiki durumdan bir çıkış yolu bulmakla derinden ilgileniyor" dedi. Özel temsilci, derin bir krizde Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını kabul etmesinin ardından ülkeler arasındaki ilişkilerin geldiğini noktayı vurguladı.

 

Daha önce Gürcistan Adalet Bakanlığı, Rusya'ya karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne bir dava açmıştı. Moskova,nın bölgeleri işgal ettiği ve Gürcülere yönelik zulüm yaptığı iddialarıyla suçlandığını Nation News yeniden gündeme taşımıştı.

 

Bugün, 26 Ağustos, Rusya'nın Gürcistan'dan Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlığını tanımasının 10. yıldönümünü kutladı. 

 

2008 yılında, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev bir kararname imzaladı. Bundan önce, bölge sakinlerinin neredeyse tamamı, yapılan referandumlarda bağımsızlık lehine iradelerini oy birliğiyle ifade etmişlerdi. Devletlerin bağımsızlığının tanınmasının onuncu yılı vesilesiyle Tskhinvali'de konuşan Rus lider Vladimir Putin'in yardımcısı Vladislav Surkov, bunun Rusya için zor ama adil bir adım olduğunu söyledi.

 

Kaynak: caucasusreview.com

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 28 Ağustos 2018


Bu haber toplam 2166 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net