Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moskova, Suriyeli Çerkeslerin Anavatanlarına Dönmelerini Engelliyor, Dönenleri Ruslaştırmak İçin Çalışıyor!
30 Ağustos 2018 Perşembe Saat 15:22
Rus yönetiminin resmi pozisyonu; Suriye'nin, bu Ortadoğu ülkesinde yaşayan etnik Çerkeslerin en ideal savunucuları oldukları ve Moskova'nın bu etnik grubun üyelerinin atalarının Kuzey Kafkasya'yı vatanları olarak görmediği, göç veya geri dönüş ile ilgilenmedikleri yönündedir.


Paul Goble, 26 Ağustos 2018

Rus yönetiminin resmi pozisyonu; Suriye'nin, bu Ortadoğu ülkesinde yaşayan etnik Çerkeslerin en ideal savunucuları oldukları ve Moskova'nın bu etnik grubun üyelerinin atalarının Kuzey Kafkasya'yı vatanları olarak görmediği, göç veya geri dönüş ile ilgilenmedikleri yönündedir.

Çerkeslerin Osmanlı İmparatorluğuna Sürülmesi

Bununla birlikte, çoğu Suriye'den birkaç bin Çerkes, Rusya'nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerine gelmeyi başardı. Bazıları son zamanlarda Suriye'ye taşınan Rus vatandaşlarıydı. Diğerlerinin ise, Kuzey Kafkasya'da onlar için davet mektupları yazabilen akrabaları vardı. Üçüncü grup ise, yasa dışı yollardan bunu başardı.

 

Gelmeyi başaranlar mutsuz bir durumla karşı karşıya: Yerel ve merkezi yönetimler onlar için neredeyse hiçbir şey yapmadılar, Rus yetkililer onları ya İslamcı ya da milliyetçi tehdit olarak gördüler. Moskova, orada kalmak isteyenleri Ruslaştırmak, hatta Rus karakterli yapmak için tasarlanmış politikalar uyguladı.

 

Bunlar, Kuzey Kafkasya'daki etnik aktivistler, yetkililer ve mültecilerle Meduza haber ajansı için konuşan Aleksandra Bayeva'nın önemli bir makalesinde belgelendi. (meduza.io/…/150-let-nazad-rossiya-deportirovala-cherkesov-v…).

 

Onun vurguladığı birçok noktadan, özellikle üçü önemli: 

Birincisi, Rusya'nın, Çerkeslerin Suriye'den gelen akışını sınırlamak için, İslamcı görüşlerin taşıyıcısı olduklarını, Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde etnik dengeyi değiştireceklerini veya orada birleşik bir Çerkes cumhuriyetini yeniden kurmak için bir hareket başlattıklarını söylüyor.

 

İkincisi, bazı bölge yetkilileri başlangıçta destekleyici olsalar da, şu ana kadar çok azı, Çerkeslere verilecek herhangi bir desteğin, Soçi Olimpiyatları yaklaşırken olduğu gibi, dünyanın dört bir yanındaki Çerkeslerin, uluslarının 1864 soykırımı alanında yapılacak olimpiyatı engellemek için protesto ettiklerinde, onların mevkilerini kaybetmelerine neden olacağından korkuyordu.

 

Böyle bir hükümet desteğinin yokluğunda Çerkesler, Kuzey Kafkasya'ya gelmek ve bunu başaranlara yiyecek, barınma ve iş kurmada yardım amacıyla, yurt dışındaki Çerkeslere binlerce davetiye göndermek için çeşitli gruplar örgütlemişlerdir. Ancak son aylarda, bu gruplar artan bir incelemeye ve hatta baskıya maruz kaldılar.

 

Üçüncüsü, Ochag Ulusal Örgütü'nden Olga Begretova'nın dediği gibi, Rus yetkililer yasal olarak gelmeyi başaran Çerkesleri Ruslaştırmaya derhal başvururlar. "Bir dönüşçünün Rusya'nın tarihi, kanunları ve dili konusunda bir sınava girmesi gerekiyor" diyor. "Bu büyük bir engel."

 

"Birçok Çerkes dönüşçü sadece Arapça ve Kabardey diyalekti konuşuyor. Aramızda yaşayacaklarsa neden Kabardey diyalektinde sınava tabi tutulmuyorlar?" 


Kaynak: https://www.eurasiareview.com/26082018-moscow-works-hard-to-block-syrian-circassians-from-returning-to-their-homeland-and-to-russify-those-who-do-oped/


Çeviri:Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 30 Ağustos 2018


Bu haber toplam 3067 defa okundu.


ADMİN 3

Sayın Hapi Cevdet abi,

Yazının orijinal kaynağında ki harita resmi kullanılmıştır.

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

Ç.net/ ADMİN 3

31 Ağustos 2018 Cuma Saat 14:53
hapi cevdet yıldız

Yukarıdaki haritada yanlışlık var. O da üçüncü ok. Trabzon ve Samsun doğru. Üçüncü ok Köstence olmalıydı.

Çerkeslerin Boğazlara ve İstanbul'a girişleri yasaklanmıştı. Çünkü hastalık bulaştırmalarından korkuluyordu. İndirme limanları/iskeleleri,büyük küçük şöyle sıralanıyordu: Batum, Trabzon, Ordu, Samsun, Sinop, Akçaşehir (Akçakoca), Varna ve Köstence.

Bu arada belirteyim, 1860'larda Ege ve Akdeniz limanları devreye girmemiştir. Bu büyük nüfus akışı dışında küçük gruplar, özellikle Besleneyler Anadolu'ya gelmiş, örneğin Düzce'ye yerleşmişlerdi. Bu bakımdan Türkçe öğrenmiş Çerkesler de vardı ve bunlar olasılıkla yeni muhacirlere kılavuzluk ve tercümanlık yapmışlardır.

Karadeniz kıyıları ve hinterlandı dışında Anadolu, Suriye, Filistin , vb yerlere yerleşenler 1878 sonrasında Balkanlar'dan sürülen ya da Kafkasya'dan yoğun biçimde gelen ikinci akım Çerkeslerdir.

31 Ağustos 2018 Cuma Saat 00:12
Hakan Akın

Niye? nereden biliyor? imkan versinler, korkmasinlar.

30 Ağustos 2018 Perşembe Saat 17:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net