Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hacımba, Gürcistan'ın Abhazya'nın Düşmanı Olmadığı 'Sözlerine' Şaşırdı!
02 Eylül 2018 Pazar Saat 18:04
Abhazya ve Güney Osetya'ya karşı güç kullanılmaması konusunda Gürcistan hâlâ bir anlaşma imzalamıyor.


31 Ağustos 2018, caucasusreview


Abhazya ve Güney Osetya'ya karşı güç kullanılmaması konusunda Gürcistan hâlâ bir anlaşma imzalamıyor, Abhazya Başkanı Raul Hacimba 30 Ağustos'ta Sohum'da düzenlediği basın toplantısında, Gürcistan'daki NATO askeri tatbikatları ile ilgili soruyu yanıtladı.

Raul Hacımba "Gürcistan'ın düşmanımız olmadığına, bu ülke ile ilişkiler kurmaya ihtiyacımız olduğuna dair sesler duymamız şaşırtıcı. Ve birileri zaten güç kullanılmaması ile ilgili bir belge mi imzaladı? Gürcistan'ın bu sorunları askeri yollarla çözmeye hazır olduğunu mu anlamalıyız?" dedi.

 

"Biz Gürcüstan'ın bir bölgesi olmadık. O dönemde yapay bir durumdu ve geçmişe dönüş olmayacak" diye ekledi.

 

"Onlar NATO tatbikatı olarak bu tatbikatları yapıyorlar, Biz de Rus ordusuyla etkileşim bağlamında tatbikatlar yapıyoruz." diye sözlerine devam eden Hacımba, Ayrıca Rusya ile birliktelik şeklindeki ilişkiler hakkında da "resmi egemenlik" olduğu fikrini belirtti. Cumhurbaşkanı böyle fikirlerin vatandaşlarını yanıltmamasını istedi.

 

EADaily'nin bildirdiğine göre, Gürcistan, komşu ülke olarak bu ülkeden söz etmesine rağmen bu ülke ile diyaloğa başlama gerekliliği hakkında Abhaz politikacı Sergei Shamba'nın Ekho Moskvy ile yaptığı son röportajdaki ifade coşkuyla karşılandı.

 

"Gürcistan ile mücadelede lider olduğumu söyleyebilirim. Yine de, bir şekilde diyaloğa başlama zamanı hakkında konuşmaya başlayan ilk kişiydim. Ortak geleceği düşünmeliyiz, komşu ülkelerle ve kader bizim yan yana var olmamızı zorunlu kıldıkça.

 

Eski abhazya başbakanı Şamba, ''Komşu ülkeler arasında derken sadece Gürcistan'ı kastetmiyorum" demişti.

 

Ayrıca Şamba'nın bu düşüncesinin yeni olmadığı, daha önce de benzer bir düşünceyi dile getirdiği biliniyor.

 

Kaynak: http://caucasusreview.com

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 2 Eylül 2018


Bu haber toplam 2163 defa okundu.


YUSUF ZAHİT (SAKARYA)

Şamba ile Hacımba yakında kapışacak.

04 Eylül 2018 Salı Saat 16:46
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net