Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadirov ve Yevkurov İnguşetya ve Çeçenistan Topraklarını Değiş Tokuş Ediyor!
29 Eylül 2018 Cumartesi Saat 12:14
İnguşetya'da Ağustos ayının sonundan itibaren Çeçenistan sınırında, Çeçen inşaat ekiplerini fark eden bölge sakinleri ile Çeçenler arasında karışıklık başladı.

28 Eylül 2018

İnguşetya'da Ağustos ayının sonundan itibaren Çeçenistan sınırında, Çeçen inşaat ekiplerini fark eden bölge sakinleri ile Çeçenler arasında karışıklık başladı. 

Yakında Grozni'de sınırın belirlenmesi için bir komisyon oluşturulacağı açıklandı. Yavaş yavaş, İnguş otoritelerinin bölgeyi komşulara verme niyetine ilişkin şüpheleri tüm bölgeye yayıldı. 

 

Çarşamba günü Magas'ta, Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi'nde cumhurbaşkanları ve bölge başkanlarından oluşan temsilcilerin bir araya gelmesi planlandı. Spontan mitingler şehirde başladı. Yollar engellendi, mobil İnternet bağlantısı kesildi, Rosgvardiyu gönderildi.

 

Çarşamba günü Magas'taki Çeçenistan ve İnguşetya cumhurbaşkanları Ramzan Kadirov ile Yunus-Bek Yevkurov, 1991 yılında Çeçen-İnguş Özerk Cumhuriyeti'nin yıkılmasından beri onaylanmamış olan bölgeler arasındaki sınırın güvenliği konusundaki anlaşmayı imzaladılar.

 

Anlaşmanın imzalanmasına, İnguş başkentindeki toplu protestolar eşlik etti. Bazı haberlere göre, İnguşetya topraklarının bir kısmı, yerel sakinlerin ifadesine göre, bir parçası olarak Çeçenya'ya verilebilir.

 

Bununla birlikte, haber ajanslarının raporlarından elde edilen imzalı belge, bir dizi toprağın karşılıklı ve eşit bir şekilde transferini ifade etmektedir. Böylece, İnguşya'nın Nadterechny bölgesinin dağlık ve ormanlık alanlarının bir kısmı, Çeçen Cumhuriyeti'ne devredilecek ve karşılığında Malgobek ilçesi sınırında eşdeğer bir bölge alınacak. Her iki cumhuriyetin bu parçalarının iskan dışı olduğu belirtilmektedir.

 

Anlaşmanın imzalanması, küçük bir grupla sabah saatlerinde başlayan Magas'ta artan huzursuzluğa karşı gerçekleşti. Daha sonra, bazı verilere göre protestocu sayısı birkaç yüze ulaştı.

 

Yerel basına göre, coplar kullanılarak bir dizi gözaltı yapıldı. Daha önce, yerel sakinler, tüm telekom operatörlerinin bloke edildiğini, polis kuvvetlerinin takviye edildiğini ve mobil internetin kesildiğini bildirdiler.

 

Sosyal ağlardaki yerel gruplarda, öğleden sonra saat 15: 30'a kadar, başkentin girişinde toplananların, izinsiz miting'i bitirmeleri için önde gelen aktivistlerin ve polislerin isteği üzerine dağılmaya başladıkları bilgisi var.

 

Kaynak: http://caucasusreview.com/2018/09/%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D1%8B%D1%80%D0%BE%D0%B2-%D0%B8-%D0%B5%D0%B2%D0%BA%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B2-%D0%BE%D0%B1%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%8F%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%8C-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%BB%D1%8F%D0%BC%D0%B8/

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 29 Eylül 2018


Bu haber toplam 2162 defa okundu.


Hanuko Ercan-Samsun

İnguşlar birkaç gündür gösteriler yapıyor. Bu karardan rahatsızlar.

06 Ekim 2018 Cumartesi Saat 15:18
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net