Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa, Rusya'yı ‘düşman’ Olarak Görmekten Vazgeçiyor!
24 Ekim 2018 Çarşamba Saat 23:31
İspanya’da yayın yapan El Pais gazetesi yazarlarından Carlos Jarnos, Avrupa ülkelerinin Rusya ile ilişkileri güçlendirmek ve kendi güvenlik sistemlerini kurmayı istediklerini yazdı.

İspanya’da yayın yapan El Pais gazetesi yazarlarından Carlos Jarnos, Avrupa ülkelerinin Rusya ile ilişkileri güçlendirmek ve kendi güvenlik sistemlerini kurmayı istediklerini yazdı.

Jarnos'a gore, Rusya sınırı yakınındaki Estonya hava sahasında İspanyol savaş uçağı tarafından tesadüfen atılan füzenin felaketle sonuçlanacak bir çatışmaya yol açabilecek olması bir kırılma kırılma yarattı.


Avrupa ülkeleri, Rus sınırı yakınlarında uçan yüzlerce NATO uçağının Moskova'yı provoke etmesinin makul olup olmadığını ve Rusya'nın artık bir ‘düşman' gibi değil de bir müttefik gibi görülmeye başlanması gerektiğini düşünmeye başladığını ifade etti.


'Avrupa Ülkelerinin Rusya ile İyi Komşuluk İlişkileri Geliştirmesini ABD'nin Yarattığı Rusya Algısı Engelledi'

Jarnos, NATO ile Rusya arasındaki kötü ilişkilerin esas sebebinin, Washington'un Moskova'yı her zaman ana tehdit olarak görmesinden ve ittifakı Rusya sınırına kadar genişletmesinden kaynakladığını belirtti.


Sebeplerden bir diğeri de ‘Rus tehdidini' bahane ederek sınırlarının güçlendirilmesi için NATO'ya baskı yapan Doğu Avrupa ülkelerinin oynadığı roldür diyen İspanyol gazeteci, ABD'nin yarattığı algıyla Avrupa ülkelerinin Rusya ile iyi komşuluk ilişkileri geliştirmesini engelediği yorumunda bulundu.


'ABD, Avrupa Ülkeleri İçin Güvenilmez Bir Müttefik Haline Geldi'

Stratejiler, ittifaklar ve tehditler'in değiştiğini belirten Jarnos'a göre, bunun başlıca nedeni, Donald Trump iktidara geldikten sonra, Brexit'i desteklemesi, İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesi ve ABD'yi Avrupa ülkeleri nezdinde güvenilmez bir müttefik haline getirmesidir.


Bunun dışında, ABD lideri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yakınlaşarak dünya sorunlarının çözümünde önemli rol oynamaya son vereceği tehdidiyle Avrupa'yı korkmaya zorladı. Bütün bunlar, Avrupa'nın en büyük enerji kaynakları tedarikçisi de olan Rusya ile yakınlaşma eğilimini güçlendirdi.


'Avrupa'nın Kendi Güvenlik Sistemini Oluşturma Sürecinde, Rusya, Avrupa Ülkeleri İçin Müttefik Olma Potansiyeli Taşıyor'

Jarnos'un belirttiğine göre, Moskova ile yakınlaşma, Soğuk Savaş'ın sona ermesinin sonuçlarını yeniden gözden geçirme ve Avrupa'da dengenin sağlanması gerektiğini ilk kez açık bir şekilde dile getiren, Fransa Başkanı Emmanuel Macron'du.


Jarnos, Avrupa'nın kendi güvenlik sistemini oluşturma konusunda son bir yılda önceki 60 yıldan daha fazla ilerleme kaydettiğini belirtti. Ona göre, bu sistemin oluşturulmasının sonuçlarından biri, Rusya'nın ‘düşman değil, komşu, ortak, potansiyel müttefik' olduğunun benimsenmesi olacak.


Kaynak: https://tr.sputniknews.com/analiz/201810171035711843-ispanya-rusya-el-pais-carlos-jarnos-nato-ab-dusman-muttefik

Cherkessia.net, 24 Ekim 2018

Bu haber toplam 1926 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net