Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kazaklar, Çeçenya'nın İki Rayonu'nun Stavropol'a Tekrar Katılmasını Talep Etti!
25 Ekim 2018 Perşembe Saat 22:39
Çeçenya ve İnguşetya'nın sınırlarının değiştirilmesi, Stavropol vatandaşlarına Çeçenya'nın Shelkovskoy ve Naursky rayonlarını geri almayı talep etme hakkını verdi ve Kafkasya Kazak Hattı'na Ataman Sergei Popov atandı.

 

24 Ekim 2018, Ludmila  Butuzova, İzvestiya

 

Çeçenya ve İnguşetya'nın sınırlarının değiştirilmesi, Stavropol vatandaşlarına Çeçenya'nın Shelkovskoy ve Naursky rayonlarını geri almayı talep etme hakkını verdi ve Kafkasya Kazak Hattı'na Ataman Sergei Popov atandı.

Kafkasya Kazak Hattının Kazakları, Stavropol Valisi Vladimir Vladimirov ve Bölgesel Duma başkanı Gennady Yagubov'a açık bir mektup yazarak Çeçenya'daki Naurski ve Shelkovskaya adındaki iki rayonun kray'a tekrar katılmasını talep etti. Kazakların düşüncesine göre, Çeçenistan ile İnguşetya arasındaki sınırı değiştirmeye ilişkin son anlaşma her hakkı bir şekilde veriyor diye NewsTracker yazıyor.

 

Açıklamada "Tarihi adaleti yeniden tesis etmek ve Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi'ndeki durumu istikrara kavuşturmak için, bu bölgeler Stavropol Kray'ına geri alınmalı" dendi. 

 

Mektubun yazarları 1956 yılında Nikita Kruşçev'in Stavropol'ün iki bölgesini yasa dışı olarak Çeçenya'ya dahil ettiğine inanmaktadırlar. Buna ek olarak, Ataman Popov'a göre, federal merkez Kuzey Kafkasya bölgelerinin birleştirilmesi fikrini yerine getiriyor ve bu da Stavropol sınırlarının bulanıklaşmasına ve makro bölgedeki gücün Ramzan Kadırov'a aktarılmasına yol açabilir. 

 

Popov şöyle dedi "Bu durumda, ne Vladimirov ne de Vladimirov ailesi bu kuramsal konuya komuta etmeyecek, ama ardından gelen tüm sonuçlar ile Kadırov komuta edecek"

 

Aynı zamanda, Kazakların toprak değişimlerinin sonuçları hakkında hiçbir yanılsamaları yoktur. Ataman Popov'un görüşüne göre, Vali Vladimirov belirleyici bir eylemde bulunmadığı için bu meseleyi dikkate bile almayacaktır. 

 

Siyasi analist Dimitri Fetişov, Stavropol bölgesi valisinin yeni çatışmalarla dolup taşan acılı tarihsel konuya dokunma olasılığının düşük olduğunu belirtti. Uzman "Yakın gelecekte, rayonların Stavropol Kray'ına dahil edilmesi ile ilgili ciddi bir düşüncenin olması muhtemel değildir, ancak gelecekte oldukça mümkündür." dedi.

 

Çeçen Cumhuriyeti başkanının basın servisi, Alim Karimov'un yokluğunda News Tracker muhabirine bir yorumda bulunmayı reddetti, ancak iki gün boyunca Karimov'da işyerinde bulunamadı.

 

Kaynak: https://newizv.ru/news/society/24-10-2018/kazaki-potrebovali-vernut-stavropolyu-dva-rayona-chechni?

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 25 Ekim 2018


Bu haber toplam 2769 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net