Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üçüncüsü Yapılan ''Sürdürülebilir Yaşam Konferansı''nda Çerkesce'de Vardı!
03 Kasım 2018 Cumartesi Saat 22:13
Türkiye’nin en büyük doğal gaz şirketlerinden Bursagaz’ın KalDer Bursa ile birlikte hayata geçirdiği ''Sürdürülebilir Yaşam Konferansı’'nın üçüncüsü “Hayatı Renkleriyle Yaşa” temasıyla düzenlendi.

Türkiye’nin en büyük doğal gaz şirketlerinden Bursagaz’ın KalDer Bursa ile birlikte hayata geçirdiği ''Sürdürülebilir Yaşam Konferansı’'nın üçüncüsü “Hayatı Renkleriyle Yaşa” temasıyla düzenlendi. https://www.youtube.com/watch?v=z35I5TnpjzU

 

1 Kasım Perşembe günü Bursagaz genel müdürlük binasında gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bursagaz Genel Müdürü Dr. Markus Rapp, “Sürdürülebilirlik duygusu ve sorumluluk bilinciyle tüm operasyonlarımızın ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerini göz önünde bulunduruyoruz. Dünyanın geleceği için bu farkındalığı yaratmaya hepimiz katkı sunmalıyız” dedi.

 

Küresel İklimden Kaybolan Dillere:

Konferansın ilk bölümünde Genna İstanbul Kurucusu Selim Tuncer, “Kültürel Değerler ve Sürdürülebilir Markalar” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

 

İkinci oturumda, UNDP GEF SGP Türkiye Ulusal Koordinatörü Gökmen Argun, “Sürdürülebilir Kalkınma ve Kürsel Hedefler” konusunu ele alırken, REC Türkiye Bölgesel Çevre Merkezi Uzmanı Gözde Odabaş, “İklim Değişikliği ve Küresel Isınma”yı anlattı.

 

Sürdürülebilir Yaşam Konferansı’nın üçüncü oturumunda Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü söz aldı. Güllü, “İş Hayatında Kadın ve Kadının Güçlenmesi” başlıklı bir konuşma yaptı.

 

Konferansın kapanışında ise özel bir oturum gerçekleştirildi:

Bu bölümde, yönetmenliğini Erdoğan Kar'ın yaptığı ''Kayıp Diller ve Unutulan Sesler'' belgeselinin tanıtım gösterimi yapıldı. 


Ardından,Yönetmen - Yapımcı Erdoğan Kar, Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr. Mehmet Sait Toprak, Çerkes Dili ve Edebiyatı eğitmeni-Yazar Nurhan Fidan Kube'nin katıldığı bölümde tehlike altındaki diller ile ilgili sunumlar yapıldı. 


Yönetmen Erdoğan Kar, belgeselin arka planını konferans katılımcılarıyla paylaştı. Doç. Dr. Mehmet Sait Toprak, dünyada ve Anadolu coğrafyasında artık yaşamayan dillerin detaylarını anlattığı sunumunda, her şeye rağmen dillerin ve seslerin birleştiriciliğine vurgu yaptı. Nurhan Fidan Kube ise, Çerkescenin tarihsel serüveni ile ses zenginliğinden bahsederek, dünyadaki toplam Çerkes nüfusa oranla konuşucu sayısının azlığına dikkat çekti. Mevcut koşullarla ve önlem alınmadığı taktirde önümüzdeki 50 sene içinde Çerkescenin ölü diller arasında yerini alabileceğini söyledi.

 

Konferansın kapanışında Şamil Şenoğul'un garmonuyla eşlik ettiği Nurhan Fidan Kube Çerkesce, sanatçı Hülya Polat ise Lazca dinleti gerçekleştirdi.

 

Kaynak: www.bursagaz.com

Cherkessia.net, 3 Kasım 2018


Bu haber toplam 2917 defa okundu.


İhsan Eker (Hajuko)

Cem'iyettgahda iftihar vesilesi olan Çerkes kardeşlerimin gayretlerini samimiyetle alkışlıyorum. Allah utandırmasın sizleri.

08 Kasım 2018 Perşembe Saat 13:20
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net