Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya'da '4 Kasım Ulusal Birlik Günü' Tartışılıyor!
05 Kasım 2018 Pazartesi Saat 15:29
Rusya dün, son yıllarda "varlık nedeni" güçlü şekilde tartışılan bir batramı kutladı, bugün de resmi tatil yapıyor.

Rusya dün, son yıllarda "varlık nedeni" güçlü şekilde tartışılan bir batramı kutladı, bugün de resmi tatil yapıyor. Ekim Devrimi’nin yıl dönümünün anıldığı 7 Kasım’ın yerine Putin tarafından 2005'te getirilen 4 Kasım Ulusal Birlik Günü, Kırım'ın ilhakının ardından hep büyük siyasi mitingler ve konserlerle kutlanırken, bu yıl bu gösteriler de yapılmadı. 

Başkan Putin, Patrik Kirill ile birlikte Kızıl Meydan'da, St. Vasili Kilisesi'nin önünde bulunan, mili kahramanlar prens Dmitri Pojarski ve tüccar Kozma Minin'in anıtına çiçek bıraktı. 1612 yılında Polonya işgalcı ordusunun Rus gönüllü birliklerinden oluşan halk ordusu tarafından Moskova’dan sürülmesi günü olarak 4 Kasım bayram sayılıyor. Bu tarih, Rusya'nın yabancı işgale boyun eğmemiş hür bir ulus olarak ayağa kalkmasını simgeliyor ve artık "birlik günü" olarak kutlanıyor.

 

Rusya'da iktidar, Kırım'ın 2014'teki ilhakından sonra 4 Kasım, Halkın Birliği Günü'nü kalabalık miting ve yürüyüşlerle kutlamak yönünde bir gelenek başlatmıştı.

 

2014 yılında Tverskaya Sokağı'nda gerçekleşen yürüyüşe sendika temsilcileri ve Duma'daki bütün partilerden milletvekilleri katılmıştı. 2015'teki yürüyüşte de katılımcı sayısı 85 bini bulmuştu. RBC gazetesine konuşan Rusya Başkanlık Ofisi'ne yakın kaynaklar bu yıl kitlesel gösterilerin düzenlenmeyeceğini açıklamıştı.

 

Yetkililer 4 Kasım nedeniyle ülke çapında 1192 yerleşim biriminde 1800 etkinlik düzenlendiğini ve 17 bin polisin önlem aldığı etkinliklere yüz binlerce kişinin katıldığını duyurdular.

 

Sadece Moskova'da düzenlenen özel festivale de ilk gün 525 bin ziyaretçi geldiği ilan edildi.

 

4 Kasım pazar gününe denk geldiği için Rusya İş Kanunu gereğince bir sonraki iş günü olan 5 Kasım pazartesi resmi tatil ilan edildi. Bu sayede üç günlük tatil ilan edildi. 

 

Bu arada medyada, "zorlama" olduğu iddia edilen bayramın halk tarafından benimsenmediği ve gereksiz olduğu iddiaları da eksik olmuyor. Son olarak en yüksek tirajlı gazete olan Moskovski Komsomolets, "Halkın varlığını kabul etmediği bayramı artık iptal etmek lazım" manşetini attı.

 

Son anketler halkın yüzde 42'sinin bugünü bayram olarak görmediğini gösteriyor.

 
Kaynak: turkrus.com
 
Cherkessia.net, 5 Kasım 2018

Bu haber toplam 2328 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net