Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin Kremlin’de böyle alkışlanmadı!
20 Kasım 2018 Salı Saat 22:25
Başkan Putin’in Türk Akımı boru hattının denizaltı kısmının boru döşeme çalışmalarının tamamlanması nedeniyle düzenlenen İstanbul’daki tören için yaptığı ziyaret Rusya basınında geniş yankı buldu.


Başkan Putin’in Türk Akımı boru hattının denizaltı kısmının boru döşeme çalışmalarının tamamlanması nedeniyle düzenlenen İstanbul’daki tören için yaptığı ziyaret Rusya basınında geniş yankı buldu. TV kanallarında ilk haber, gazetelerde manşet olarak öne çıkan tören ve Putin-Erdoğan zirvesi, Rus lidere gösterilen ilgi ile de “unutulmazlar” arasına yazıldı.

Putin’e en yakın gazetecilerden olan ve tüm gezilerini izleyip kendi ironik üslubu ile yazan Kommersant muhabiri Andrey Kolesnikov’un makalesi, gene en “farklı” yazı olarak dikkatleri çekti.

 

Rusçada “Turetskiy Potok” (Türk Akımı) olan projenin isminden kelime oyunuyla “Turetskiy Potop” (Türk Seli) başlığı ile manşetten yayımlanan yazıda Kolesnikov, İstanbul Kongre Merkezi’ni dolduran 4 bin kişinin coşkusunu “büyük şaşkınlıkla” ve “Ömrümde böyle bir şey görmedim” yorumuyla aktardı. 

 

Kolesnikov, “Başkan Putin’in Kremlin Sarayı’nda düzenlenen ünlü konuşmalarında bile bu kadar alkışlanmadığını” vurguladı.

 

İşte Kolesnikov’un, “4 bin kişilik salonda yaşananlardan şoke oldu” diye sunulan makalesinden dikkat çeken bazı bölümler:

 

“Halkın yeni gaz boru hattına olan sevgisi, İstanbul’un Hilton’unda (Kongre Merkezi) sele dönüştü.”

 

“Salonda en az 4 bin kişi vardı. Belki 4 bin kişi de fuayede ve koridorlardaydı.”

 

“Burada yaşananlar, Kapalıçarşı’da cumartesi günü kalabalığına benzer, Türk insanının ateşli hali gibiydi. Etrafımdaki insanlar patlama halindeydi.”

 

“Bilmiyorum, belki Türkiye’de başkanlarının konuşmasını her zaman böyle dinliyorlardır. Ben böylesini görmedim.”

 

“Putin Erdoğan’a dönüp ‘Sevgili dostum!’ dediğinde salonda tam bir histeri başladı. Burada (salonda) ya işinin profesyoneli olanlar vardı, ya da profesyonelliğe geçiş sınavına giren amatörler.”

 

“En zor etap geçildi, deniz etabı!” dedi Putin. Ve ben Rusya Devlet Başkanının en son  Federasyon Toplantısı’nda kıyaslanamayacak kadar daha az alkışlandığını, bir dahaki, sefer Georgiyevski Salonu'nda (Kremlin’in tarihi konuşmaların yapıldığı en büyük salonu) yapacağı toplantıya İstanbul’un Hiltonu’ndaki bu kalabalık katılsa o konuşmasının asla unutulmayacağını düşünmekten kendimi alamadım.”

 

“Salondaki bu ateşli ruh hali Putin’in kendisine de bulaştı ve yüksek bir tonla dedi ki ‘Gaz çıkarmak demek sadece yere bir delik açmak demek değildir!’. Ve Erdoğan’a kararlılığı ve cesareti için teşekkür etti.”

 

“(Törenin sonunda) Putin Erdoğan’ı tekrar övmekle kalmadı. O an başka bir şeye kimsenin ihtiyacı olmadığını anlayıp onu heyecanla övdü. (…) Belki de Erdoğan’ın yerinde kendisini görerek.” 

 

Kaynak: turkrus

Cherkessia.net, 20 Kasım 2018


Bu haber toplam 1616 defa okundu.


burak demirci

Bırak rusçuyu Rus bile dumur olmuş coşkudan. Üstelik bu güruh daha düne kadar Rus'tan ''moskof gavuru'' diye bahseden siyasal islamcı tayfası.

Maalesef böyle bir toplumun içinde yaşıyoruz çatı bu.Umulur ki o çatı en kısa zamanda yıkılır, tak sepeti koluna herkes yoluna.Tarih muhakkak akması gereken mecrada akacaktır.

28 Kasım 2018 Çarşamba Saat 23:49
Gubj Erdal

Yalakalığın sınırı yok bu ülkede arkadaş. Yahu Türkiye devleti çıkarı gereği başka devletlerle iş yapar, kavga eder, barışır, diplomasi yapar anladık. İyi de bu ülkede yaşayan insanlar niye bu kadar yalakalıkta sınır tanımaz bende bunu anlamıyorum.

21 Kasım 2018 Çarşamba Saat 10:41
Hakan Akın

Rus halki seviyor mu bakalım bu adamı?

20 Kasım 2018 Salı Saat 23:06
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net