Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DÇB Yeni Partnerler Arıyor!
23 Kasım 2018 Cuma Saat 11:04
DÇB, Rusya Federasyonu'nun çıkarları doğrultusunda Çerkes diasporasının potansiyelini kullanmak İçin çaba gösterecektir.

Dünya Çerkes Birliği, (DÇB) Rusya Federasyonu'nun çıkarları doğrultusunda Çerkes diasporasının potansiyelini kullanmak İçin çaba gösterecektir.

14 Kasım 2018'de, DÇB tarafından Rusya Federasyonu Başkanının Başkanlık Bağışları Vakfı tarafından sağlanan sivil toplumun gelişmesi için bir hibe ile uyguladığı "Elbrus Diyaloğu - XXI: Halkların Dostluğu ve İşbirliği" projesinin sonuçları hakkında toplantı yapıldı.

 

Cumhuriyetin 50'den fazla kamu kuruluşu temsilcisi ve cumhuriyet yetkilileri çalışmalara katıldı. Etkinlikte, projenin uygulamasının sonuçları detaylı bir şekilde sunulmuş, proje etkinliklerinin video gösterimi yapılmış, sonuçlar ve öneriler açıklanmıştır.

 

DÇB başkanı Hauti Sohrokov konuşmasında, projenin hedeflerine ulaştığını kaydetti.

 

Proje, Rus ulusunun birliğini güçlendirmek, ülke çapında bir yurttaş kimliğinin oluşmasını, kamu diplomasisi yoluyla uluslararası ve bölgeler arası işbirliğinin geliştirilmesini, yurttaşlarla ilişkilerin güçlendirilmesini, yabancı ülkelerde Rusya hakkında olumlu kamuoyunun oluşturulmasını, ülkelerine geri dönüşlerde sosyo-kültürel ve dil uyumunu güçlendirmeyi amaçlamıştır.

 

Yuvarlak masa toplantısına katılanlar, DÇB'nin yabancı ülkelerdeki Çerkes diasporalarının temsilcilerini de sürece dahil etmek için, onların ikamet ettikleri ülkelerde Rusya yanlısı ve Rusya'daki ve Rusya dışındaki kültürel, entelektüel ve ekonomik potansiyellerini Rusya Federasyonu çıkarları doğrultusunda kullanarak Rusya'da sürdürülebilir bir Rus yanlısı eğilim kurma sürecine katılma çabalarına destek verdiler.

  

Kaynak: http://intercircass.org


Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 23 kasım 2018

Bu haber toplam 2004 defa okundu.


Hakan Akın

Diaspora çifte vatandaşlık ve yerleşim hakkı istiyor. Diaspora savaş ta kaybettikleri atalarının tazminatını istiyor, diaspora yediğim ayaklari istemiyor malını ve onurunu geri istiyor. Diaspora durgunluk istemiyor..

23 Kasım 2018 Cuma Saat 13:36
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net