Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıyıboyu Şapsığ’deki Psıbe Köyünün Kutlama Günü
23 Kasım 2018 Cuma Saat 22:04
Bu köyde yaşayanlar, ülkenin değişik yörelerine dağılmış olan Psıbeliler, Nıcepsıĥo, Tuapse ve Soçi'de bulunan köylülerimiz her beş yılda bir bir araya gelip köyün Günü'nü kutlamayı kararlaştırmışlardı.

Nıbe Anzor, Adıge Mak, 22 Kasım 2018

Kıyıboyu Şapsığ’deki Psıbe köyünde doğan Bılpe oğlu Alale Şırahmet uzun bir süreden beri Nıcepsıĥo (Новомихайловск) beldesinde yaşıyor. Bu son köye yerleşmişti, çocuklarını ve torunlarını orada büyüttü, dürüstçe bir iş yaşamı sürdürdü, adını iyi andırmaya her zaman önem verdi, ancak kalbi doğduğu köyüne hep dönüktü. 

Psıbe Günü'nde sevinçle giyindi ve Çerkes kalpağını başına geçirdi, erkenden sevdiği köye geldi. Ana caddede yürürken  sanki kanatlanmış biri gibiydi. Gördüğü herşey onu sevindiriyordu, adımları hızlanmış, sanki gençleşmiş gibi görünüyordu. Şu an 500 kişinin yaşadığı Psıbe köyünün tarihsel yolculuğu içinde, Psıbe'nin öncelikli sorunları onu da kaygılandırıyordu.

 

Bu köyde yaşayanlar, ülkenin değişik yörelerine dağılmış olan Psıbeliler, Nıcepsıĥo, Tuapse ve Soçi'de bulunan köylülerimiz her beş yılda bir bir araya gelip köyün Günü'nü kutlamayı kararlaştırmışlardı.

 

- Ben bu köyde doğdum, okudum, çoktan beri Soçi'nin Adler ilçesi merkezinde yaşıyorum, - diye anlatıyor Neğuç Aydemir kızı Rimme. - Yaşım ilerlediği için dilediğim her an Psıbe'ye gelemiyorum. Köydeki değişimi ve gelişimi gördükçe seviniyorum. Lise, anaokulu ve kreş, Kültür evi, sağlık merkezi, ve mağazalar, spor alanları var. Doğamızın mükemmelliği, şelalelerimizin güzelliği nedeniyle gençlerimiz daha çok turizme yönelmiş bulunuyorlar. Ama bizi kaygılandıran sorunlarımız da var. Örneğin, gençlerimiz iş bulamama, yeni evlenenlerin ev inşa edecekleri arsa bulamamaları ve benzeri güçlükler yaşanıyor. Uzun süreden beri Psıbeliler asfalt döşenmiş bir yol özlemi çekiyorlar.

 

Kutlama Günü'nün kararlaştırılması çabasında köy Khasesi (Meclisi) üyeleri, köy yönetimi, kültür evi, köy lisesi öğretmen ve öğrencileri, anaokulu ve kreş yöneticileri katkılarda bulundular. İlçedeki etkinliklere yöre milletvekilleri, girişimciler, Tuapse ilçesi ile Nıcepsıĥo beldesi belediyeleri de desteklerde bulunuyorlar.

 

- Her beş yılda bir, bir araya gelme gibi güzel bir geleneğimiz oluştu, - diye anlatmaya başladı Kültür Evi müdürü Açumıj Hasan. - Bundan 70 yıl önce köy kulübümüz kuruldu. Yaşlılarımız ve gençlerimiz açısından bu gibi toplantılar önem taşıyor. Bir araya geldiğimizde tarihimizi anımsıyoruz. Kazanımlarımızı, eksikliklerimizi ve özlemlerimizi dile getiriyor, görüşüyoruz. Tuapse köylerinin bu kutlama günümüze verdikleri destekler nedeniyle kendilerine teşekkür ediyoruz.

Tuapse ilçesi başkan yardımcısı, Psıbe köyü doğumlu Açumıj Anatoliy, Nıcepsıĥo belediye başkanı Andrey Orlov, milletvekilleri, ulusal, emekli ve gençlik örgütleri üyeleri,  Karadeniz kıyısı Şapsığları Adıge Khase örgütü temsilcileri köylüleri kutladılar. Kültür Evi çalışanlarının düzenlediği şarkı ve dans gösterileri de  günü şenlendirdi. "Psıneps" ve "Talisman" adlı dans toplulukları, köy şarkıcısı Açumıj Zareme yanında, onlarca sanat topluluğu da köye gelip katkılarda bulundu. Bu topluluklardan biri de Nıcepsıĥo'dan gelen ve Adıge dansları sunan "Çerkesya" (Черкесия) topluluğu idi.

 

Etkinliğin sonunda Tuapse ilçesi belediyesinin teşekkür yazıları ve hediyeleri birçok Psıbeliye, özellikle savaş ve iş emeklilerine, eğitim ve kültür emekçilerine, çok çocuklu ailelere, genç oyuncu ve sporculara verildi.

 

Kaynak: http://www.adygvoice.ru/wp/%D0%BF%D1%81%D1%8B%D0%B1%D1%8D-%D1%89%D1%8B%D0%BC%D1%8D%D1%84%D1%8D%D0%BAi%D1%8B%D1%88%D1%85%D1%83%D0%B0%D0%B3%D1%8A/

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 23 Kasım 2018


Bu haber toplam 1937 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net