Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıgey Cumhuriyeti 24 Saat Rusça-Çerkesçe Yayın Yapma Hakkını Elde Etti!
04 Aralık 2018 Salı Saat 21:36
Adıgey Başkanı Kumpıl Murat, 24 Saat İki Dilde (Rusça-Çerkesce) Yayın Yapacak TV Kanalı imkanı elde edildiğini söyledi.

Adıgey Başkanı Kumpıl Murat, 24 Saat İki Dilde (Rusça-Çerkesce) Yayın Yapacak TV Kanalı imkanı elde edildiğini söyledi. 

Kumpıl Murat'ın açıklaması şöyle:

Sizinle önemli  bir haberi paylaşmak istiyorum. Adıgey, bölgesel bir dijital kanal oluşturma fırsatını yakaladı. 

 

28 Kasım'da Moskova'da, Telekomünikasyon, Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Alanında Federal Denetim Servisi'nde, Rusya'nın bölgelerinde kamuya açık mecburi televizyon kanalının seçimiyle ilgili Federal Rekabet Komisyonu toplantısı yapıldı. 

 

Cumhuriyetimiz, toplantıya katılım başvurusu yapan bölgeler arasındaydı. Toplantının sonuçlarına göre, 21. zorunlu kamuya açık kanal oluşturma hakkı Adıgey'e devredildi. 


Gelecekte, bu başarı bize saat başı yayın yapan ulusal bir dijital kanal oluşturma fırsatı verecektir. Yapılması gereken çok iş var ama ilk, çok önemli adım çoktan alınmış. Adigey'de böyle bir televizyon kanalının yaratılmasının son derece gerekli olduğuna inanıyorum. Ve bunun iki resmi dilde yayınlanması gerektiğini düşünüyorum.

***

Хочу поделиться с вами важной новостью. Адыгея получила возможность создания регионального цифрового телеканала. В Москве, в Федеральной службе по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций, 28 ноября состоялось заседание Федеральной конкурсной комиссии по выбору обязательного общедоступного телеканала в субъектах России. 


Наша республика была в числе регионов, подавших заявку на участие в конкурсе. По итогам заседания право создания 21-го обязательного общедоступного канала закреплено и за Адыгеей. 


В перспективе эта победа даст нам возможность создать республиканский цифровой телеканал с круглосуточным вещанием. Работы предстоит еще много, но первый, очень важный шаг, уже сделан. Считаю, что создание в Адыгее такого телевизионного канала крайне необходимо. И думаю, что он должен вещать на двух государственных языках.

 

Kaynak: http://www.adygheya.ru/ady/press-room/press-office/

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 4 Aralık 2018


Bu haber toplam 2123 defa okundu.


Erol Kılıç Kutalia

İnşallah uydudan yayın yapılır bizde Diasporada izleriz.

06 Aralık 2018 Perşembe Saat 13:01
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net