Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin'in Yıl Sonu Basın Toplantısı:
20 Aralık 2018 Perşembe Saat 19:43
Rusya lideri Putin bugün düzenlediği yıllık basın toplantısında birçok iç ve dış konuyu değerlendirdi.

 

Rusya lideri Putin bugün düzenlediği yıllık basın toplantısında birçok iç ve dış konuyu değerlendirdi. Suriye’deki durumla ilgili ABD Başkanı Trump’ın IŞİD’ın yenilgiye uğratıldığı açıklamasına katıldığını belirten Putin, bununla birlikte ABD’nin Suriye’den çıkması konusunu tam olarak bilmediğini, bunun işaretlerini de görmediğini söyledi. 

ABD’nin Afganistan’dan çıkacağını da sık sık tekrarladığını ancak bunu yapmadığını dile getiren Rusya Devlet Başkanı, Suriye’de bugünkü meselenin siyasi süreç olduğunu kaydetti.

 

İstanbul’daki dörtlü toplantıda (Türkiye, Rusya, Almanya, Fransa) Suriye Anayasa Komitesi konusunu görüştüklerini hatırlatan Putin, bunu Esad’la da ele alarak uzlaştıklarını, Türkiye ve İran’ın da bunu kabul ettiklerini, ama BMÖ temsilcilerinin süreci yavaşlattığını ifade etti.

 

Putin, Rusya ile ABD arasındaki tüm çelişkilere rağmen Suriye’deki durumla ilgili işbirliğinin sürdüğünü vurguladı.

 

"Silah kontrolü sistemi çöküyor"

Uluslararası konularda bir dizi açıklama yapan Rusya lideri, nükleer savaş tehdidi hakkındaki bir soruya şu yanıtı verdi:

 

"Nükleer savaş tehdidi şu anda gerçekten de Soğuk Savaş döneminde olduğundan daha az ciddiye alınıyor. Fakat bu tehdit gerçekte daha az şiddetli hale gelmedi. Dünyada silah kontrolü için kurulan sistemin çökmekte olduğu gözleniyor."

 

"İşsizlik azalıyor"

İç politika ve ekonomik durum da Putin'in basın toplantısının önemli konuları arasındaydı. Sputnik'in aktardığına göre ekonomik konularda Putin'in söylediklerinden bazıları şunlar:

 

- İşsizlik oranı giderek azalıyor, bu oran geçen sene tarihte görülen en düşük düzeye geriledi.

 

- Rusya'nın altın rezervleri giderek artıyor. Ayrıca 2011'den beri ilk kez bütçe açığı verilmedi.

 

- Bunların yanı sıra emeklilik maaşlarında yükseliş izlenirken, Rusların yaşam süresinde de artış gözleniyor.

 

'Üstün güç olmak için çaba harcamıyoruz, çabamız dengenin korunması'

 

Rus lider Putin, 'nükleer savaş çıkmasından korkan küçük çocuğunu nasıl sakinleştirebileceğini' soran gazeteciye şu cevabı verdi:

 

"Nükleer savaş tehlikesi önemsizmiş gibi gösteriliyor. Bu şu anda imkansız olan ya da kritik önemde olmayan bir şey gibi görülebilir. Fakat eğer böyle bir şey olursa bu medeniyetin hatta gezegenimizin sonunu getirebilir. (ABD) INF Anlaşması'ndan (Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması) çekilmeye hazırlanıyor. Bir sonraki aşamada ne olacağını kestirmek zor. Üstün güç olmak için çaba harcamıyoruz; olması için çaba harcadığımız şey, dengenin korunması. Fakat güvende olduğumuzu temin edebilirim. Bunu nasıl yapmamız gerektiğini biliyoruz."

 

'Dişe diş göze göz, kötü bir ilke'

Sputnik'in aktardığına göre, basın toplantısında Russia Today (RT) muhabiri, Rusya vatandaşı Mariya Butina'nın ABD'de tutuklanmasını anımsatarak Rusya'nın bu tür siyasi eylemlerde bulunup bulunmayacağını sordu. "Dişe diş göze göz, kötü bir ilke" diyen Putin, Butina'yı neden tutukladıklarına anlam veremediğinin altını çizdi.

 

Butina'nın Rus devletinin herhangi bir talimatını yerine getirmediğini ve itiraf edeceği bir şeyi bulunmadığını ifade eden Putin, Rusya vatandaşlarının durumu karşısında kayıtsız kalamayacaklarını, Butina'yla ilgili gelişmeleri takip edip gereken desteği sunacaklarını vurguladı.

"Sosyalizm mümkün değil"

Rusya'da sosyalizmin yeniden kurulması mümkün mü?

 

'Rusya'da sosyalizmin yeniden kurulması mümkün mü?' sorusunun yöneltildiği Putin: "Mümkün değil."

 

'Kiev, Donetsk ve Lugansk'taki insanları vuruyor'

Putin, Ukrayna'nın doğusunda tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk ve Lugansk'ta dönem dönem alevlenen çatışmalara ilişkin olaraksa, "Kiev oradaki insanları kendi vatandaşı sayıyor fakat bu bölgeleri tamamen ablukası altına altı ve oradaki insanları vuruyor" ifadelerini kullandı.

 

"Poroşenko vatandaşlarını ölüme yolladı"

Ukrayna krizine yönelik gelen soru üstüne Putin, "Poroşenko oylarını yükseltmek için Ukraynalıları Kerç'e ölüme yolladı" dedi.

 

Putin, Ukrayna krizine ilişkin olarak daha önce Poroşenko'nun oylarını yükseltmek için bu adımı attığı söylemişti. Putin bu sözlerini yineledi "Bu krizi yaratarak oylarını az da olsa yükseltti" dedi. 

 

Toplantının gerçekleştiği mekana Ukrayna bayrağı getiren bir gazetecinin sorusunu alan Putin, "Skandal mı çıkarmak istiyorsunuz? Lütfen buyurun" ifadelerini kullandı.

 

"Dünyanın en büyük 5 ekonomisinden biri olmalı"

Devlet Başkanı'na Rusya'nın durgun ekonomik gidişatı sorulduğunda, Rusya'nın yeni bir ekonomik lige girip dünyanın büyük ekonomileriyle yarışacak konumda olması gerektiğini söyledi. Bunun gerçekleşeceğine inandığını ve en büyük 5 ekonomiden biri olabileceklerini ekledi. 

 

'Dünyayı yönetmeye çalışanların nerede olduğunu biliyoruz'

Wall Street Journal muhabirinin, 'Batı, Rusya'yı tehdit olarak görüyor. Gerçekten de dünyayı yönetmek istiyor musunuz?' sorusuna önce esprili bir dille, "Tabii ki de" yanıtını veren Putin, şöyle devam etti:

 

"Dünyayı yönetmeye gelirsek, bunu yapmaya çalışanların nerede olduğunu biliyoruz (Washington). Fakat bunu yapmaya çalışanlar Moskova'da değil."

 

Putin şunları da sözleri ekledi: "Rus tehdidi, Batı toplumumun istediklerini yapmak için uydurduğu bir yafta. Zira bunun için bir dış tehdit gerekiyor. Dış politikamızın ana amacıysa, denk güçler arasında denk bir güç olarak, uluslararası arenada hak ettiğimiz yerde olabilmek için ileriye doğru hareket etmek."

 

'Batı ülkeleri neden Kırım'a yaptırım uyguluyor?"

Rusya lideri Putin, Ukrayna'daki hükümet karşıtı protestoların aşırı milliyetçi bir harekete dönüşmesi ardından Kırım'ın Rusya'ya bağlanması ve bu yüzden Rusya ve Kırım'a yaptırım uygulanıyor olmasına ilişkin bir soru karşısında da şunları söyledi:

 

"Kırım'ın Rusya'yla birleşmesini Batı'da ilhak olarak adlandırıyorlar, yani burasının güç kullanılarak ele geçirildiğini söylüyorlar. Fakat ilhak olmadı, insanlar sandığa gidip Rusya bünyesine geri dönmek için oy verdiler."

 

Putin şu vurguyu yaptı: "Peki (Batı ülkeleri Kırımlılara) neden yaptırım uyguluyorlar? Oy verdikleri içinse, o zaman öyle olduğunu itiraf edin."

 

Sağlık sorusuna esprili yanıt

Rusya lideri bir gazetecinin "Sağlığınız nasıl?" sorusuna esprili yanıt verdi:

 

"Beklediğiniz cevabı alamayacaksınız"

 

Kaynak:turkrus

Cherkessia.net, 20 Aralık 2018


Bu haber toplam 1760 defa okundu.


GENAR

Rusya'ya sosyalizm yeniden gerekiyorsa onuda biz getiririz -diyor Putin :)

22 Aralık 2018 Cumartesi Saat 12:57
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net