Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Birliği Rusya’ya Yaptırımlarını 6 Ay Uzattı!
23 Aralık 2018 Pazar Saat 11:18
Avrupa birliği basın servisi tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği'nin Rusya yaptırımlarını 31 Ocak 2019’dan itibaren altı ay uzatacağı duyuruldu.

 

Avrupa birliği basın servisi tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği'nin Rusya yaptırımlarını 31 Ocak 2019’dan itibaren altı ay uzatacağı duyuruldu.

''Karar başkan Emmanuel Macron ve başkan Angela Merkel tarafından Avrupa Birliği'ne 13- 14 Aralık'ta yapılan güncellemeyi takiben ve bağlı olan devletlerce Minsk antlaşmasının gereğidir” denildi.

 

Basın açıklamasında, Rusya'ya yaptırımların kolektif kararla tekrar yürürlüğe girdiği vurgulanarak Minsk antlaşmasının uygulanmasına dair “gelişme gösterilmediği” gerekçesi belirtildi.

 

Minsk antlaşmaları Eylül 2014 ve Şubat 2015'te Belarus'un başkenti Minsk'te yapılan iki ateşkes anlaşmasını içeriyor. Antlaşmalar, Kiev ile Ukrayna'nın Donbas bölgesinde Rus yandaşı kuvvetler arasında süren çatışmayı sona erdirmeyi kapsıyor.

 

O zamandan bu yana, her iki taraf da çatışmaya ara verilmesi ve anlaşmaların uygulanmasında başarısızlık gösterilmesi konusunda defalarca birbirini suçladı.

 

Yaptırımlar, Malezya'ya ait bir uçağın Donbas bölgesinde düşürülmesinden sonra Rusya'nın mali, enerji ve savunma sektörlerini hedef alarak başlatıldı.

 

Avrupa Birliği  Rus yanlısı savaşçıları suçlarken Rus karşıtı ekonomik yaptırımları 2014'te yürürlüğe koydu.

 

Moskova ise bütün suçlamalara şiddetle karşı çıkıyor, düşürülen uçakla ilgili Rusya'ya karşı yöneltilen suçlamaların karşısında kendi delillerini sunuyor.

 

Avrupa Birliği,  yaptırımların “Rusya'nın Ukrayna'nın durumunu istikrarsızlaştırma çalışmalarına” cevap olduğunu öne sürüyor.

 

Avrupa Birliği 2015 Mart ayında, yaptırımların ancak Minsk Antlaşması'nın uygulanmasından sonra kaldırılabileceğine karar verdi.

 

Ukrayna krizi, Ukrayna'daki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Takip Komisyonundan verilen rakamlara göre 10 bin kişinin ölümüne, 23 bin kişinin de yaralanmasına yol açtı.

 

Kaynak: presstv

 

Çeviri: Awtle İbrahim

Cherkessia.net, 23 Aralık 2018


Bu haber toplam 1505 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net