Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Suriye'den gelen Çerkes dönüşçüler, Putin'den Rusya'daki Ukraynalılarla Eşit Muamele Hakkı İstiyor!
31 Aralık 2018 Pazartesi Saat 17:58
Duma Vladimir Putin'e göçmenlere hızlandırılmış Rus vatandaşlığı sağlama imkanı verdi. O savaş çıkan ülkelerinden kaçan etnik Ukraynalılara çoktan bu imkanı verdi. Suriye'den Kuzey Kafkasya'daki tarihi vatanlarına savaştan kaçarak gelen Çerkesler de aynı hakları vermesi için Kremlin liderine çağrıda bulundular.

Paul Goble, 30 Aralık 2018


Duma, Vladimir Putin'e göçmenlere hızlandırılmış Rus vatandaşlığı sağlama imkanı verdi. O savaş çıkan ülkelerinden kaçan etnik Ukraynalılara çoktan bu imkanı verdi. Suriye'den Kuzey Kafkasya'daki tarihi vatanlarına savaştan kaçarak gelen Çerkesler de aynı hakları vermesi için Kremlin liderine çağrıda bulundular.

Çerkeslerin Kuzey Kafkasya'ya herhangi bir ek geri dönüşünün, oradaki etnik dengeyi Rus kontrolüne elverişli olmayacak bir şekilde değiştirebileceği ve Suriyeli Çerkesler nadiren Rusça bildiği halde, Rusya'ya kaçan Ukraynalıların genellikle Rusça bilmesi ya da yakın zamanda öğrenmesinden dolayı Putin'in pek çok kişinin gözünde haklı çıkması muhtemeldir.

 

Bununla birlikte, Çerkeslerin Moskova'nın Ukraynalılara muamele etme şekline nasıl itiraz edeceği, Rus hükümetinin kendisini tuzağa düşürdüğü yolların bir başka göstergesi: Eğer herkese aynı şekilde davranırsa, şimdi kendisi için problem yaratır; ama eğer grupları farklı şekilde ele alırsa, zaman içinde başka ve potansiyel olarak daha büyük problemler yaratır.

 

25 Aralık'ta, Uluslararası Çerkes Birliği, Putin'e, Suriyeli Çerkesleri Rus vatandaşlığını daha hızlı bir şekilde alma hakkına sahip yabancı gruplar arasına dahil etme çağrısında bulundu. (Moskova bu hakkı ilk kez 2014 yılında Rusya'ya gelen Ukraynalı sakinlere teklif etti.) (kommersant.ru/doc/3844097).

 

Rusya'daki Ukraynalılar normalde gerekli olan beş - yedi yıl beklemek zorunda kalmadan hemen Rus vatandaşlığı alabilirler. Bu, ana sermayesi ve devlet işi gibi, çeşitli statüleri olmayan Ukraynalıların bir çok avantaja erişmelerini sağlıyor. Dünya Çerkes Birliği de, Kuzey Kafkasya'da Suriye'den gelen 2.000 Çerkes için aynı hakları istediğini söylüyor.

 

Suriyeli Çerkesler Ukraynalılardan daha kötü durumdalar, çünkü Suriye yasalarına göre yabancı pasaportları sadece kısa bir geçerlilik süresine sahip ve onu taşıyanlar, yenilemek için Suriye'ye dönmek zorundadır. Bu ise pahalı ve zordur. Ayrıca geçerli pasaportu olmayanlar Rusya'da daha az hakka sahip bir kategori olan vatansız hale gelir.

 

Dünya Çerkes Birliği'nin temyiz başvurusunda bulunmasından bir hafta önce, Duma, Putin'e hangi yabancı kategorilere vatandaşlık yolunda hız kazandırılacağına karar verme hakkı verilmesini oyladı. (Ukraynalılar için düzenlemeler böyle bir yasal temel olmadan yapıldı.) Putin kanunu imzaladı. Dünya Çerkes Birliği Moskova'nın Çerkeslere de bu fırsatı verme zamanının geldiğini düşünüyor.

 

Rus hükümeti bunu daha önce yapmadığı için, Suriye'den geri dönmek isteyen Çerkeslerin sayısı son aylarda oldukça düştü ve Çerkeslerin 1864'te Rus İmparatorluğunca deport edilmesine takiben ortaya çıkan topluluğu risk altında bıraktı (kavkaz) -uzel.eu/articles/329784/).

Kaynak: http://windowoneurasia2.blogspot.com/search?updated-max=2018-12-30T06:38:00-08:00&max-results=7&start=6&by-date=false


Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 31 Aralık 2019


Bu haber toplam 2148 defa okundu.


B.Kerem Uslu

2017de Putinin Rusya vatandaşlığına geçme prosedürünü imzalamasından sonra 100 bine yakın Ukraynalı Rusya vatandaşlığına geçti.

02 Ocak 2019 Çarşamba Saat 20:25
KOBLİ

Ukraynalıları Rus kabul ediyor adamlar zaten. Çerkesi hiçbir koşulda istemez tabi.

01 Ocak 2019 Salı Saat 10:52
Hakan Akın

Türkiye içinde gerekli.

31 Aralık 2018 Pazartesi Saat 20:42
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net