Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Temmuz Ayında Afrika'da Öldürülen 3 Rus Gazetecinin Cinayetini Araştıran Dossier Raporu Yayınlandı!
11 Ocak 2019 Cuma Saat 19:30
Dossier raporu, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki 3 Rus gazeteci cinayetinin Putin'in şefi'yle bağlantılı olduğunu bildirdi.


11 Ocak 2019, The Moscow Times

Dossier raporu, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki 3 Rus gazeteci cinayetinin Putin'in şefiyle bağlantılı olduğunu bildirdi.

Yeni bir soruşturma, geçtiğimiz yaz Orta Afrika Cumhuriyeti'nde öldürülen üç gazetecinin, resmi açıklamaların iddia ettiği gibi sadece bir soygunun kurbanları olmadığına dair şüpheleri güçlendirdi.

 

Orhan Cemal,  Aleksandr Rastorguyev ve Kiril Radçenko, Rus özel askeri teşkilatı olan Wagner'in Suriye ve Ukrayna'daki çatışmalara bağlı olaylarını soruştururken Temmuz ayı sonunda vurularak öldürülmüştü.Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu üç adamın soygun girişimine direnirken öldürüldüğünü söylemişti.

 

Gazetecilerin ölümleriyle ilgili olarak, muhalefete yakın Dozhd TV tarafından Perşembe günü yayınlanan özet rapor Dossier grubu tarafından hazırlandı. Dossier, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde gazetecilerin Wagner üzerindeki çalışmalarını finanse eden sınır dışı edilmiş eski oligark Mihail Hodorkovski tarafından yönetiliyor.

 

Wagner'in, Kremlin'e yönelik catering çalışması nedeniyle yaygın olarak "Putin’in şefi" olarak bilinen Yevgeni Prigozhin'nin kontrolü altında olduğu ve St. Petersburg'daki rezil ınternet trol çiftliğinin arkasında olduğuna inanılıyor.

 

Dozhd TV, Dossier'in soruşturmasının, gazetecilerin Wagner'da bağlantıları olan bir Rus güvenlik eğitmenine 98 çağrı atan bir özel kuvvet görevlisi tarafından takip edildiğini göstermek için telefon kayıtlarına bakıldığını söyledi. Ayrıca, gazetecilerin şoförü ile sürekli iletişim kuruldu.

 

Rapor Özetinde, Rus güvenlik eğitmeninin firmayla bağlantılı olan başka bir Rus vatandaşı ile birlikte 100 çağrı yaptığı da belirtildi. Ayrıca, gazetecilerin yasa dışı iş bitiricisinin, Federal Haber Ajansı olan başka bir Prigozhin şirketinin çalışanı tarafından kiralandığı söylendi.

 

"Gazeteciler hazırlık aşamasından başlayarak, Yevgeni Prigozhin'in yapılarının kontrolündeki insanlardı" diyen Daily Telegraph Perşembe günü Dossier'e atıfta bulundu.

 

ABD, 2016 Şubat ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine karıştığı iddiasıyla geçen Şubat ayında Prigozhin'i suçladı. Mart 2018'de, ABD Hazinesi Prigozhin'in catering şirketi ve internet trol çiftliğine yaptırım uyguladı.

 

ABD destekli RFE / RL haber web sitesi Perşembe günü Londra'da yapılan brifing sırasında, Dossier'ın gazetecilerin cinayetleriyle ilgili olarak bağımsız bir BM soruşturması çağrısında bulunduğunu bildirdi.

 

Kaynak: https://themoscowtimes.com/news/report-links-murders-of-3-russian-journalists-in-car-to-putin-chef-64104?fbclid=IwAR1eK2269jdgUmGzx8FYezFYI0BidJ7aTc2atG5vP64kpAeIlTX-VUXtGRo

 

Çeviri:Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 11 Ocak 2019


Bu haber toplam 1907 defa okundu.


Ender Ö. Özhan

Hodorkovski hapisten çıktığında bütün servetimi Putin'i alaşağı etmek için kullanmaktan çekinmeyeceğim diye açık açık söylemişti. Araştırmayı yapan Dossier'in finansörü Mihail Hodorkovski. Büyükler liginin maçı.

12 Ocak 2019 Cumartesi Saat 17:30
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net