Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesya'nın Dağ Keçileri (Mezbjen) Soykırımdan Kurtulacak!
30 Ocak 2019 Çarşamba Saat 22:11
Kafkas doğa koruma alanında yaşayan dağ keçileri Adıgey cumhuriyeti, Krasnodar eyaleti ve Uluslarası doğa koruma birliği kırmızı kitaplarında yer alıyor.

 

Adıge Mak, 30 Ocak 2019

Kafkas doğa koruma alanında yaşayan dağ keçileri Adıgey cumhuriyeti, Krasnodar eyaleti ve Uluslarası doğa koruma birliği kırmızı kitaplarında yer alıyor.

Her yıl yaşam alanları inceleniyor, sayıları tesbit ediliyor. Bu çalışmalar kış aylarında yapılıyor. Kışın kar örtüsü üzerinde kalan izleri uzmanların çalışmalarını kolaylaştırıyor.

 

Bu günlerde hızlı bir şekilde Leghjo-Nakhe’deki sayıları tesbit edilecek. Dağ keçilerinin sayıları 1948 yılından itibaren kayıt altına alınmaya başlandı. 70 yıl içerisinde sayıları 1700’e ulaşmıştı. Fakat 90’lı yıllarda ne yazıkki sayıları yüzde altmış oaranında azalmıştı. Son yıllarda ise yeniden artmaya başladılar, sayıları yeniden bine ulaştı.

 

Kafkasyadaki dağ keçilerinin yaşamlarının tehlike altında olduğu 19. yüzyılın sonlarında bilimadamlarınca tesbit edilmişti. Kış aylarındaki soğuklarda, kalın kar örtüsü altından yiyeceklerini çıkartmakta zorlanıyorlar, dağda çığ veya heyelan altında kaldıkları da oluyor, bunun yanısıra insanlarca da avlanıyorlar. Tüm bunlar onların popülasyonuna zarar veriyor.

 

Ormanların bir kısmının kesilmesi ormanlık alanlarda yolların yapılması, yüksek dağ platolarına bu yollar vasıtasıyla evcil hayvanların çıkartılıp otlatılmaya başlaması üzerine dağ keçilerinin beslenme dengesi de bozularak kafkasyanın pek çok bölgesinde soyları kurudu. Kuzey kafkasyada dağ keçisinin kalışı ise sadece Kafkas Doğa Koruma Parkının gösterdiği itina ile mümkün oldu.

 

ŞAVKO Aslanguaş

 

Kaynak:http://www.adygvoice.ru/wp/%D0%BA%D1%8A%D0%B0%D0%BB%D1%8A%D1%8B%D1%82%D1%8D%D0%B6%D1%8C%D1%8B%D1%89%D1%82%D1%8B%D1%85/


Not: Haberin orijinal başlığı ''Yeniden Sayılacaklar''


Çeviri; AÇUMIJ Hilmi

Cherkessia.net, 30 Ocak 2019


Bu haber toplam 1750 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net