Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abhazya,Halkın Tıbbi Tedavi İçin Ülkeden Ayrılmasını Yasaklayabilir, Çünkü Bu Durum, Ayrılıkçı Bölge’nin “Devlet Olma Özelliği”ni Ortadan Kaldırmaktadır.
05 Şubat 2019 Salı Saat 22:45
2009 yılından bu yana, Gürcistan, etnik Abhaz ve Osetlere, herhangi bir ücret söz konusu olmaksızın tıbbi yardım sunmaktadır. Yüzlerce çocuk da dahil olmak üzere, binlerce kişi bu programa katılmıştır.

28 Ocak 2019, dfwatch.net

 

GALI, DFWatch- Sokhumi ciddi bir şekilde, Abhazların tıbbi tedavi için ve diğer fırsatları aramak için Gürcistan’a seyahatlerini yasaklamayı düşünmektedir, çünkü bu gelişmeler, ayrılıkçı bölgenin “devlet olma özelliği” ni ortadan kaldırmaktadır.

Gali Bölgesinin de facto başkanı Temur Nadaraia, Sputnik Abkhazia ile yaptığı bir röportajda şunları söylemektedir:  “Kredi bulma ve diğer sosyal faydalar karşılığında, Gürcistan’a giden ve Gürcü vatandaşlığı edinen Abhazlar, aslında kendi uluslarına ihanet etmektedirler. Yasa koyucunun bu işle ilgileneceğini ve Gürcü vatandaşlığı edinen Abhazların, seçimlere katılma haklarından mahrum bırakılacağını ümit etmekteyim. Yakın gelecekte, Abhazya vatandaşlarının, Gürcü-Abhaz sınırından geçişleri yasaklanacaktır”

 

Bu kategori, sadece tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan kişileri değil, aynı zamanda ucuz krediler edinmek ve diğer sosyal faydalardan istifade etmek isteyen kişileri de kapsamaktadır diyor Temur Nadaraia.  

Temur Nadaraia

2009 yılından bu yana, Gürcistan, etnik Abhaz ve Osetlere, herhangi bir ücret söz konusu olmaksızın tıbbi yardım sunmaktadır. Yüzlerce çocuk da dahil olmak üzere, binlerce kişi bu programa katılmıştır. Ücretsiz tıbbi hizmetleri, kaliteli yardıma ulaşmanın neredeyse imkansız olduğu ve tıbbi tedavi için Rusya’ya seyahat etmenin oldukça masraflı olduğu ve yerel halkın ezici bir çoğunluğu tarafından satın alınmasının imkansız bulunduğu, ayrılıkçı cumhuriyetlerde yaşayan halk büyük bir iştiyak ile talep etmektedir.

 

Gürcistan, Nisan 2018’de, Abhazya ve Güney Osetya’da yaşayan nüfus için, halklar arasındaki bağları geliştirmek ve aralarındaki tansiyonu düşürmek amacıyla, sosyal, eğitim ve ekonomik bileşenlerin bulunduğu yeni imkanlara ilişkin yeni bir paket açıklamıştır.

 

Bütün bu imkanlar, Rusya, Sokhumi ve Tskhinvali’nin büyük direngilerine ve hatta açık düşmanlıklarına muhatap olmuştur.

 

Kaynak: https://dfwatch.net/abkhazia-may-block-people-from-leaving-to-seek-medical-treatment-because-it-undermines-its-statehood-52870

 

Çeviri: Dr. Karden Murat

Cherkessia.net, 05 Şubat 2019

***

Abkhazia may block people from leaving to seek medical treatment because it undermines the breakaway region’s ‘statehood’

GALI, DFWatch–Sokhumi ponders prohibiting Abkhazians from travelling to Georgia proper for medical treatment and in search of other opportunities, because these developments undermine the breakaway region’s ‘statehood’.

Those Abkhazians who go to Georgia and receive Georgian citizenship in exchange for loans or other social benefits are actually betraying their nation. I hope the legislators will return to this issue and those Abkhazians who obtained Georgian citizenship will be deprived of the right to participate in elections. In the near future, Abkhazian citizens will be forbidden from crossing the Georgian-Abkhazian border,” Temur Nadaraia, the de facto head of Gali district, said in an interview with Sputnik Abkhazia.

This category includes not only those who need medical treatment but also people looking to  get cheap loans and other social benefits, he added.

Since 2009, Georgia has been offering medical treatment free of charge for ethnic Abkhazians and Ossetians. Thousands of people have participated in the program, including hundreds of children. The free medical service is extremely appealing to people living in the breakaway republics where it is barely possible getting quality care, while traveling to Russian for treatment is costly and not affordable for the vast majority of locals.

In April, 2018 Georgia offered a new package of opportunities for the populations of Abkhazia and South Ossetia, which includes social, educational and economic components in order to develop people-to-people ties and ease tensions between populations.

All those opportunities have been met with reluctance and even open hostility by Tskhinvali and Sokhumi as well as Russia. 


Bu haber toplam 2781 defa okundu.


Fatih Chataw -

Kendileri sunsun o hizmeti o halde. Gürcistan hastanelerinde Abhaz Oset hastalar dolu.

06 Şubat 2019 Çarşamba Saat 19:49
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net