Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Дунаем и Ныдэлъфыбз Мафэк1э Тышъуфэгуш1о!- 21 Şubat Dünya Anadil Günü Kutlu Olsun!
20 Şubat 2019 Çarşamba Saat 21:44
Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günü. 17 Kasım 1999 yılında Dünya Anadil Günü’nü ilan eden Birleşmiş Milletler Eğitim ve Kültür Örgütü UNESCO dur.

Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günü. 17 Kasım 1999 yılında Dünya Anadil Günü’nü ilan eden Birleşmiş Milletler Eğitim ve Kültür Örgütü UNESCO dur. 21 Şubat, 2000 yılından itibaren, çok dillilik ve kültürel çeşitliliğini desteklemek için kutlanmaya başlandı.

UNESCO 21 Şubat’ı Dünya Anadil Günü olarak neden seçti?

 

Bangladeş’ de 21 Şubat 1952 yılında, Bangladeş’in Pakistan’a bağlı olduğu zamanlarda, Bengal Dil Hareketi’ne mensup çoğu üniversite öğrencisi aktivist, Bengal dilinin resmi dil olarak kabul edilmesi için gösteri yaptı. Bu sivil barışçı gösteride birçok dil aktivisti polisler tarafından öldürüldü. Bugünün anısına UNESCO, 21 Şubat’ı Dünya Anadil Günü olarak seçti.

 

Bugün ise dünyada, özellikle anadilleri yasaklanan, baskı altında olan ve ayrımcılığa uğrayan halklar tarafından daha çok önemseniyor-kutlanıyor. Kısacası Anadil Günü, egemen dillerin, resmi devlet dillerinin değil, şimdiye dek hak gaspına uğramış dillerin günü.

 

Çerkes halkı da 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nü geçmiş yıllara nazaran daha fazla sahipleniyor. Kurumlar, dernekler, aktivistler bu konuda programlar düzenliyor halihazır da olanlara destek veriyor. Türkiye Çerkes diasporasında son yıllarda dile daha fazla önem verildiği, toplumda bu konuda daha fazla bilinç uyandığı aşikar. Ancak daha kat edilmesi gereken çok yolumuz olduğu da bir gerçek.

 

Bugün 21 Şubat Dünya Anadil Günü. Bugün sadece etkinlikler düzenleyip Dünya Anadil Günü'nü kutlamakta yeterli olmaz. Aynı zamanda bu simgesel günlerde Çerkesce için kampanyalar düzenlemek, onun duyulurluğunu görülürlüğünü artırmak, hem Çerkesya’da hem de tüm Çerkes diasporasında meşru haklarımızı daha fazla kullanabilmek için çalışmalıyız.

 

Dilimiz kayboluyor diye şikayet etmektense, pratikte Çerkesçe için dolayısıyla kendi kültür ve kimliğimiz için, Çerkes halkının tüm bireylerinin ve kurumlarının dilimizi yeniden üretmede insiyatifler alması bugün çok daha önem kazanıyor.

 

Anadil dediğimiz kavram, sadece bir iletişim aracı olmanın çok ötesinde. Çerkes dili, kültür-kimlik yönüyle ayrılmaz bir bütün. Dilimiz varsa ve yaşıyorsa, ona bağlı kültür- kimlik de var ve yaşıyor demektir.

 

Çerkes halkı, Çerkesya ve diasporada var olan kimi olanakların yanı sıra, pratik adımlarla da kimliğinin göstergesi olan dili canlandırıp onu olduğu her yerde yeniden yeşertmelidir.

 

Bugün Dünya Anadil Günü;

 

Çerkes halkının ve tüm Dünya halklarının Dünya Anadil Günü kutlu olsun!

 

Cherkessia.net Yayın Kurulu- Çerkesya Yurtseverleri

 

Мэзайм и 21-м Дунаем и Ныдэлъфыбз Мафэк1э Тышъуфэгуш1о  


Cherkessia.net и зэзгъэзафэ куп-Адыгэ Хэкупсэхэр


Cherkessia.net, 20 Şubat 2019


Bu haber toplam 2714 defa okundu.


Meral Kazan

Turkiyede okullarda secme olarak ogretilmeli. Keske annem ve babam bizi zorlasaydi.

21 Şubat 2019 Perşembe Saat 21:46
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net