Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Kafkasya’da Pan-Türkizm Yeniden İlerliyor mu? Bazı Ruslar Bu Şekilde Düşünüyor.
03 Mart 2019 Pazar Saat 23:02
Rus Milliyetçi portalı olan Stoletiye’de, “Pan-Türkizm İçin Nostalji” başlıklı bir makalede, Moskova yorumcuları, “Kuzey Kafkasya’daki bazı politikacıların, en azından kendi tarihi-coğrafi bağlamı çerçevesinde Pan-Türkizm’in destekçisi oldukları” fikrini işlemişlerdir


Paul Goble, 2 Mart 2019

İki hafta önce, çok iyi bağlantıları olan Moskova yorumcuları, FSB’nin, Rusya’daki Türki halklar arasında yayılan Pan-Türkist fikirleri karşılamak ve izlemek üzere özel ofisler kurmayı planlıyor olduğunu söylemişlerdi (windowoneurasia2.blogspot.com/2019/02/fsb-reportedly-setting-turkish.html, çevirenin notu: söz konusu yazının Türkçe tercümesi için bakınız: http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7449) .Şu anda ise Igor Leonidov, bu adımın atılmasına ihtiyacın zorunlu olduğunu ileri sürmektedir.


Rus Milliyetçi portalı olan Stoletiye’de, “Pan-Türkizm İçin Nostalji” başlıklı bir makalede, Moskova yorumcuları, “Kuzey Kafkasya’daki bazı politikacıların, en azından kendi tarihi-coğrafi bağlamı çerçevesinde Pan-Türkizm’in destekçisi oldukları” fikrini işlemişlerdir (stoletie.ru/vzglyad/nostalgija_po_panturkizmu_687.htm).


Leonidov’un söylediğine göre, Mahaçkale yakınlarında, Aralık ayının sonunda, “Bolşeviklere yardım ettiği iddia edilen General Lazar Bicherakhov’un işgal güçlerine karşı”, aralarında Türkiye, Dağıstan ve Azerbaycan’dan savaşçıların olduğu Kafkas İslam Ordusu askerleri için bir anıtın açılmasıyla, tatsız bir yansıma gerçekleşmiştir.


Üç metre yüksekliğindeki anıt, bir Kumuk aktivist olan Kamil Aliyev tarafından finanse edilmiştir. Anıt, bu birimin “Osmanlı ordusu askerleri”nden oluştuğunu açıkça belirtmektedir ve böylelikle, “Kuzey Kafkasya’da Osmanlı İmparatorluğu’nun, askeri-politik, tam bir deyişle, jeopolitik plan ve aksiyonları ile dayanışma” açıklanmış olmaktadır.


Leonidov’a göre, söz konusu anıtı dikenler, Lazar Bicherakov’un (1882-1952), İngilizler tarafından organize edilen bir askeri güce kumanda ettiğini ve gerek Kafkas İslam Ordusu ile ve gerek bölgedeki Bolşevik birimlerle, “sıradışı askeri imkanlar” sergileyerek, eşzamanlı olarak ve iştahlı bir şekilde savaştığını bilmemektedirler.


Rus milliyetçisi yorumcu, anıtı dikenlerin bu tarihi görmezden geldiklerini ve “özgürleştirici adalet iddiası yönünden halkı kandırmaya çalıştıklarını, fakat gerçekte bütün Kafkasya bakımından, Osmanlı ve Osmanlı sonrası Türkiye yayılmacılığı taraftarı olduklarını” söylemektedir.

Leonidov’un söylediğine göre, Kafkas İslam Ordusu, 1.Dünya Savaşı, 11 Kasım 1918 tarihinde sonra ermesine rağmen, silahlarını bırakmadı. Bunun yerine, şu anda ismi Mahaçkale olan Port Petrovsk’u, söz konusu günde işgal etmesi ve ismini Anzhikale olarak değiştirmesi, Türkiye’nin bölgedeki yayılmacı planlarının, sonrasında da bitmediğinin bir nişanesidir. (Bu nahoş tarih için bakınız A.Yu. Bezugolny, General Bicherakov ve onun Kafkasya Ordusu, Rusça, Moskova: 2011, 416.sayfa)


Kafkas İslam Ordusu Şubat 1919’da lağvedilmiştir, fakat bu ordunun birçok görevlisi ve askeri, Yunanlılarla savaşacakları Türk sahillerine doğru intikal etmiştir. Bicherakov’un kendisi İngiltere’ye sığınmış, fakat daha sonra, Almanya’daki Kuzey Kafkasyalı muhacirlere dahil olmuş ve Ulm şehrinde ölmüştür.


Leonidov, Kafkas İslam Ordusu için Kumuk anıtının, Türkiye ve Batı’nın, Rusya’ya, Kuzey Kafkasya’da problem çıkarma çabasının bir parçası olduğunu söylemektedir. Fakat, Leonidov’a göre, kaygı verici olan şey, bölgedeki militanların geleceği planlarken, 1910’ların ve 1920’lerin fikirlerine müracaat etmeye devam etmeleridir.   


Kaynak: http://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/03/is-pan-turkism-again-on-march-in-north.html


Çeviri:Dr.Karden Murat

Cherkessia.net, 4 Mart 2019


***

Is Pan-Turkism Again on the March in the North Caucasus? Some Russians Think So

Paul Goble, Saturday, March 2, 2019 
 
Staunton, March 1 – Two weeks ago, some well-connected Moscow commentators said that the FSB was planning to set up special offices to track and counter the spread of pan-Turkist ideas among Russia’s Turkic nations (windowoneurasia2.blogspot.com/2019/02/fsb-reportedly-setting-turkish.html). Now Igor Leonidov argues that there is a compelling need for this step.
 
In an article entitled “Nostalgia for Pan-Turkism?” on the Russian nationalist portal Stoletiye, the Moscow commentator says that it now appears that “certain politicians in the North Caucasus are supporters of pan-Turkism at least within the framework of its historical-geographic context” (stoletie.ru/vzglyad/nostalgija_po_panturkizmu_687.htm).
 
That bitter reflection is prompted, Leonidov says, by the opening at the end of December of a monument near Makhachkala to the soldiers of the Caucasus Islamic Army, a force in which fighters from Turkey, Azerbaijan and Daghestan fought against what it called “’the occupation forces’ of General Lazar Bicherakhov who supposedly was ‘helping the Bolsheviks.’”
 
The three-meter-tall monument was financed by Kamil Aliyev, a Kumyk activist. It specifies that this unit consisted of “’soldiers of the Ottoman army’” and thus expresses “solidarity with the military-political or more precisely geopolitical plans and actions of the Ottoman Empire in the North Caucasus.”
 
According to Leonidov, those who erected this monument don’t know that Lazar Bicherakov (1882-1952) commanded a force organized by the British and which fought against both the Caucasus Islamic Army and Bolshevik units in the region at one and the same time, displaying, the commentator says, “unusual military capabilities.”
 
The Russian nationalist commentator says that those who have erected this monument ignore this history and seek to “convince the population in the justice of the supposedly liberating but in fact expansionist pans of the Ottoman and also post-Ottoman Turkey regarding the entire Caucasus.”
 
The Caucasus Islamic Army, Leonidov says, did not lay down its arms on November 11, 1918, despite the end of World War I. Instead, it occupied Port Petrovsk (now Makhachkala) on that day and renamed it Anzhikale, an indication, he says, that Turkey’s expansionist plans for the region didn’t end then. (On this murky history, see A.Yu. Bezugolny, General Bicherakov and His Caucasus Army (in Russian, Moscow: 2011, 416 pp.)
 
The Caucasus Islamic Army was disbanded only in February 1919, but many of its officers and men were shifted to the Turkish coast where they fought against the Greeks. Bicherakov himself emigrated to Great Britain but later was involved with North Caucasus emigres in Germany and himself died in Ulm.
 
The Kumyk monument to the Caucasus Islamic Army, Leonidov says, is part of an effort by Turkey and the West to stir up trouble against Russia in the North Caucasus.  But what is worrisome is that militants in this region continue to lookback to the ideas of the 1910s and 1920s when they are planning for the future. 

Bu haber toplam 2196 defa okundu.


Yurdakul Recep

Rus faşistleri bire bir Kremlin kontrolünde. Aslında bu dezenformasyonu ÇERKESYA mücadelesi üzerinde BASKI ARTTIRMA için GENEL TAMİM olarak idari kadrolara yayınlıyorlar ve aynı zamanda yapacakları FAŞİST ZULÜM/UYGULAMALARA yönelik kamuoyu ve bahane yaratmayı amaçlıyorlar.
PAN TÜRKİZM'den daha gerçek ve tehlikelisi olan PANSLAVİZM'dir. PANTÜRKİZM aslında bir palavradır.

04 Mart 2019 Pazartesi Saat 23:43
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net