Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun! Гъэтхапэм и 8-M бзылъфыгъэмэ я дунае мафэмк1э тафэгуш1о !
08 Mart 2019 Cuma Saat 11:31
Bu vesileyle, tüm dünya kadınlarına baskı, şiddet ve ayrımcı yaklaşımlardan uzak bir dünya dilerken, haklar-özgürlükler mücadelesinde yaşamını yitiren bütün kadınların anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

                                          

 

Birleşmiş Milletler 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak neden seçti?

 

Amerika New York’ta 8 Mart 1857 tarihinde gerçekleşen üzücü bir olay bu tarihin her yıl Kadınlar Günü olarak “anılmasına” neden olmuştur. Zira 8 mart 1857 tarihinde New York’taki bir tekstil fabrikasının 40 bin işçisinin daha iyi koşullar için yaptıkları grev onların sonunu hazırlamıştır. Grevi engellemek isteyen polislerin, işçileri fabrikaya kilitlemesi ve ardından fabrikada yangın çıkması işçilerin feci şekilde can vermesine sebep olmuştur. 

 

Bu olayda ölen 129 işçinin birçoğunun kadın olması, 8 Mart tarihinin anma günü olmasına neden olmuştur. 1910 yılında Almanya Sosyal Demokrat Partisi liderlerinden Clara Zetkin’in teklifi üzerine her yıl 8 Mart tarihinde yangında ölen kadın işçilerin anılmasına karar verilmiştir. Ancak anma törenleri 8 Mart’ta değil, her yıl ilkbahar ayında herhangi bir tarihte yapılırken 1921 yılından itibaren 8 Mart olmasına karar verilmiştir.

 

Dünya Savaşı sonrasından II. Dünya Savaşı’na kadar geçen sürede birçok ülkede Dünya Kadınlar Günü’nün anılması yasaklansa da 1960’lı yıllardan itibaren tekrar anılmaya başlanmıştır. Nihayet 1977 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması resmen kabul edilmiştir.

 

Türkiye'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez, 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. Özellikle 90’lı yıllardan itibaren hem düzenlenen etkinlikler çoğaldı, hem de bu etkinliklere katılan insanların sayısı arttı.

 

Kadınlar bugün hala, tüm dünyada hakları ve özgürlükleri için mücadele etmeye, bu nedenle çeşitli baskılara, katliamlara maruz kalmaya devam ediyorlar. Bunlara karşı çıkmak için yeni örgütlenmeler, sivil toplum kurumları yaratıyorlar. Tüm dünyada demokrasi güçleri ile birlikte ortaklaşarak seslerini duyurmaya çalışıyorlar.  

 

Çerkes kadınları da geçmişten gelen onurlu ve trajik tarihlerinin bu noktasında, hem varoluşumuzun hem de maruz kaldığımız sürgün ve soykırım gerçeğinin, farkındalığının merkezinde yer almalıdır. Ulusal varoluş bilincini topluma yayacak olan Çerkes kadınları, toplumsal aşınmaya ve asimilasyona karşıda yeniden Çerkesleşmenin en önemli unsurları olmalıdır.

 

Bu vesileyle, tüm dünya kadınlarına baskı, şiddet ve ayrımcı yaklaşımlardan uzak bir dünya dilerken, haklar-özgürlükler mücadelesinde yaşamını yitiren bütün kadınların anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

 

БЗЫЛЪФЫГЪЭМЭ Я ДУНЭЕ МАФЭМКIЭ, ДУНЭЕ ПСТЭУМИ ЫКIИ АДЫГЭ БЗЫЛЪФЫГЪЭМЭ ТАФЭГУШIО!

 

Адыгэ Хэкупсэхэр-Cherkessia.net и тхэк1о гуп

 

HAPPY "INTERNATIONAL WOMEN'S DAY" TO ALL THE WORLD AND CIRCASSIAN WOMEN!

 

Patriots of Circassia-Cherkessia.net Editorial Board

 

BÜTÜN DÜNYA VE ÇERKES KADINLARININ "DÜNYA KADINLAR GÜNÜ" KUTLU OLSUN!

 

Çerkesya Yurtseverleri- Cherkessia.net Yayın Kurulu.

 

Cherkessia.net, 8 Mart 2019


Bu haber toplam 2044 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net