Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Time: Rusya'nın Öteki Gizli Planı
07 Nisan 2019 Pazar Saat 16:08
ABD’nin önde gelen dergilerinden Time, Nisan sayısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i kapağa taşıdı. Derginin “Rusya’nın öteki gizli planı” başlıklı kapak konusunda Putin, yerkürenin üzerinde yükselirken resmedildi. Time, Rusya’nin “etkide bulunduğu” ülkeler içinde Türkiye’yi de gösterdi.
 
 
ABD’nin önde gelen dergilerinden Time, Nisan sayısında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i kapağa taşıdı. Derginin “Rusya’nın öteki gizli planı” başlıklı kapak konusunda Putin, yerkürenin üzerinde yükselirken resmedildi. Time, Rusya’nin “etkide bulunduğu” ülkeler içinde Türkiye’yi de gösterdi.  
 
 
Time’ın kapağında Putin figürünün altında, “Rusya’nın öteki gizli planı (plot= komplo, entrika, gizli plan). Vladimir Putin sadece seçimlere etki etmekle yetinmek istemiyor" denildikten sonra, Rusya’nın diğer devletler üzerinde “etki ağı” kurduğu iddiasında bulunuluyor. Dergi, Rusya’nın Venezuela, Libya, Suriye ve Sudan gibi ülkeler üzerinde kampanya yürüttüğünü savunuyor. 
 
 
Time, Moskova’nın etkide bulunmaya çalıştığını iddia ettiği 28 ülke arasında Türkiye’yi de gösterdi. 
 
 
ABD dergisi, Rusya’nın ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, Ukrayna, Brezilya ve Balkan ülkelerinde bilgi teknolojileri üzerinden etki kurmak istediğini, Türkiye, Kolombiya, Peru, Brezilya, Nikaragua, Macaristan, Suriye, Suudi Arabistan, Cezayir, Sudan ve Endonezya’ya askeri yöntemlerle etkisini artırmak istediğini öne sürdü. 
 
 
Time, Arjantin, Nijerya, Güney Afrika Cumhuriyeti ve Vietnam’ı Rusya’nın ekonomik, Fas, Libya ve Sudan’ı diplomatik yollarla ekisi altına alma girişiminde bulunduğu ülkeler olarak gösterdi. 
 
 
Rusya’nın “tiranları ve başarısız devletleri” etkisi altına aldığı iddia edilen Simon Shuster imzalı yazıda, Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in, Putin ile buluşmasında, “Sudan, Rusya için Afrika’nın anahtarı olabilir” dediği iddiasına yer veriliyor. 
 
 
“Rusya’nın etkide bulunmaya çalıştığı” iddia edilen ülkelerin gösterildiği bir görselin bulunduğu yazıda, “Rusya, seçimlere müdahale ederek ve ulusal gerginlikleri kışkırtarak demokratik kurumları baltalıyor. Diğer yandan askeri kaynakları, ticari ittifakları, mali yardımları ve siyasasi propagandasıyla, Batılı uluslardan şikayetçi olan ülkelerde iktidarını kuruyor” denildi. 
 
 
Dergi, Rusya’nın bu devletler üzerinde “etki kurarken” bilgi teknolojilerini, askeri, ekonomik ve diplomatik yolları kullandığını iddia etti.
 
 
Time dergisinin Putin'i kapağa taşıdığı sayısının 15 Nisan'da satışa çıkması bekleniyor. 
 
 
Kaynak: turkrus
 
Cherkessia.net, 7 Nisan 2019
 

Bu haber toplam 2223 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net