Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıgey Cumhuriyeti Heyeti Türkiye'de Bulunacak!
24 Nisan 2019 Çarşamba Saat 23:34
Önümüzdeki dört gün boyunca Adıgeyi temsil eden resmi bir heyet Türkiyede bulunacak.


Adıge Mak, 23 Nisan 2019

 

Önümüzdeki dört gün boyunca Adıgeyi temsil eden resmi bir heyet Türkiyede bulunacak.

 

Bu gezinin ana amacı ekonomi-ticaret, kültür-eğitim alanlarında ilişkilerin pekiştirilmesi, Çerkes diasporası ile olan ilişkilerin geliştirilmesi.

 

Adıgey Tlışhası Kumpıl Murat’ın başkanlığını yaptığı heyette AC. Bakanlar Kurulu Üyeleri, iş çevreleri temsilcileri,  Adıge Devlet Üniversitesi ve Mıyekuape Devlet Teknik Üniversitesi rektörleri, Adıgey STK’larından ‘Adıge Xase — Çerkes Parlementosu’ idarecisi, Adıgey ulusal kültürünü sahnelerde sergileyecek ünlü ansambleler ‘İslamey’ ve ‘Nalmes’ de yer alıyor.

Kumpıl Murat; — Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkiler günümüzde daha da güçleniyor. Bu konuda iki ülkenin başkanları büyük işlerin üstesinden geliyor. Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkinin gelecekte daha da pekiştirilmesinin büyük önemi olduğunu düşünüyorum., — dedi.

 

Adıge Cumhuriyeti Tlışhası Adıgeyi temsil eden heyetin Türkiye ile ilişkileri geliştirmesi ardından her iki taraf içinde faydalı projelerin hayata geçirileceğine güveni olduğunun altını çizdi. Bunun yanısıra Cumhuriyet, dialogun geliştirilmesi-pekiştirilmesi, iyi başlangıçların hayata geçirilmesine de hazır.

 

Yararlı toplantı ve görüşmeleri ihtiva eden bir program hazırlandı.

 

Bu çerçevede Türkiyede üç farklı kentte düzenlenecek etkinlikler de yer alıyor. Türkiye Ticaret Bakanı, Ankara, İstanbul ve Düzce belediye başkanları, TBMM milletvekilleri ve Adıge diasporasını temsilcileri ile buluşmalar planlanıyor.

 

Programda bunun yanısıra ticari konuların ele alındığı etkinlikler de yer alıyor, Adıgeyin sahip olduğu yatırım potansiyali ve ekonomik olanaklarının sunumu da yapılacak. Türkiyede yaşayan Çerkes diasporası ve ticaret erbabının temsilcileri ile görüşmelerde bulunulacak.

 

Cumhuriyetimiz temsilcileri Düzce Üniversitesi yöneticileri ve öğrencilerle bir araya gelecek. Çerkes Kültür Evi açılışı ile ilintili düzenlenen etkinliğe katılacaklar, ünlü ansamblelerimiz ‘İslamey ve Nalmes’ konser verecek.


Kaynak: http://www.adygvoice.ru


Çeviri Açumıj Hilmi

Cherkessia.net, 24 Nisan 2019


Bu haber toplam 2133 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net