Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıgey Cumhuriyeti Heyeti'nin Ziyareti Öncekiler Gibi Değil
25 Nisan 2019 Perşembe Saat 00:00
Daha önceleri Başkanlığını Adıge Cumhuriyeti Tlışhasının yaptığı devletimiz temsilcilerinden oluşan böylesi büyük bir grup Türkiye’ye gitmemişti.


Adıge Mak, 24 Nisan 2019 

Daha önceleri Başkanlığını Adıge Cumhuriyeti Tlışhasının yaptığı devletimiz temsilcilerinden oluşan böylesi büyük bir grup Türkiye’ye gitmemişti.

Evet, bir kaç kişi, çeşitli gruplar halinde daha önceleri de milyonla ifade edilen sayıda çerkesin yaşadığı bu ülkeye farklı farklı ziyaretler olmuştu. Bunlar daha ziyadesiyle kültürel ilişkiler  ile ilintiliydi. Diaspora çerkesleri, dans ve şarkı gruplarını sıkça, bilim adamaları ve yazarlardan oluşan grupları ise daha az sayıda ağırlıyor.

 

Günümüzdeki bu gezinin belirgin amaçları da var;— ekonomi-ticaret, kültür-eğitim alanlarında olan ilişkilerin daha yüksek bir seviyeye taşınması, diaspora çerkeslerinin cumhuriyetimizle olan ilişkilerinin daha da geliştirilmesi.

 

Adıge Cumhuriyeti Tlışhası bu gezi öncesinde, adet edindiği üzere konu üzerine ciddiyetle eğilerek gezi programı üzerinde bir kaç ay durdu. Birbirinden kopmuş durumda olan Adıge ulusunun, bir yanda vatanda yaşayanlar ile diğer yanda diasporada yaşayanlar arasında gelişmiş olan sıcak bağları da göz önüne alarak cumhuriyetin kalkınmasına hizmet edici  mahiyetteki adımları attı. Bu gezinin, Türkiyede yaşayan işadamlarının Adıgeye yatırım yapmasında, her iki taraf için de karlı olacak bir işbirliği geliştirilmesinde hizmet edici olacağı umudu ile söz konusu çalışmaları gerçekleştirdi.

 

Kumpıl Murat; «-Bu gün Rusya ve Türkiyenin iş birliği daha da artmakta. Rusya ve Türkiye başkanları ülklerimiz arasındaki ilişkinin daha da iyileştirilmesi için büyük çalışmalar gerçekeleştiriyor. Bunu da göz önüne alarak bölgelerin de belirgin adımlar atmasını doğru buluyorum. », dedi.

 

Toplantı ve buluşmaların fayda sağlayıcı niteliklerde olmasını gözeten programın kapsamı oldukça geniş. Bu Programda Türkiyedeki üç farklı şehirde yapılacak etkinlikler de yer alıyor. Türkiye Ticaret Bakanı, Ankara, İstanbul ve Düzce kentleri belediye başkanları, TBMM milletvekilleri ve burada bulunan Adıge disporası temsilcileri ile de buluşmalar yer alıyor.

 

Adıge Cumhuriyeti üst düzey idarecileri, bakanlar, komite başkanları, Ticaret erbabı temsilcileri, Sicil toplum kuruluşları yetkilileri de etkinliklere iştirak edecek. Onlar, Adıge Cumhuriyetinin güzelliğini, yatırımsal ve ekonomik olarak sahip olduğu olanakları, Türkiye idarecilerine, ticaret erbabına, çerkes diasporasına aktaracaklar.


Kaynak: http://www.adygvoice.ru

 

Çeviri: Açumıj Hilmi

Cherkessia.net, 24 Nisan 2019


Bu haber toplam 2902 defa okundu.


GENAR

https://tr.sputniknews.com/rusya/201904241038855349-adige-cumhuriyeti-yatirim-potansiyelini-turkiyede-sergileyecek/?fbclid=IwAR0iKtRZzqEQQftiZQl9OeQMKcPukeCFV00HDHLmHiwRN961wRrg1R8QtRg

25 Nisan 2019 Perşembe Saat 19:32
Çerkes (Abaza)

Merhabalar. Bu çok sevindirici.
Keşke, Kayseri gibi Adığe ve Abaza nüfusun çok daha yoğun olduğu yerleri de ziyaret etselerdi.

25 Nisan 2019 Perşembe Saat 10:12
SEMİH AKGÜN

Adığey Cumhuriyeti lideri başkanlığında bir heyetin ilk kez Türkiye'nin 3 önemli kentine yaptığı gezi önemlidir mutlaka. Fakat gezinin ticari, ekonomik, sosyal, tarihi, kültürel bağları güçlendirmek için ısrarcı ve disiplinli bir biçimde çalışmak ve gayretkeş olmak gerekir. Hayırlı olsun.

25 Nisan 2019 Perşembe Saat 09:54
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net