Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
20-26 Nisan'da, Çerkes Dünyasında Bir Hafta Süren Etkinliklerde Neler Oldu!
28 Nisan 2019 Pazar Saat 23:53
Kabardey-Balkar, yetkililerin Çerkes bayrağının onuruna yapılan geleneksel araç konvoyunu yasakladığı tek bölge oldu.

 

27 Nisan 2019, habze.org

 

Çerkes Bayrağı Gününde Olanlar:

 

Kabardey-Balkar, yetkililerin Çerkes bayrağının onuruna yapılan geleneksel araç konvoyunu yasakladığı tek bölge oldu. 

25 Nisan’da, sosyal ağlar Nalçik'teki kolluk kuvvetlerinin otomobillere ve motosiklet sahiplerine bayraklarını kaldırmaya nasıl zorladığının fotoğrafları ve videoları ile dolup taştı.

 

Olayların görgü tanıkları, Xabze web sitesine, polisin taleplerini nasıl açıkladığını ve onlarla tartışanlara nasıl şantaj yaptıklarını anlattı.

 

Rüstem, 21 yaşında:

Arkadaşlarım ve ben Kurkujin'den Nalçik'e gittik. Karayolu üzerindeki trafik polisi tarafından durdurulduk ve bayrağın kaldırılmasını istediler. Biz kesinlikle reddettik. Komisere "Kanunları çiğniyor muyuz?" diye soruyoruz. Cevaplıyor: "Hayır." "Öyleyse sorun ne?", “Belgeleri kontrol et ve bizi serbest bırak." diyoruz.

 

Trafik polisi bayraklı kimseye izin vermemenin "yukarıdan" gelen bir emir olduğunu söyledi. Buna uymak zorunda. "Emri kim verdi? Hadi onu arayalım, neden bayraklarla gidemediğimizi öğrenelim." Komiser, talimatları tam olarak kimin verdiğini bilmediğini söyledi, sadece ilgili ekip olduğunu söylediler.

 

Sonuç olarak, 20 dakika boyunca yolda durduk, ancak bayrak kaldırılmadı. Protokol ve para cezaları olmadan anlaşıp bir şekilde ayrıldılar. Ancak Nalçik girişinde, Strelka mahallesinde, trafik polislerinin ve Rosguardianların motosikletleri sahiplerinden nasıl aldıklarını ve bir çekici kamyona yüklediklerini gördük. Tüm bunlar skandal oldu, büyük bir topluluk toplandı. Anladığım kadarıyla, trafik polisi resmi belgelerdeki bir şeyden hoşlanmamıştı.

 

Azamat, 27 yaşında:

25 Nisan sabahı, zaten, geleneğe göre kurulmuş olan, Nalçik'teki Abhazya Meydanı'nda toplandık. Oradan kentte küçük gruplar halinde bazılarımız otomobillerde, bazılarımız motosikletlerle. dağılmaya başladık. Bir noktada, bayraklarıyla birlikte olan herkesi, trafik polisleri durdurmaya başladı. Trafik polisi, Çerkes sembollerinin kaldırılmasını istedi. Tüm sorulara karşılık, yukarıdan gelen bir emir olduğu şeklinde cevapladılar. 

Birileri tartışmaya ve yasaları uygulamaya başladığında, belge istendi ya da bir şeyle ilgili hata buldular ya da şikayet edecek bir şey olmadıysa da, zaman harcattılar, insanların endişeli ve saldırgan olmalarını sağladılar.

 

Arkadaşlarım ve ben polislerin çoğunun Çerkes olmadığını farkettik. Anlaşılan, ulusal bayrağa anlayış, saygı gösterdikleri için diğerleri çağrılmadı, bunlar özel olarak seçildiler. Aynı zamanda, motosikletli olanlardan 7-8'inin motosikletrine el konduğunda, sivil Çerkes görevliler onları yüklemeyi reddettiler, motosikletleri nakletmek etmediklerini ve polisin motosikletleri kendilerinin yüklemeleri gerektiğini söylediler.

 

Bütün bu olayların ardından güvenlik güçleri, polise direndiği iddiasıyla arkadaşlarımdan birini tutukladı. 26 Nisan'da bir duruşma yapıldı, para cezası verildi. Ancak 25’in üzerinde trafik polisinin çok sayıda para cezası yazdığına eminim. Bizzat duydum, trafik polislerine para cezaları yazmamaları istendi, ama tüm bayrakların toplanılmasının kendilerinden istendiğini itiraf ettiler.

 

İşbirliği eziyetleri

Çerkes halkının toplumsal ortak kararınca önceden belirlenmiş bayram tarihi olan Çerkes Bayrağı Günü, görünüşe göre hala yetkilileri rahatsız ediyor, bölgesel otoriteler hala kutlamayı önlemeye çalışıyorlar. "Kabardey Kongresi" sivil toplum kuruluşu başkanı Aslan Beşto, 24 Nisan'da web sitemize, yapılan organizasyon tarihi ve olayların organizatörlerinin her yıl karşılaştıkları sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Aslan Beştro şöyle diyor; "Yıldan yıla cumhuriyetin gücü aynı numarayı yapıyor. İlk olarak, hiçbir zaman tam olarak açıklanmayan bazı karanlık koşullar nedeniyle, yasalarca yasaklanmayan bir şey yapmamız yasak. Ve sonra, iddiaya göre sosyal aktivistlerin baskısı altında, hükümet biraz geri çekilir ve bu yüzden bizimle ortak noktada buluşmaya başladığını gösterir. Mesela sizinle aynı pozisyona girdik ve sizden de aynısını bekliyoruz gibi.

 

Yetkili makamlarla toplum arasındaki ilişkilerde süregelen gerginliğe karşı bu tür bir kurnazlık devlet organlarıyla tam olarak işbirliği yapmamıza izin vermiyor. Belki de bu, bölgesel otoritelerin Çerkeslerin tek bir ortak adı olan "Çerkes" dışavuruculuğunu onaylama fikriyle neredeyse açıkça mücadele etmeye başladığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

 

Çerkeslerin kendilerini bir ulus gibi hissetmelerini sağlayan her şey, iç politika departmanının sınırlarının bir yerinde, yetkililerin ve güvenlik görevlilerinin yerine getirmesi gereken bazı talimatlar yaratır. Aksi takdirde yasaklarını açıklamaz. Aklım başımda olduğu için, birinin yasalara göre engellenme durumu yok iken,başka birinin inisiyatifiyle engellenebileceğine inanamıyorum"

 

Çerkesler için sanal dünya

"Yeni teknolojiler, gerekli tüm yönetim kurumlarıyla birlikte dijital bir etnik ekosisteme dayanan sınır ötesi bir Çerkes ülkesi yaratmayı mümkün kıldı" ve "Çerkesya-Adıge Xeku 2.0 Silikon Vadisi'nde oluşturulacak" diye makalesinde yazan Çerkes aktivisti Andzor Kabard'a göre, Çerkes projesi bugün sanal ekosistemlerin geliştirilmesinde öncülerden biri olma şansını elde ediyor.

 

Andzor Kabard şöyle devam ediyor;

 

''Özel bir yasal alana, kendi güvenli kripto para birimine, üyelerini koruma istekliliğine ve kabiliyetine sahip olduğu ve içinde bunlara karşılık gelen hizmetlerin sağlandığı varlıklarını ve sözleşmelerini içeren resmi bir ulusötesi ağ oluşturma ile ilgilidir: kredi, finansal, sigorta, yasal vb

 

Elinde bir akıllı telefonu olan, ilk gereksinimlerini karşılayan ve gönüllü olarak kabul etmek ve zorunlu protokolü yerine getirmek isteyen herkes, onunla bağlantı kurabilecektir. Bu tür ekosistemler Kaliforniya'nın Silikon Vadisi'nde aktif olarak tartışılıyor ve geliştiriliyor. Bu, halihazırda bilinen tüm sosyal ağlardan sonra, yeni yılda kendilerini dünyaya yüksek sesle duyurmaya hazır olan gelişmenin bir sonraki aşamasıdır.''

 

Tek bir etnik köken hakkında bir başka tartışma

Dünya Çerkes Birliği (DÇB) Başkanı Hauti Sohrokov, sosyal ağlarda konuşlandırılan tek etnik isim "Çerkesler"e destek veren kampanyaya karşı çıktı. 25 Nisan'da DÇB başkanı Kafkasya yayınını açıkladı. "Çerkes" isminin diğer halklarca yakın zamanda verilen yüzeysel bir isim olduğu, ama "Adıge" adının 5-6 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu söyledi.

 

Çerkes aktivistleri Sohrokov'un ifadelerine karşıt bir tepki verdiler. Özellikle, Adıgey'den aktivist Şamsudin Neguç, "1990’da yapılan ilk DÇB kongresinde, Rusça da dahil olmak üzere, yabancı dillerde "Çerkes, anadilinde "Adıge" adlarının tek bir ad olarak resmi hale getirilmesine karar verildiğini hatırlattı.

 

Xabze hareketinin bir üyesi olan Nauruz Aguey ise, Sohrokov'a çağrıda bulunarak, o halde "DÇB'yi Dünya Adıge Örgütü olarak yeniden adlandırması" gerektiğini söyledi.

 

Aslan Beşto, "Son yüz yıl boyunca halkımız dört parçaya ayrıldı, ulus kayıt siciline dahil olan dört yabancı isim verildi. Bir kişi "Adıge" olduğunu ifade ederse, nüfus sayımı belgelerinde böyle bir millet olmadığından otomatik olarak "diğer" olarak sınıflandırılır. Geriye sadece bir seçenek kalır o da Çerkes'' diyor

 

(Çevirenin notu: Rusya Federasyonu uluslar literatüründe, "Adıge" adında bir ulus adı resmi olarak tanımlamamıştır. Çerkesler (Adıgeler); Adıgeytsi/Adıgeyli, Kabardintsi/Kabardeyli, Şapsığ ve Çerkes olarak 4 farklı etnik ad altında ayrıştırılmıştır. Bu dört farklı addan Adıgeytsi ve Kabardintsi adları Rus icadı bölgesel/toponomik adlandırmalardır. Üçüncü ad olan Çerkes, Adıge halkının uluslararası tanınmış adıdır. Şapsığ ise, Çerkes (Adıge Xeku, yada diğer ifade ile kısaca Xeku) ülkesinin Karadeniz kıyısı sakinlerinin adıdır ve bir Çerkes (Adıge) alt grubudur. Bu diasporada ve bu dört grubun Rusya Federasyonunda yaşadıkları idari bölgelerdeki bütün Çerkesler (Adıgeler), geçmişte ve günümüzde kendilerine kendi dillerinde hala "Adıge" der. Ancak Rusya Federasyonu vatandaşı bir Çerkes (Adıge), eğer kendisini Adıge olarak sayımda kaydettirmek istediğinde, yasal literatür içinde böyle bir etnik/ulusal adlandırma olmadığı için "diğer" kategorisi içinde sayılmış oluyor. 

Bu önemli bir konudur. Bu gerçeği Çerkes (Adıge) diasporasına anlatma ve açıklama sorumluluğu öncelikle diasporanın önde gelenlerin sorumluluğudur. Böyle büyük bir engelin olduğu, Çerkeslerin tarihi ülkelerinde dahi kendi dillerinde kendilerini ifade ettikleri "Adıge" adıyla resmi olarak tanınmadıklarının diasporadan saklanması anlaşılır gibi değildir. Bu engeli aşmak içinde tek seçenek, Adıge adının uluslararası karşılığı olan Çerkes adı ile Rusya Federasyonu içinde tek ve bütün bir halk olma imkanını kullanmak olduğunu açıklıyor Aslan Beşto)

 

Kolaylaştırılmış vatandaşlık yine Çerkesler için değil

Krasnodar'daki Adıge Xase örgütü, kolaylaştırılmış Rus vatandaşlığını elde etmek için ülke dışındaki yurttaşlar listesine Suriye'den gelen Çerkes yurttaşlarında dahil edilmesini istemekte. Kommersant, örgüt başkanı Asker Soht'a atıfta bulunuyor.

 

''Rusya Federasyonu vatandaşlığını, yalnızca Donetsk Ulusal Cumhuriyeti ve Lugansk Ulusal Cumhuriyeti sakinlerinin almasını kolaylaştıran Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı kararnamesiyle hayal kırıklığına uğradık, yine Suriye'li Çerkes yurttaşlarına haksızlık yapıldığını görüyoruz. Farklı ülkelerden gelen tüm Çerkes STK'ları Vladimir Putin’e, Rus vatandaşlığını elde etmek için kolaylaştırılmış prosedür kapsamına giren kişiler listesine, Ukrayna vatandaşlarıyla birlikte Suriyeli Çerkes vatandaşları da dahil etmeleri için çağrıda bulundu."

 

Kaynak: http://habze.org/%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%BE-%D0%BE-%D1%81%D0%BE%D0%B1%D1%8B%D1%82%D0%B8%D1%8F%D1%85-%D0%B2-

%D1%87%D0%B5%D1%80%D0%BA%D0%B5%D1%81%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BC-%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%B5-%D0%B7/?fbclid=IwAR3c2R9Upo9CUkKwu7DG3AooHgzXi5BvdrWf5Xvmd-jC0JrKxT3bGZiG9J8

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 28 Nisan 2019


Bu haber toplam 2742 defa okundu.


B.Kerem Uslu

21 Mayıs'a müdahalenin provası gibi görünüyor.

Nalçik, Çerkes varlığının en belirgin olduğu yer. DİKKAT!

06 Mayıs 2019 Pazartesi Saat 19:10
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net