Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya, 9 Mayıs Zafer Günü'nü Kızıl Meydan'da Kutladı!
09 Mayıs 2019 Perşembe Saat 22:34
Rusya'nın başkenti Moskova'da yer alan Kızıl Meydan'da 9 Mayıs Zafer Bayramı geçidi düzenlendi.


Rusya'nın başkenti Moskova'da yer alan Kızıl Meydan'da 9 Mayıs Zafer Bayramı geçidi düzenlendi.

 

Nazi Almanyası'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Sovyet güçleri karşısındaki yenilgisinin 74. yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen askeri geçit törenine, her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce asker ve askeri araç katıldı.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in geleneksel konuşmasıyla başlayan törende, İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

 

Törenin en önemli kısımlarından biri olan hava güçlerinin geçidi ise Moskova’da havanın çok bulutlu olması sebebiyle son anda iptal edildi.

 

Kremlin’in Spasskaya Kulesi’ndeki saatin 10:00'da çalmasıyla başlayan gösteriler 1 saat sürdü.

 

Sputnik'in aktardığına göre, törende bu yıl İkinci Dünya Savaşı'na katılmış olan 75 bin 495 gazi yer aldı.

 

Geçide 13 binden fazla asker ve Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan 132 adet askeri araç yer aldı. Provalarda yer alan 74 adet hava aracının gösterisi ise kötü hava koşulları sebebiyle iptal edildi.

 

Putin'in Zafer Bayramı konuşmasından bazı cümleler:

 

Halkımız savaşın ne olduğunu biliyor. Her aileye keder ve sayısız ıstırap getirdi. Hiçbir şey unutmadık, Zaferin askerlerini hepimiz hatırlıyor ve onurlandırıyoruz.

 

Zafer Bayramı'nızı kutlarım. Bugün, hem gurur hem de keder günümüz. Nazizmi yenip vatanımızı koruyanlara minnettarlığımız sonsuz. Ülkemizin tarihinde bir dizi kahramanca başarı bulunuyor fakat Nazizm karşısında zafer kazanılmasının özel bir yeri var.

 

İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı savaşan Sovyet askerlerinin yarısından fazlası 20 yaşında dahi değildi. Askerlerimiz ülkemizin özgürlüğü için hayatlarını feda etmekten çekinmedi. ‘Ölürüz fakat teslim olmayız’ dediler. Onların cesaretini ve ülkemiz için kendilerini feda edişlerini asla unutmayacağız.

 

Birçok ülkenin savaş yıllarında olanları kasıtlı olarak çarpıtmaya çalıştığını görüyoruz.

 

Gerçek kahramanları korumak, bizim için kutsal bir görev. Artık hepimiz farklı ülkelerde yaşasak da beraber ortaya koyduğumuz kahramanlığı kimse bölüp parçalara ayıramaz.

 

Rusya, terörizm ve neo-Nazizm’e karşı koymak isteyen herkesle işbirliğine açık.

 

Kızıl Meydan’dan, S-400 hava savunma füze sistemleri geçti

 

S-400'lerin geçtiği esnada, "Hava savunma güçlerine, Rusya yapımı S-400 sistemleri katmak isteyen ülkelerin sayısı giderek artıyor." denildi.

 

Rusya’nın S-400 anlaşması imzaladığı ülkelerden biri, Türkiye. Bu sistemin ilk bataryalarının temmuz ayında sevkiyatının başlaması bekleniyor.

 

Kaynak: https://haberrus.com/headline/2019/05/09/rusya-nazilerden-kurtulusunun-74-yilini-kizil-meydanda-kutladi.html

Cherkessia.net, 9 Mayıs 2019


Bu haber toplam 1856 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net