Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya'nın Her Yıl Zafer Geçidine Gerçekten İhtiyacı Var mı?
11 Mayıs 2019 Cumartesi Saat 00:39
Bazen bir soru sormak, hatta cevap kastedilenden farklı olsa bile, bu onu cevaplamaktır.

 

Paul Goble, 7 Mayıs 2019

Bazen bir soru sormak, hatta cevap kastedilenden farklı olsa bile, bu onu cevaplamaktır. Bu, "Rusya her yıl gerçekten bir Zafer Geçidine ihtiyaç duyuyor mu?" diye soran bir Rus milliyetçisinde olduğu gibi görünüyor. Cevabı küstahça bir doğrulama, ancak diğerleri açıkça aynı fikirde değil (iarex.ru/articles/66359.html).

Tüm Rusların yarısından fazlası bayram yapmıyor. Yüzde 52'si 9 Mayıs etkinliklerine katılmak için hiçbir planları olmadığını söylüyorlar. (newvz.ru/info/150201.html); fakat onların daha fazlası, bu bayramın kesin işareti olan yorgunluğunun maliyetinin ne kadar olacağını soruyor (rusmonitor.com/na-chto-ukhodyat-nashi-dengi-gigantskuyu-geo)

 

Üstelik daha fazla sayıda Rus, çocukları da içerdiği için tatilin militarizasyonu nedeniyle üzülüyor (capost.media/news/society/deputat-gosdumy-raskritikovala-parad-doshkolnikov-v-pyatigorske-/ bazıları bile yalnızca Zafer Bayramı ile değil, aynı zamanda II. Dünya Savaşı ile de ilgi odağı olduklarını söylemeye istekliler(ura.news/news/1052383411).

 

Sovyet öncülleri gibi Putin'de, Stalin ve Sovyet rejiminin herhangi bir eleştirisini sorgulamak için II. Dünya Savaşını evrensel ahlak çözümleyicisi olarak kullandı. Ancak, bunların aksine, militarizmi ve kaba gücü, Rusların liderlerine hayran kalmasının temeli haline getirme kampanyasının merkezine taşıdı (newtimes.ru/articles/detail/180288).

 

Kendisinin ve rejiminin bu yıl özellikle kullandığı bir öğe olan, "tekrar yapabiliriz" iddiası, Rusların savaşabileceğini ve başka bir savaş daha kazanabileceğini öne sürüyor. Bu bazı Ruslarda işe yarayabilir, ancak gazileri ya da savaşın gerçekte ne olduğunu bilen başkaları için başarılı olmaz. Onların sayıları azalıyor. Ancak, onlar bu sloganı reddettikleri konusunda çok açıklar.

 

94 yaşındaki II. Dünya Savaşı gazisi Petr Aryshev, "sadece aptallar 'tekrar yapabiliriz' der. Onlar sahte vatanseverler olarak adlandırılmalıdırlar. Siperleri veya cepheyi deneyimlemediler ve bu yüzden ne hakkında konuştuklarını bilmiyorlar" diyor (fedpress.ru/news/77/society/2231334). Elbette birkaç yıl içinde, bu anılarla sağ kalan kimse kalmayacak.

 

Fakat genç nesil, Putin'in istediği gibi bir doğrultuya girmiyor. Çok daha genç bir yorumcu, 9 Mayıs hakkında şu acı yansımayı sunuyor: "Moskova, 9 Mayıs'ta yarım milyar ruble (sekiz milyon ABD Doları) harcıyor. Ancak hayatta kalan birkaç gaziye yalnızca 10.000 ruble (160 ABD doları) veriliyor."

 

"Ülkemizde yaşlılar için para yok ama her zaman gösterişli bir geçit töreni için var. 9 Mayıs'ta Büyük Zafer Bayramı, pahalı, tam fahişle, kötü oyuncularla ucuz ve gösterişli bir gösteriye dönüştürüldü. Büyükbabalarımız bunun için savaşmadı" 

(publizist.ru/blogs/112342/30939).

 

Ne biz, ne de çocuklarımız savaşmayacak diye ekleyebilirdi.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/05/does-russia-really-need-victory-parade.html

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net,11 Mayıs 2019


Bu haber toplam 1964 defa okundu.


Tsey A. Mert

EVET İHTİYACI VAR. ASKERİ GÖVDE GÖSTERİSİ YAPMAK İÇİN BUNDAN GÜZEL FIRSAT MI VAR.

14 Mayıs 2019 Salı Saat 16:44
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net