Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus Okul Öncesi Öğrencilerinin Zafer Bayramı Kutlamaları Tepkilere Sebep Oldu!
12 Mayıs 2019 Pazar Saat 23:51
Güney Rusya’da askeri üniforma giyen çocuklar ebeveynlerinin önünde Zafer bayramı geçit töreni yaptılar. Tören, yetkililer ve yerel makamlar arasında gurur kaynağı olsa da Rusya’nın başka yerlerinde sert tepkiler aldı.

 

Güney Rusya’da askeri üniforma giyen çocuklar ebeveynlerinin önünde Zafer bayramı geçit töreni yaptılar. Tören, yetkililer ve yerel makamlar arasında gurur kaynağı olsa da Rusya’nın başka yerlerinde sert tepkiler aldı.

Fotoğraf: Pyatigorsk yönetimi basın servisi.

Pyatigorsk şehir yönetimi, havacı, denizci ve Sovyet askerleri gibi giydirilmiş bir şekilde geçit törenine katılan yaklaşık 500 okul öncesi öğrencisiyle övündü..

 

Silinen video görüntülerinde, bazı çocukların 6 yaşından küçük ve Sovyet ordusunun hiç kullanmadığı ABD yapımı M16 tüfekler ile donanmış olduğu görüldü.

 

Geçit törenini denetleyen yetkililer, genç yaşta “yurtseverlik eğitimini” teşvik etmenin “sağlıklı bir topluma” katkıda bulunacağını söylerken, diğerleri çocuklara savaşı yüceltmenin öğretilmemesi gerektiğini söyleyerek tepki gösterdiler..

 

Rus Duma'sının Aile, Kadın ve Çocuk Komitesi Başkanı Tamara Pletneva, Çocukların silahlanmaması gerektiğini vurguladı. Radyo, Govorit Moskva’dan alıntı yaparak “Çiçeklerle dışarı çıkmak için, bu çok iyi.” dedi.

 

Snob.ru dergisinin baş editörü Ksenia Cudinova; “9 Mayıs’ın Rusya’da bir tür karnaval haline dönmesinden dolayı üzgünüm, ama ne yapabilirsin Rusya'nın başka eğlenceli tatilleri yok'' dedi.

 

Snob.Ru dergisinde Psikolog Guzel Makhortova, bu genç askeri gösteri için “Genellikle yetişkinlerin sağlıksız narsisizmini besler.” görüşünü dile getirerek “Çocuklar kendilerini doğal bireyselliklerinden kaynaklanmayan savaşçılarla tanımlamaya başlayabilirler. Toplum, kim olmaları gerektiğini belirler ”dedi.

 

BBC Rusya, Zafer Bayramı anısına 9 Mayıs öncesi yapılan seçmelerde çocuklara Askeri üniforma giydirme pratiğinin Moskova'dan Sibirya'ya kadar uzandığını gösteriyor.

 

Genç Rusların militarizasyonu neredeyse dört yıl sonra gerçekleşti. Başkan Vladimir Putin, Yunarmia'nın (gençlik ordusunun) kuruluşunu emretti ve Hitler Gençliği ile kıyaslamalar yaptı. Zafer Bayramında sayıları yarım milyona ulaşan Gençlik Ordusunun, 2020 yılına kadar 8 ila 18 yaş arasında 1 milyon üyeye ulaşmasını umuyor.

 

Devlet televizyonu geçtiğimiz ay tamamen II. Dünya Savaşı’nı işleyen, 7/24 yayın yapan ve Rusya’nın gençliğini hedef alan yeni bir kanal kurdu. Mart ayında güvenlik görevlileri, suçlu bulunan gençlerin askeri yurtseverlik eğitim kamplarına gönderileceğini açıkladı.

 

Kaynak: https://www.themoscowtimes.com/2019/05/10/russian-preschoolers-victory-day-march-stirs-outrage-a65543

 

Çeviri: Nesibe Evcin

Cherkessia.net, 12 Mayıs 2019


Bu haber toplam 2704 defa okundu.


Hatko Vural Bayram

Putinizm=Faşizm...

19 Mayıs 2019 Pazar Saat 19:34
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net