Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Aktivisti Martin Koçesoko Nalçik'te Tutuklandı!
09 Haziran 2019 Pazar Saat 00:33
Kabardey-Balkar'da Çerkes aktivisti ve Xabze organizasyonu başkanı Martin Koçesoko Tutuklandı.

İslam Tekushev, 8 Haziran Prag, Kafkasya Times.

 

Kabardey-Balkar'da Çerkes aktivisti ve Xabze organizasyonu başkanı Martin Koçesoko Tutuklandı.

Martin Koçesoko, Gazeteci ve TV programcısı Maksim Şevçenko ile.

CaucasusTimes'a Martin Koçesoko'nun aktivist arkadaşları tarafından bildirildiğine göre, önceki gece kendisi ve balık avından dönen aktivist arkadaşları güvenlik güçleri tarafından durduruldu ve arabadan çıkmaları istendi. Otomobilin incelemesi sırasında polisler, açıkça kendilerinin koyduğu (!) uyuşturucuları buldular.

 

Aynı zamanda, Koçesoko'nun iki arkadaşı, güvenlik güçlerince derhal serbest bırakıldı, ikincisine ceza kesildi, Martin tutuklandı ve Nalçik şehrindeki polis merkezinde gözaltına alındı. Pazartesi günü avukatı tarafından ziyaret edecek.

 

Çerkes aktivisti Martin Koçesoko'nun FSB'nin kendisini itibarsızlaştırmaya yönelik bu planlı provokasyonu, tutuklanmasının ardından, çok geçmeden, "İstasyon Nalçik" adındaki telegram kanal forumlarından birinde Çerkes aktivistleriyle ilgili itibarsız bir makalenin yayınlanması gerçeğiyle kanıtlanıyor. Burada Martin Koçesko'ya, uyuşturucu kullanma suçu  dahil olmak üzere çamur atılıyordu.

 

Telegram yayınında takma isimli makale yazarı, Çerkes halkına çağrıda bulunarak, faaliyetleri yabancı kuruluşlar tarafından siyasi amaçlarla finanse edilen kişiler söz konusu olduğunda "Çerkes aktivisti" terimini kullanmamaya çağırdı.

 

Takma isimli makale yazarı, Martin Koçesoko- Fatima Tlisova- Anzor Kabard ve bu haberin yazarı - İslam Tekushev'i yabancı ajanlarla birlikte olmakla itham etti. Ve makalenin sonunda, ihtimal iyi eğitim almamış FSB yazarı, Koçesko ile ilgili kişisel bir ithamda bulundu; Martin'in uyuşturucu kullandığını ve sık sık Türkiye'deki Çerkes örgütlerini ziyaret ettiğini belirtti.

 

Telegram kanalı üzerinden yukarıdaki makalenin yayınlanmasıyla eşzamanlı olarak, FSB yetkilileri Nalçik'teki gazeteci arkadaşlarımı ziyaret ettiler; burada benden ve gazetecilik faaliyetlerim hakkında detaylı bilgi aldılar.

 

Bu bağlamda, Martin Koçesoko'nun tutuklanmasının ve FSB memurlarının gazeteci arkadaşlarımı ziyaretinin, son yıllarda olumlu bir eğilim sergileyen Çerkes sivil hareketini gözden düşürmek ve itibarsızlaştırmak için yapılan kampanyalarla bağı olduğu açıktır.

 

Martin Koçesko'nun, Çerkes ulusal geleneklerini canlandırmayı ve bugün Rus makamlarının girişimi yüzünden tehdit altındaki dili korumayı hedefleyen Çerkes eylemcileri gibi, Rusya'da yasaklanan yabancı örgütlerin hiçbiriyle işbirliği yapmadığı da belirtilmelidir.

 

Önceki haberimizin linki: http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7502

 

Kaynak: http://caucasustimes.com/ru/v-nalchike-arestovan-cherkesskij-aktivist-martin-kachesoko/?fbclid=IwAR1q94soI7QmtUAKzYQH3ASv1zmPV_Wny1asNYMt3mlT-4F7GDmGmXncwEg

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 8 Haziran 2019


Bu haber toplam 2613 defa okundu.


Melihat Şeker

Ne oldu da Rusya bu kadar çerkeslerin üstüne geliyor?

09 Haziran 2019 Pazar Saat 16:36
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net