Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Aktivist Koçesoko, Tutuklu olduğu Sorgu Merkezinde Üzerine Atılı Suçu Kabul Etmeye Zorlanıyor!
11 Haziran 2019 Salı Saat 23:47
Yasadışı satın alma ve uyuşturucu bulundurma şüphesiyle tutuklanan Çerkes aktivisti Martin Koçesoko yakınları tarafından baskı altında tutuluyor. Bu durum, Caucasus Times'a meslektaşları aktivistler tarafından bildirildi.

İslam Tekushev, Caucasus Times, 10 Haziran 2019

 

Yasadışı satın alma ve uyuşturucu bulundurma şüphesiyle tutuklanan Çerkes aktivisti Martin Koçesoko yakınları tarafından baskı altında tutuluyor. Bu durum, Caucasus Times'a meslektaşları aktivistler tarafından bildirildi.

Onlara göre, Koçesokov'u soruşturma merkezinde, destekçilerinden ve meslektaşlarından izole eden soruşturma makamları, Martin Koçesoko'ya, akrabalarıyla birlikte, suçlamayı kabul etmesi ve böylece basitleştirilmiş af sistemine geçmesi için baskı uyguladılar.

 

Akrabalarına göre, bu kabul Koçesokov'u toplum faaliyetleri ile ilgili olarak karşılaştığı sıkıntılardan kurtaracak. (Cumhuriyet makamlarının temsilcilerinin daha önce Martin Kochesoko’nun akrabaları üzerinde baskı yaptığını hatırlayın).

 

Çerkes aktivistleri, eğer Martin, güvenlik güçlerinin baskısı altında ve akrabaları tarafından ikna edilip suçu kabul ederse, bunun, her zaman Rusya mevzuatı çerçevesinde işletilen tüm Çerkes hareketinin itibarını ve onun itibarını etkileyeceğini düşünüyorlar.

 

Soruşturma merkezleri, KBC'de yaşayan Attoev örneğinde olduğu gibi nasıl basit bir şekilde çalışır?

 

Kasım 2016'da, Kabardey-Balkar'lı genç bir adam polis tarafından gözaltına alındı: Ellerine kelepçe taktılar, uyuşturucu aradılar ve buldular ve bu tutuklanmasının resmi sebebiydi.

 

Daha önce soruşturma merkezinde, hükümlü olmayan, Murat Attoev beklenmedik bir şekilde, militanlara yardım ettiğini itiraf etti, aslında Ceza Kanununun 2. bölümünün 208'inci maddesine ("federal yasalarla öngörülmeyen silahlı oluşumlara katılım") göre ifadeyi imzaladı. Bir süre sonra, baskı altında kendisinin bunu yaptığını ilan etti.

 

Çerkes aktivisti, Xabze örgütü Başkanı Martin Koçesoko'nun Lesken'de tutuklandığını hatırlayın 

 

Caucasus Times’ın bildirdiği gibi, meslektaşları, Martin Koçesoko, 8 Haziran akşamı kendisi ve iş arkadaşlarıyla balık avından geri döndükleri sırada güvenlik güçleri tarafından durduruldular ve arabadan çıkmaları istendi. Otomobilin aranması sırasında, bizzat polisin açıkça kendisinin koyduğu uyuşturucular yine polis tarafından bulundu.

 

Koçesoko'nun iki meslektaşı, güvenlik güçlerince kısa bir süre sonra serbest bırakıldı, ikincisi ceza aldı ve Martin tutuklandı ve şu anda bulunduğu Nalçik şehrinin soruşturma merkezine alındı. Ona bir avukat verildi, fakat henüz hiç kimse onlarla iletişim kuramadı.

 

Çerkes aktivist Martin Koçesoko'nun tutuklanması gerçeği

 

FSB'nin karara itiraz etmeyi amaçlayan planlı provokasyonu, bundan kısa bir süre önce Telegram kanalının "Nalçik İstasyon'u" adlı forumlarından birinde, Martin Koçesoko'nun daha önce uyuşturucu madde kullandığı şeklindeki bir iftiranın atılması da dahil olmak üzere Çerkes aktivistleri hakkında yayınlanan bir itibarsızlaştırma makalesinin yayınlamasıyla da kanıtlandı.

 

Çerkes aktivisti Martin Koçesoko'nun FSB'nin kendisini itibarsızlaştırmaya yönelik bu planlı provokasyonu, tutuklanmasının ardından, çok geçmeden, "Nalçik İstasyonu" adındaki telegram kanal forumlarından birinde Çerkes aktivistleriyle ilgili itibarsız bir makalenin yayınlanması gerçeğiyle kanıtlanıyor. Burada Martin Koçesoko'ya, uyuşturucu kullanma suçu dahil olmak üzere çamur atılıyordu.

 

Telegram yayınında takma isimli makale yazarı, Çerkes halkına çağrıda bulunarak, faaliyetleri yabancı kuruluşlar tarafından siyasi amaçlarla finanse edilen kişiler söz konusu olduğunda "Çerkes aktivisti" terimini kullanmamaya çağırdı.

 

Takma isimli makale yazarı, Martin Koçesoko- Fatima Tlisova- Anzor Kabard ve bu haberin yazarı - İslam Tekushev'i yabancı ajanlarla birlikte olmakla itham etti. Ve makalenin sonunda, ihtimal iyi eğitim almamış FSB yazarı, Koçesko ile ilgili kişisel bir ithamda bulundu; Martin'in uyuşturucu kullandığını ve sık sık Türkiye'deki Çerkes örgütlerini ziyaret ettiğini belirtti.

 

Telegram kanalı üzerinden yukarıdaki makalenin yayınlanmasıyla eşzamanlı olarak, FSB yetkilileri Nalçik'teki gazeteci arkadaşlarımı ziyaret ettiler; burada benden ve gazetecilik faaliyetlerim hakkında detaylı bilgi aldılar.

 

Bu bağlamda, Martin Koçesoko'nun tutuklanmasının ve FSB memurlarının gazeteci arkadaşlarımı ziyaretinin, son yıllarda olumlu bir eğilim sergileyen Çerkes sivil hareketini gözden düşürmek ve itibarsızlaştırmak için yapılan kampanyalarla bağı olduğu açıktır.

 

Martin Koçesoko'nun, Çerkes ulusal geleneklerini canlandırmayı ve bugün Rus makamlarının girişimi yüzünden tehdit altındaki dili korumayı hedefleyen Çerkes eylemcileri gibi, Rusya'da yasaklanan yabancı örgütlerin hiçbiriyle işbirliği yapmadığı da belirtilmelidir.

 

Kaynak: http://caucasustimes.com/ru/srochno-u-cherkesskogo-aktivista-martina-kachesoko-vybivajut-priznatelnye-pokazanija-v-sizo-2/

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 11 Haziran 2019


Bu haber toplam 1822 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net