Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Martin Koçesoko Rus Güvenlik Güçlerinin Baskısı Altında!
15 Haziran 2019 Cumartesi Saat 18:33
Kafkasya Times editörleri, Çerkes aktivistinin tutuklanmasındaki durumu vurgulayarak, bu itirafın tutuklanmasından sonraki ikinci gün dövülerek Martin'den zorla alındığı konusunda güvenilir bilgilere sahipti.

İslam Tekuşev, 14 Haziran 2019

 

Soruşturulmakta olan Çerkes aktivisti Martin Koçesoko'nun, yasadışı iktisap ve uyuşturucu madde bulundurma suçunu kabul ettiği, Rusya Federasyonu Kabardey-Balkar İçişleri Bakanlığı tarafından bildirildi.

 

Kafkasya Times editörleri, Çerkes aktivistinin tutuklanmasındaki durumu vurgulayarak, bu itirafın tutuklanmasından sonraki ikinci gün dövülerek Martin'den zorla alındığı konusunda güvenilir bilgilere sahipti.

 

Koçesoko'nun ifadesi, avukatının yardımından mahrum kaldığı, cumadan pazartesiye kadar SIZO'daki (soruşturma merkezinde) ilk günlerinde soruşturma makamlarının kendisine uyguladığı baskı altında ondan alınmıştı.

 

Ayrıca, daha önce Kafkasya Times, yasadışı bir şekilde uyuşturucu edinme ve bulundurma şüphesiyle tutuklanan Çerkes aktivisti Martin Koçesoko'nun akrabaları tarafından da baskı altına alındığı ve bu nedenle sadeleştirilmiş sistemin altına gireceği (suçlulara verilen denetimli serbestlik) ve suçu kabul edeceğini iddia etmişti.

 

Martin Koçesoko'nun denetleme komisyonu temsilcilerine kendisini suçlu görmediğini söylediği gerçeğine dayanarak, yakın bir gelecekte polislerin baskısı altında suçlu olduğunu iddia ettiği, polislerin kendisine iftira ettiği iddiasında bulunacağı sonucuna varılabilir.

 

Çerkes aktivisti Martin Koçesoko'nun FSB'nin kendisini itibarsızlaştırmaya yönelik bu planlı provokasyonu ile tutuklandığını, çok geçmeden, Telegram kanal forumlarından biri olan "Nalçik İstasyon" adlı forumda Çerkes aktivistleriyle ilgili itibarsızlaştırmaya yönelik bir makalenin yayınlanlanması kanıtlanıyor. Martin Koçesoko'yu, uyuşturucu kullanmakla suçlamakta dahil olmak üzere bir çok çamur atılıyordu.

 

Martin Koçesoko'nun tutuklanmasının, son yıllarda olumlu bir eğilim sergileyen Çerkes sivil hareketinin gözünü korkutma ve itibarsızlaştırma eylemi olduğu açıktır.

 

Martin Koçesoko'nun, Çerkes ulusal geleneklerini yeniden canlandırmayı ve bugün Rus makamlarının girişimleri esnasında, tehdit altındaki dili korumayı hedefleyen aynen diğer Çerkes eylemcileri gibi, Rusya'da yasaklanan yabancı örgütlerden hiçbiriyle işbirliği yapmadığı da belirtilmelidir.

 

Kaynak: http://caucasustimes.com/ru/martin-kochesoko-ogovoril-sebja-pod-davleniem-silovikov/?fbclid=IwAR1b0mfKQNnm_J2-UlemnEhc7zaWo0V9o5LwBnD07bNU60ihOTV506bcAQY

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 15 Haziran 2019


Bu haber toplam 2284 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net