Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Xabze Aktivistleri Koçesoko'nun Derhal Serbest Bırakılmasını İstedi!
17 Haziran 2019 Pazartesi Saat 14:14
Sosyal ağlarda yayınlanan bir açıklamada, sivil toplum kuruluşu 'Xabze' üyeleri, Koçesoko'nun suçlanmasıyla ilgili öfkelerini dile getirdiler ve derhal serbest bırakılmasını istediler.

Kavkaz Uzel, 16 Haziran 2019

 

Sosyal ağlarda yayınlanan bir açıklamada, sivil toplum kuruluşu "Xabze" üyeleri, Koçesoko'nun suçlanmasıyla ilgili öfkelerini dile getirdiler ve derhal serbest bırakılmasını istediler.

"Kafkas Düğümü"kaynağına göre, Çerkes sivil toplum kuruluşu "Xabze" başkanı Martin Koçesoko 7 Haziran'da Nalçik'te gözaltına alındı. Aktivistin arabasının aranması sırasında güvenlik güçleri bir çantada uyuşturucu buldu. Koçesoko, uyuşturucu bulundurma şüphesiyle gözaltına alındı ​​ve bir gözetim servisine gönderildi. Eylemci kategorik olarak kedisine yapılan tüm suçlamaları reddetti.

 

13 Haziran'da İçişleri Bakanlığı Koçesoko'nun 263 gram esrarın yasa dışı bir şekilde temin edilmesi ve bulundurulmasından suçlu olduğunu belirtti.

 

14 Haziran'da, Kabardey-Balkar'nın yönetiminden bir kaynak, Koçesoko'nun uyuşturucu bulundurmayı itiraf etmesi gerektiğini söyledi.

 

Mayıs ayının sonunda, Martin Koçesoko'nun ailesine yerel yetkililerin temsilcilerinden birinin yaptığı ziyarette, aktivistin "faaliyetlerini yavaşlatması gerektiği" söylendi. Bu ziyaret, Koçesoko'nun Nalçik'teki federalizm konulu bir yuvarlak masa toplantısı yaptıktan sonra gerçekleşti.

 

Sivil toplum kuruluşu "Xabze" nin 15 Haziran'daki basın servisi, Martin Koçesoko'nun tutuklanmasıyla ilgili bir bildiri yayınladı.

 

"7 Haziran'ta, Xabze başkanı Martin Koçesoko, Kabardey-Balkar'da tutuklandı. 

Gözaltında ve uyuşturucu madde bulundurmakla suçlanıyor. Tutukluluk durumunun yanı sıra, tutuklanmadan önceki olayların gelişimi, aktivistin sosyal - siyasal alandan uzaklaştırılması için itibarsızlaştırılması amacıyla önceden hazırlanmış ve planlanmış bir operasyon olduğunu söylediler" deniliyor instagram ve facebookta.

 

"Xabze" sivil toplum temsilcileri, Koçesoko aleyhindeki suçlamalarla ilgili olarak mutlak bir karşı duruş ilan ettiler.

 

"Davanın sonucu ve tutuklular üzerine ahlaki ve fiziksel baskı yoluyla elde edilen tanıklık ne olursa olsun, soruşturmaya güvenmiyoruz. Koçesoko'nun masumiyetine ve davanın kendisine karşı açıldığına inanıyoruz." diyorlar.

 

Aktivistler ayrıca "bu provokasyon ile suçlu durumuna sokmak için Koçesoko'nun akrabaları üzerinde baskı kurmayı amaçlayan birey olarak etkin kişilerin ve hükümet yetkililerinin bu eylemlerinin kabul edilemezliğini de açıkladılar."

 

"İvan Golunov ve Martin Koçesoko'ya karşı yapılan provokasyonların emsal olduğuna, yasa uygulayıcı kurumların yasalara uymaya karşı olan temsilcilerinin suçlu olduğuna, ancak bazı etkili kişileri ve vatandaşları memnun etmediğine de eminiz." diyorlar.

 

6 Haziran'da Moskova'daki güvenlik görevlileri, uyuşturucu kaçakçılığı davasında Medusa sitesinde gazeteci olan İvan Golunov'u tutukladı. Krasnodar, Astrakhan, Volgograd ve Mahaçkale de dahil olmak üzere çok sayıda kentte yapılan protestolardan sonra, Rusya İçişleri Bakanlığı Golunov'un suçluluğunun bulunduğuna dair bir kanıt bulunmadığını ve kendisine karşı açılan davaların kapanacağını açıkladı.

 

Xabze örgütünün aktivistleri "Martin Koçesoko'ya yapılan zulmü derhal durdurma, onu serbest bırakma ve bu şuçlamayı kendisine karşı açan kişilere karşı soruşturma başlatılması" talebinde bulundular.

 

"Xabze organizasyonun ifadesi bugün (15 Haziranda) kuruluşumuzun facebook ve instagram sayfalarında hazırlandı ve yayınlandı. Yakında, örgütün resmi web sitesinde de yayınlanacak. Organizasyonun üye sayısı yaklaşık 30 kişidir. Herkes bu açıklamayı destekledi." diye ekliyor Kafkas Düğüm'ü muhabirine Xabze organizasyonu temsilcisi Azamat Shormanov.

 

Sivil toplum örgütü üyeleri tarafından önerilen başka bir avukatın Martin'in davası üzerinde çalışmaya başladığını da sözlerine ekledi.

 

Shormanov, "Yakın gelecekte dava hakkında açıklamalar yapması gerekiyor." dedi.

 

Martin Koçesoko'ye destek vermek amacıyla 9 Haziran'da chang.org sitesine bir dilekçe gönderildi. 06.00 Moskova saatine göre, bugün 16 Haziran'da 06.00'da dilekçede 4.280 imza toplandı. Mahaçkale'de yapılan destek eyleminde, aktivistin 9 Haziran'da serbest bırakılmasını istediler.

 

Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı İnsan Hakları Konseyi başkanı Alexander Brod ve üyelerinden Andrey Babuşkin, Kabardey-Balkar insan hakları merkezi başkanı Valeri Hatajukov ile Koçesoko'nun savunması hakkında konuştu.

 

Martin Kochesoko'nun biyografisi "Kafkas Düğümü" nde yayınlandı. Rusya’nın güneyindeki ve Güney Kafkasya'daki aktivistlere yapılan baskılar hakkında haberler, “Aktivistlere Zulüm" başlıklı olarak "Kafkas Düğümü" tarafından yayınlanmaktadır.

 

Kafkasya bölgesindeki "Çerkes dönüşçülerin" durumu ise" Kafkas Düğümü" ndeki, "Çerkes Sorunu" tematik sayfada vurgulanmaktadır.

 

Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/articles/336722?fbclid=IwAR1jMpxW38huP9aXFIvuVVJiGFmBmNHDZPVonAK9v_cpL5g7A2Qkss1CSMU

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 17 Haziran 2019


Bu haber toplam 2540 defa okundu.


İhsan Eker (Hajuko)

Bu evladımız inşallah bir an evvel serbest kalır. Cemiyet üzerine düşen vazifeyi noksan bırakmasın yeter ki. Allah yar ve yardımcısı olsun.

17 Haziran 2019 Pazartesi Saat 15:32
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net