Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Xabze Aktivistlerinden Kabardey Balkar İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hatajuko Valeri ve Kamuoyuna Acil Çağrı!
19 Haziran 2019 Çarşamba Saat 11:45
Sivil toplum kurumu Xabze aktivistleri Kabardey İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hatajuko Valeri ve kamuoyuna acil çağrıda bulunuyor!

 

Sivil toplum kurumu Xabze aktivistleri  Kabardey İnsan Hakları Merkezi Başkanı Hatajuko Valeri ve kamuoyuna  acil çağrıda bulunuyor!

 

Yalnızca geniş tanıtım ve halk tepkisinin adalete ve adil bir hükme ulaşmaya yardımcı olacağına inanıyoruz.

 

Kabardey-Balkar İnsan Hakları Merkezi'ne yönelik bu çağrıda, biz tüm insan hakları savunucularına, aktivistlere, gazetecilere ve açık vicdan sahibi vatandaşlara hitap ediyoruz. 

 

7 Haziran'da, Kafkasya kamuoyunda bilinen figür, Kabardey-Balkar'daki sivil toplum kuruluşu Xabze'nin başkanı Martin Koçesoko tutuklandı. 

 

Kesin inancımıza göre üzerine atılmış olarak, uyuşturucu bulundurmakla suçlanıyor. Davanın üretildiğinden kuşku duymuyoruz ve aktiviste siyasi nedenlerden dolayı zulmedildi.

 

Tutuklanmasından birkaç hafta önce, bölge yönetiminden bir yetkili evlerine gelerek, Koçesokov'a göre "halk faaliyetlerini yavaşlatmasını", aksi halde "onu tutuklayacaklarını" bildirdi. 

 

Güvenlik güçleri, destekçilerimiz aracılığıyla, Xabze başkanının sosyal faaliyetlerini durdurması ve birkaç yıllığına ayrılması gerektiğini, aksi takdirde Eylül 2018’de "Kendelen'de ayaklanma örgütlemek" ve 2018'de modern Rusya'da federal ilişkilerin sorunları hakkındaki bir dizi etkinliğe katılmaktan dolayı hapse atılacağını söyledi. 

 

Oysa Koçesokov, kendisinin faaliyetlerini durdurması gerektirecek bir suç işlemediğinden ve bir yere gitmediğinden emindi. Suçu olmadan adalete teslim edilmeyeceğinden de emindi. 

 

Ancak, güvenlik güçlerinin dedikleri gibi ilerledi: Koçesokov sıradan bir kişi olsaydı, sıradan bir gündemi olurdu. Siyasi faaliyetlerini durdurmak için uyuşturucu bulundurmaktan bir gündem haline getirdiler.

 

Tutuklamadan birkaç gün önce, dayanak olması için, provokasyonun yazarları, özel servisler tarafından kontrol edilen Telegram kanalları üzerinde aldatıcı ve hakaret içeren materyaller yayınladılar. 

 

Öğrencilik yıllarından beri "esrar içmeyi sevdiğini" söylediler, ki bu doğru değil ve arkadaşlarından herhangi birinin bunu doğrulayabileceğini de söylediler. 

 

Koçesoko'yu yıllardır biliyoruz ve o hiçbir zaman uyuşturucuya ilgi göstermedi, kötü alışkanlıkları olmadı, her zaman sağlıklı bir yaşam tarzına sahipti. 

 

Gözaltı koşulları, bir uyuşturucu bağımlısının yakalanmasına benzememiştir, ancak tehlikeli bir suçluyu (Koçesokov'un ait olmadığı, tam tersi başka bir makalenin ilgisini çekeceği) tutuklamak için planlanan özel bir operasyona benzemektedir. 

 

Bu durum aynı gün ve aynı senaryo ile "Medusa" sitesinde gazeteci olan İvan Golunov'un yüksek profilli davasıyla aynı şekilde oldu. Rusya Federasyonu İçişleri Bakanı geniş çaplı tepkisi ve müdahalesi ile Golunov ile ilgili durumu olumlu şekilde çözdü. 

 

Onun tüm suçlamaları düştü, serbest bırakıldı. Ancak Koçesokov hâlâ tutuklu ve psikolojik baskı uygulayarak ondan itiraflar (!) alıyorlar. Hiçbir itirafın halkı yanlış yönlendirmemesi gerektiğini ilan ediyoruz, çünkü İçişleri Bakanlığı'nın güvenlik personelinin tutuklu için herhangi bir kanıt bulamayacağından eminiz. 

 

Tüm yasal halk güçlerine, vicdanının sesini dinleyen iradesine karşı olarak tutuklanan masum bir kişiyi korumak için herhangi bir medya, yasal veya başka bir destek sağlama çağrısında bulunuyoruz. 

 

Lütfen Martin Koçesokov davası hakkında mevcut tüm medya bilgilerini dağıtın. Yalnızca geniş tanıtım ve halk tepkisinin adalete ve adil hükme ulaşmaya yardımcı olacağına inanıyoruz.

 

17 Haziran 2019

Xabze sivil toplum kuruluşu başkanı, Tsagov A.B 

 

Çeviri: Ğubj Özlem

Cherkessia.net, 19 Haziran 2019


Bu haber toplam 2348 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net