Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Beslan Kmuzov: Göstericiler Tiflis'te Nasıl Vuruldu?
22 Haziran 2019 Cumartesi Saat 19:33
Rusya Devlet Duması senatörü Sergey Gavrilov'un Gürcistan parlamentosundaki toplantıya katılmasına karşı çıkanlar muhalifler, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Servisi başkanlarının istifasını istediler.

 

Beslan Kmuzov, Kavkaz Uzel, 21 Haziran 2019

Rusya Devlet Duması senatörü Sergey Gavrilov'un Gürcistan parlamentosundaki toplantıya katılmasına karşı çıkan muhalifler, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Servisi başkanlarının istifasını istediler.  20 Haziran'da Tiflis'deki parlamento binasının önünde toplanarak protesto gösterileri yaptılar.

Polis kalabalığa ateş açtı, kan döküldü. Mermiler kauçuk olmasına rağmen, insanlar ağır şekilde yaralandı. Kurbanlardan biri de "Kafkas Düğümü" muhabiri olan Beslan Kmuzov olay yerinde neler olduğunu anlattı.

***

"Başlangıçta polis, protestocularla ilgili olarak, özellikle basınla ilgili olarak doğru şekilde davrandı. Videoyu çektiğimde bana ateş açmadılar"

 

Yaralı birine yardım etmeye çalıştığımda ilk mermileri aldım. 25-28 yaşlarında genç bir adam yanıma düştüğünde parlamentonun merdivenlerine ateş ediyorlardı. Birkaç kişinin taşınmasına ve doktora götürülmesine yardım ettim. Adamın yarası vardı, plastik merminin açtığı bir delikten bağırsağı dışarı doğru çıkmıştı. Sonra birkaç plastik mermi ile arkamdan ve bacağımdan vuruldum.

 

Adamın yarası vardı, plastik merminin açtığı bir delikten bağırsağı dışarı doğru çıkmıştı.

Yaralı adamı güvenli bölgeye getirdikten sonra, ateşi durdurması için polise seslenmeye çalıştım. Ayağa kalktım, ellerimle "zaman aşımı" tabelasını gösterdim ve bağırmaya başladım: "Bir adamı öldürdün!".

 

Birkaç kez daha bağırdım "Bir adamı öldürdün! Genç bir adamı öldürdün! Kurşunların ölümcül!" Üçüncü kez bana ateş etmeye başladılar. Başımın üst kısmından, arkamdan ve bacaklarımdan vuruldum.

 

İçgüdüsel olarak, başımın üstünü tuttum ve başımdan kan aktığını fark ettim. Kemiğin sağlam olduğunu biliyordum, ama kan kaybından endişeleniyordum. Timur adında biri beni ambulansa yerleştirmeye çalıştı. Ancak ambulansla giderken özel kuvvetler ve üzerimize doğru gelen özel ekipler konvoyu ile karşı karşıya kaldık.

 

Özgürlük Meydanı'nın yanından Parlamentoya, etrafında özel kuvvetlerin konuşlandığı birkaç itfaiye aracı hareket ediyordu. Rustaveli ve Perceladze'nin kesişimine yaklaşırken, ulusal müze ile sinema arasında, özel kuvvetlerin bize ateş etmeye hazırlandığı, 15-20 kişilik bir gruptaydım. İnsanlar bağırıyordu: "Ateş etme, ateş etme!"

Özel kuvvetler, grubu, tazyikli su, mermiler ve joplarla dağıtmak için harekete geçti.

 

Çatışma sonucu 30 protestocu ve 39 polis memuru olmak üzere toplam 69 kişinin yaralandığını Gürcistan Başbakanı Danışmanı David Sergeyenko bildirdi. Ölenler hakkında bilgi gelmedi.

 

Onlar geçtiğinde, Timur beni Rustaveli'ye geri getirdi ve birkaç ambulansın olduğu Özgürlük Meydanı'na götürdü.

 

Arabalar güzergahımızda gidiyordu. Üç arabadan biri Timur'un işareti ile durdu. Beni görünce doktorlar hemen kapıyı açtılar ve araba koltuğuna oturdular.

 

Hemşire yaranın üzerine bir bandaj koydu ve kliniğe götürdü. Ingorokva'ya.

 

Klinikte doktor Alexander Shulaiya tarafından ameliyat edildim, başımın üzerindeki yaraya üzerine dikiş atıldı. Ondan sonra hastanede kalmam teklif edildi, ancak kendim sorumluluğu alıp taburcu olmayı tercih ettim. Nöroşirürji ekibi tarafından birkaç saatliğine yerleştirildiğim bölümde çok dikkatli bir hizmet sunuldu. Bölümün başkanı Fridon Devdariani'ydi.

 

Protestolar, Rusya Devlet Duma'sı senatörü Sergei Gavrilov'un, Gürcistan parlamentosu başkanlığının meclis toplantısında parlamenter koltuğuna oturması sonrasında başladı. Bu, milletvekillerinin memnuniyetsizliğine yol açtı, parlamento başkanının görevden alınma prosedürünün başlatıldığını açıkladılar ve ''Rusya'nın Abhazya ve Güney Osetya topraklarını işgal ettiği" gerçeğinden ötürü, Rus delegasyonunun binadan atılmasını istediler.

 

İtirazcı parlamenterler Tiflis'teki protestocular tarafından desteklendi. Rusya heyeti Gürcistan'dan ayrılmaya karar verdikten sonra da protestolar devam etti.

Beslan Kmuzov: Karaçay-Çerkessk Cumhuriyetinden Çerkes gazeteci. Gürcü - Abhaz savaşından önce Sohum'da yaşıyordu. 

Daha sonra eşi ile birlikte Tiflis'e taşındı ve halen Tiflis'te yaşıyor. Kafkas Düğümü haber sitesinde bağımsız gazetecilik yapıyor.

 

Tiflis'deki protestoların ilgili video linkleri:

1) https://www.youtube.com/watch?v=R0gkatzzahA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3r9rIHElP8_cJi1F_lRJueriEHPA87WzBDwUtBmndW3W4CycMAtJ0dUuQ 

2) https://www.youtube.com/watch?v=R38K8W24npA

3) https://www.cnnturk.com/video/dunya/tifliste-halk-sokaga-dokuldu

 

Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/articles/336925/?fbclid=IwAR09V2WvC3YiJlw6db8kGwk1WDVL5Gywwo-1TlE7oEHi-cN6L7mvjCGV9VU

 

Çeviri: Gubj Özlem

Cherkessia.net, 22 Haziran 2019


Bu haber toplam 2985 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net