Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vladimir Kara-Murza: Rusya'da SSCB Döneminden İki Kat Fazla Siyasi Mahkum Var!
10 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 23:14
Birleşmiş Milletler New York İnsan Hakları Konseyi toplantısında konuşan Özgür Rusya Vakfı Başkan Yardımcısı Vladimir Kara-Murza, SSCB'deki siyasi mahkumların sayısını Rusya'daki mevcut durumla karşılaştırdı.

svoboda.org, 9 Haziran 2019

 

Birleşmiş Milletler New York İnsan Hakları Konseyi toplantısında konuşan Özgür Rusya Vakfı Başkan Yardımcısı Vladimir Kara-Murza, SSCB'deki siyasi mahkumların sayısını Rusya'daki mevcut durumla karşılaştırdı.

Vladimir Kara-Murza (sağda) ve Mikhail Khodorkovsky, Berlin'deki forumda, 10 Ekim 2016

Vladimir Kara Murza, Andrey Saharov'un 1976 Nobel konferansı konuşmasında 126 siyasi mahkumun ismini verdiğini söyledi. Bugün ise,  Memorial İnsan Hakları Merkezi'nde bulunan en asgari tahminlere göre, Rusya'da 297 siyasi mahkum var ve sayıları artmaya devam ediyor. 

 

Bunlar arasında, ilhakı protesto eden ''Kırım'' filminin yönetmeni Oleg Sentsov, Rostov-on-Donlu eylemci ve bekar bir anne olan Anastasia Şevçenko, "istenmeyen örgütler" yasası altında tutuklanan ilk kişi; Yukos davasında tutuklanan ve 16 yıl görev yapmış olan Alexey Pichugin, Rusya'daki siyasi mahkumlardan en uzun süre parmaklıkların arkasında kalan siyasi bir mahkumdur.

 

İnsan Hakları Konseyi'nin anavatanlarında adaletten yoksun kalanların savunmasında konuşma zamanı geldi.

 

Son dört yılda, Rusya'daki siyasi mahkumların sayısı altı kat arttı. Devam eden bu özgürlükten yoksun bırakma yalnızca Rus anayasasını değil, aynı zamanda Rusya'nın İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine ve Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesine ve Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesinin ve Avrupa İşbirliği Konferansının Nihai Belgesine dair taahhütlerini ihlal etmektedir.  Vladimir Kara-Murza, İnsan Hakları Konseyi 'nin (1) anavatanında adaletten mahrum kalanların savunmasında konuşma zamanı geldiğini söyledi.

 

(1) Uluslararası İnsan Hakları Konseyi, Birlesmis Milletler sisteminin içinde Birlesmis Milletler Genel Kurulu'nun yardımcı organıdır.

 

Kaynak: https://www.svoboda.org/a/30045293.html?

 

Çeviri:Tlepşuko Wumar

Cherkessia.net, 10 Temmuz 2019


Bu haber toplam 2267 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net