Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dışişleri Bakanlığı, Moskova'nın Değil Cumhuriyetlerin Suriyeli Çerkeslerin Rusya'ya Gelmelerine İzin Verebileceğini Söylüyor!
12 Ağustos 2019 Pazartesi Saat 15:28
Bir makalede, Suriye'den daha fazla Çerkes'i kabul etmediği için Moskova'nın sert bir şekilde eleştirilmesinin ardından, Rusya Dışişleri Bakanlığının konuya olan tepkisi Regnum haber ajansında yayınlandı.

 

Paul Goble, 10 Ağustos 2019

Bir makalede, Suriye'den daha fazla Çerkes'i kabul etmediği için Moskova'nın sert bir şekilde eleştirilmesinin ardından, (windowoneurasia2.blogspot.com/2019/07/circassian-activist-denounces-moscow.html)  Rusya Dışişleri Bakanlığının konuya olan tepkisi Regnum haber ajansında yayınlandı.

 

Dışişleri bakanlığı, bu tür kabullerle ilgili kararların Moskova'nın değil cumhuriyetlerin işi olduğunu söyledi. Moskova’nın sorumluluğu değiştirme eğilimi göstermesine karşın, bölgelere ve cumhuriyetlere kaynak sağlamayan bir başka örneğinde, dışişleri bakanlığı yaptığı 600 kelimelik bir açıklamada, Rusya cumhuriyetleri ve bölgelerinin, yurttaşlar programı kapsamında hangi başvuru sahiplerinin ülkeye kabul edileceğine karar verme hakkına sahip olduğunu söylüyor (regnum.ru/news/polit/2683485.html).

 

Bu ifade en az üç şekilde aldatıcıdır:

 

İlk olarak, Suriye'deki Rus elçiliği, Rusya Federasyonu'na kabul için gerekli başvuru belgelerini kimin alacağına karar veriyor. Sonuç olarak, federal bir ajans, atalarının anavatanlarına dönüş için savaşın yıktığı Suriye'den ayrılmak isteyen binlerce Çerkesin geri dönmesinin önündeki ilk engeldir.

 

İkincisi, cumhuriyetler ve bölgeler Suriye'den Çerkeslerin vatandaşlık programına dahil olmalarına izin verme hakkına sahip olabilir; ama bu gerçek dışı bir sorumluluktur. 

 

Çerkes cumhuriyetleri olan Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkesya merkezden verilen sübvansiyonlara bağımlılar, çünkü topladıkları vergileri ellerinde tutamıyorlar.

 

Üçüncüsü, Rusya dışişleri bakanlığının da kabul ettiği gibi, ikamet statüsünü kimin aldığına ilişkin kararlar, cumhuriyet hükümeti tarafından bir bütün olarak değil, Rusya Federasyonu hükümetine, cumhuriyetlerin herhangi birinden çok daha fazla düzeyde bağlı olan içişleri bakanlığı tarafından verilmektedir.

 

Moskova, Çerkeslerin geri dönmesini istemiyor çünkü Kuzey Kafkasya'daki varlıklarının oradaki etnik dengeyi bozabileceğinden tek bir Çerkes'in kabul başvurusunda bile daha fazla şart öne sürüyor ve daha genel olarak Rusya'da daha fazla Müslüman istemiyor (windowoneurasia2.blogspot.com/2019/06/circassians-only-one-of-many-muslim.html).

 

Bu amaçla, Çerkes cumhuriyetlerinin Çerkesleri'de dahil etmelerini zorlaştırarak, maddi nedenlerle bu çabalarda fon sahipleriymiş gibi hareket etmelerine izin vermekten ziyade Moskova'nın aracıları olmaya zorladılar (windowoneurasia2.blogspot.com/2019/05/moscow-north-caucasus-republics-making.html).

 
 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 12 Ağustos 2019

Bu haber toplam 2112 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net