Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anadili İçin Kendisini Yakan Profesör Hayatını Kaybetti!
12 Eylül 2019 Perşembe Saat 13:19
Rusya'ya bağlı Udmurtya Cumhuriyeti'nde anadillerinin unutulduğunu dile getirerek devlet binası önünde kendisini yakan Profesör Albert Razin hayatını kaybetti.

 

Rusya'ya bağlı Udmurtya Cumhuriyeti'nde anadillerinin unutulduğunu dile getirerek devlet binası önünde kendisini yakan Profesör Albert Razin hayatını kaybetti.

Prof. Alber Razin

Rusya Federasyonu'na bağlı Urallar'da bulunan 1 milyon nüfuslu Udmurtya Cumhuriyeti'nde Udmurtya Devlet Üniversitesinde sosyolog olan ve üniversitenin ulusal ilişkiler laboratuvarının da kurucusu olan Profesör Albert Razin, Udmurtça'nın yaşatılması için protestolar gerçekleştirmişti. 

 

Hiçbir eyleminde başarılı olamayan Profesör Razin, Salı günü parlamento binası önünde yerel idarenin meclis toplantısı sırasında kendisini ateşe vermişti. 

 

Eylemi tüm dünyada ses getiren Razin, meclis binası önündeki görevliler tarafından söndürüldükten sonra ambulansla hastaneye götürülmüştü. Albert Razin'in hastanenin yanık ünitesinde tedavi altına alındığı ve durumunun kritik olduğu belirtilmişti. İki gündür yaşam savaşı veren Razin'in vücudunun tamamında yanıklar oluştuğu ve tedaviye yanıt vermediği belirtildi. 

 

Hastane yönetimi tarafından yapılan açıklamada Profesör Albert Razin'in yaşamını yitirdiği bildirildi.

 

Kaynak: http://www.habergazetesi.com.tr

Cherkessia.net, 12 Eylül 2019


Bu haber toplam 2252 defa okundu.


Erdoğan Urgan

Anadil nedir..Ana rahmine düşünce başlayan , canlı , dinamik bir varlıktır..Ana rahmindeki canlı , günlük hayatı tıpkı annesi babası gibi yasar..Onlar üzülürse üzülür , iyi , güzel şeyler yaşarlarsa sevinir güler..

Konuşur , oynar , güler , üzülür..Dış dünyayla tamamen baglıdır..Doğumla birlikte öğrenme devam eder..5 yaşına kadar öğrendikleri iki üniversite mezunu kadar bilgiyle donanmıştır..

Bütün bunlar ANADİL le öğrenilmiştir.. Bilgisayar düşünün.. Tüm bilgiler , hayat bu bilgisayara yüklenmiştir..Okul çağı başlar.. Bir farklı dil dayatılır.. Tüm o öğrenilenler mi ..Beyni mi..Allak bullak..Anadil ölmüşse zaten ölmüşsündür.. Eğer bir ülkede , bir tek kişi kalmışsa ve dilimi öğrenmek istiyorsa DEVLET saygı göstermelidir..

Bu bilim adamına derin saygı duyuyor Allahtan rahmet diliyorum..

12 Eylül 2019 Perşembe Saat 21:55
Hakan Akın

Rusya moskova ya sıkışıp kalacaktır er ve geç..

Onurlu bir insan.bir ilk ve tarihe geçecek..

12 Eylül 2019 Perşembe Saat 14:46
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net