Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Miras Yağmalanıyor!
12 Eylül 2019 Perşembe Saat 22:53
Stavropol Kraylı V. Kulikov elinde gümüşten üretilme bir içki kâsesi (шъоныбжъэ) ile Adıgey’e gelmişti. Amacı kâseyi satın alacak birini bulmaktı.

 

Stavropol Kraylı V. Kulikov elinde gümüşten üretilme bir içki kâsesi (шъоныбжъэ) ile Adıgey’e gelmişti. Amacı kâseyi satın alacak birini bulmaktı.

Gümüş kâse  III-IV. Yüzyıllarda İran’da hüküm süren Sasani krallarına ait olduğu belirtiliyordu. Gencin yanında kâsenin kendisine ait olduğunu kanıtlayacak herhangi bir belge yoktu.

 

Kâse Moskova’dan gelen bir alıcıya 15 bin dolara satmak üzereyken FSB (federal polis) tarafından her ikisi de  yakalandı. V. Kulikov’un kaçak kazı sonucu ele geçirdiği tasa el kondu ve gerekli yasal işlem başlatıldı.

 

Eşya Krasnodar Kray kazı heyeti uzmanlarına gösterildi, uzmanlar tasın saf gümüşten üretildiğini, çapının 15 cm, yüksekliğinin de iki cm olduğunu söylediler. İçerisinde işlemeler bulunuyor, ortada altın yüzük benzeri bir işleme, arada birbirinden ayrılan altı yaprak bulunuyor.

 

Yaprak saplarının yakınlaştığı yerde, yüzüğün içinde bir erkek resmi var. Resmin Sasani Hanedanlığının başlangıç dönemine ait olduğu söyleniyor.

 

Su tası (kâse) benzeri eşyalar ile fazla karşılaşılmıyor. Resmin de krallardan birine ait olduğu belli. Eşyanın kenarında kraliyet  arması da basılı.

 

Uzmanların söylediklerine göre, bu tür eşyalara Karadeniz’in kuzeyinde (Kırım ve Kuzey Kafkasya’da) rastlanıyor, bu yerlerden birinden çalınmış olmalı.

 

Adıgey Ulusal Müzesi uzmanları da aynı görüşü paylaşıyorlar. Bu gibi çok değerli tarihi ve kültürel miras kalıntıları aç gözlü kişilerine eline geçip ülke dışına kaçırıldığında üzülmemek elden gelmiyor.

 

Kaçak kazı yapan kişilerin verdikleri yıkımların sonu gelmiyor. Adıge Cumhuriyeti’nin kültürel mirasını korumak ve sergilemekle görevli devlet dairesi uzmanlarının söylediklerine göre, kültürel buluntular, sadece ortaya çıkarıldıklarında ve kayıt altına alındıklarında, ciddi koruma altına alınmış oluyorlar.

 

Bu tür bir olanak sağlandığında, şu an kayıt altında olan 3.400 kadar olan kültürel ve arkeolojik eser sayısı 4.000’e ulaşabilecek. Uzmanların görüşü böyle. Son 10 yılda konut ve tesis yapılan yerlerde yapılan kazılarda karşılaşılan 240 arkeolojik eser kurtarılmış bulunuyor.

 

Rusya Coğrafya Cemiyeti’nin Adıgey kolu insanların tarihi dokulara zarar vermelerini, onları tahrip etmelerini önleyici önemli çalışmalarda bulunuyor. Şu sıralar Adıgey’in tarihi ile kültürel dokusunu gösterecek bir haritanın yapımı üzerinde çalışılıyor.

 

Yazının orijinal başlığı - Тарихъ кIэныр ахъункIэ


Şavko Aslanguaş, Adıge Mak, 4 Eylül 2019


Kaynak: http://www.adygvoice.ru/wp/%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%85%d1%8a-%d0%bai%d1%8d%d0%bd%d1%8b%d1%80-%d0%b0%d1%85%d1%8a%d1%83%d0%bd%d0%bai%d1%8d/


Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 12 Eylül 2019


Bu haber toplam 2314 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net