Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Soydaşlarımızın Dönüşüne Katkı:
13 Eylül 2019 Cuma Saat 12:20
Adıgey Cumhuriyetinin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlayabilecek soydaşların geri dönmesine yardımcı olacak devlet programı kabul edildi.

 

Siĥu Goşnağo, Adıge mak, 12 Eylül 2019

 

Adıgey Cumhuriyetinin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkı sağlayabilecek soydaşların geri dönmesine yardımcı olacak devlet programı kabul edildi.

 

Rusya yurttaşlarının dış ülkelerdeki soydaşlarından kendi istekleriyle dönmek isteyenlere yardımcı olma amacıyla Rusya Federasyonu Devlet Başkanının 2006 yılında yayımladığı Kararnameyi yerine getirmek için AC Bakanlar Kurulu kararıyla Adıgey’i içine alan bir devlet programı kabul edildi.

 

Kararnamenin amacı cumhuriyetimizin sosyal ve ekonomik gelişmesinde katkı sunacak meslek sahiplerinden Adıgey’e dönmek isteyen kişilere yardımcı olmaktır.

 

Programı gerçekleştirme işiyle görevli bir komite (адыряIэ зэпхыныгъэхэмкIэ ыкIи къэбар жъугъэм иамал¬хэмкIэ и Комитет) bulunuyor. Bu konuya açıklık kazandırmak için komite başkanı Şhalaho Asker ile bir görüşme yaptık.

 

- Resmi program 2019-2021 yıllarında uygulanacak ve 5 milyon 202 bin ruble harcanacak. Bu paradan 2019 yılında 978 bin, 2020 yılında 1 milyon 734 bin, 2021 yılında da 2 milyon 490 bin ruble cumhuriyetimize tahsis edilecek. Program sayesinde 120 soydaşımız Adıge Cumhuriyeti’ne dönebilecek. Bu sayı içinde 30 kişi meslek sahibi, 90 kişi de çalışacak olanların aile bireylerinden oluşacak. 

 

Sayıyı yıllara dağıtacak olursak, 2019 yılında 20 kişi dönebilecek, bu sayı 5 çalışacak soydaşımız ve 15 kişilik ailelerinden (-eş ve çocukları-) oluşacak. 2020 yılında 40 kişi cumhuriyetimize dönebilecek, bu sayı içinde 10 kişi Devlet programı gereği çalışacak kişi, 30 kişi de ailelerinden oluşacak.

 

2021 yılnda 60 kişi dönebilecek, bunun içinde 15 kişi Devlet programı kapsamında çalışacak olan kişiler, 45 kişi de aileleri oluyor.

 

- Asker, bu Devlet programı kapsamına kimler alınıyor?

 

- Programdan yararlanacak olan kişiler, dış ülkelerde yaşayan soydaşlarımız, belli bir süre Rusya’da oturmuş olanlar ve Rusya’ya sığınma isteği kabul edilmiş olanlardır. 

 

İşin bu noktasında belirtmek isterim, Federal makamların söylediklerine göre, birbirinin soydaşı olarak kabul edilenler tek bir devlette doğmuş ve orada yaşamakta olanlar ya da eskiden yaşamış olup aynı dil, aynı tarih, aynı kültür ve aynı gelenek-göreneklere sahip olanlar ya da onlardan türemiş olan insanlardır.

 

18 yaşını doldurmuş her bir soydaşımız Devlet programına alınma isteğinde bulunabilir. Bu istek onun iradesine dayalı olacak. Bu kişi nerede yaşamak istediğini, yapacağı işi, öğrenim yapacağını ya da eğitim durumunu, mesleğini ve yeteneklerini ve bunları nerede yerine getirmek istediğini belirtmeli.

 

Devlet programına katılacak soydaşlarımıza Rusya Federasyonu Hükümetinin belirlediği üç yıllığına bir  çalışma belgesi (свидетельство) verilecek. Üç yıl sonunda kendisinin ve ailesinin çalışma izni statüsü sona erecek, buna gereksinim kalmayacak.

 

- Devlet programına katıldığını kanıtlayan belgeyi soydaşlarımıza kim verecek? Kime baş vurması gerekiyor?

 

- Bir dış ülkede yaşayan bir soydaşımız, yaşadığı ülkede bulunan ve Devlet programını uygulamakla görevli olan organa (temsilciliğe) başvurmalı ve programa katılmak istediğini dilekçeyle bildirmeli.

 

Rusya’da yaşayan bir kişi, bir soydaşımız ise, gerekli belgeleri ekleyerek Adıge Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İşleri Dairesine bir dilekçeyle baş vurmalı. Dilekçeler Rusya devlet daireleri ve programı uygulayacak kişilerce inceleniyor ve değerlendiriliyor.

 

Dilekçe verenin Rusya’ya girişi yasaklanmamışsa, soydaşımız Devlet programına katılma hakkı tanındığında, kendisine bunu kanıtlayan bir belge (свидетельство) veriliyor.

 

- Dilekçe verenler arasında seçmeler yapılırken nelere dikkat ediliyor?

 

- Programa katılacak olan kişi Adıge Cumhuriyeti’nde gereksinim duyulan bir meslek sahibi olmalı, sosyal yaşama daha hızlı uyum sağlaması için de konuşma ve yazı dili olarak Rusça bilmeli. Ayrıca, daha önce çalıştığı yerlerden sertifikalar almış olmalı.

 

Daha başka uyuşturucu kullanmadığını ve bulaşıcı hastalık taşımadığını belgeleyen sağlık raporu sunmuş olmalı.

 

Programa katılmak isteyen kişi terörist, ekstremist (aşırı uç, ırkçı) ve benzeri örgütlere katılmış ya da halen mensup olan, yargılanıp hüküm giymiş ya da Rusya’dan sınır dışı edilme kararı verilmiş biri olmamalı.

 

Burada sözlerime şunu da eklemek isterim, Devlet programına katılanlar ile ailelerine verilen devlet güvencesi ile elde edecekleri sosyal yardımların niteliklerini program yöneticilerinden daha geniş olarak öğrenebilirler.

 

Dış ülkelerde yaşayan soydaşlarımız bize dönüş yaptıklarında, Devlet programı işe yaramış olacak, Adıge nüfusu da artmış olacaktır.

 

- Teşekkür ederim.

 

Kaynak: http://www.adygvoice.ru/wp/%d1%82%d0%b8%d0%bb%d1%8a%d1%8d%d0%bf%d0%ba%d1%8a%d1%8d%d0%b3%d1%8a%d1%83%d1%85%d1%8d%d0%bc-%d1%8f%d0%ba%d1%8a%d1%8d%d0%bai%d0%be%d0%b6%d1%8c%d1%8b%d0%bd-%d1%84%d1%8d%d0%bb%d1%8d%d0%b6%d1%8c%d1%8d/

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 13 Eylül 2019


Bu haber toplam 2625 defa okundu.


DeliÇerkes

Чъэмахъо ящыкIагъэба?

16 Eylül 2019 Pazartesi Saat 22:48
hapi cevdet yıldız

SAYIN XAРУН-DÜZCE, Kararname 2006 yılında RF Başkanı Putin tarafından yayımlandı. Aradan geçen süre içinde diasporadan ne ölçüde ilgi görmüş, bilemiyorum. Şimdi, Adıge Cumhuriyeti söz konusu kararname gereğince, cumhuriyetin gereksinim duyduğu işlerde istihdam edilmek üzere üç yıllığına 30, aileleriyle birlikte 120 kişiye federal hükümet makamları tarafından Adıgey'e giriş ve çalışma izni verilecek. Benim kararnameden anladığım özetle böyle. Saygılar.

14 Eylül 2019 Cumartesi Saat 21:09
Sunay Koşgel

2019 da 20 kişi dönecek.
Komik de olsa bu rakam. Başlangıç için hayırlı olur insaAllah

14 Eylül 2019 Cumartesi Saat 17:40
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net